Porównaj oferty

Taryfa nocna a fotowoltaika: co warto wiedzieć

Wybór taryfy prądu ma znaczący wpływ na koszty energii elektrycznej także w przypadku gospodarstw domowych korzystających z instalacji fotowoltaicznych. Według wielu opinii najlepszym wyborem w tym przypadku jest natomiast taryfa nocna określana jako G12. Przed jej wybraniem warto jednak poznać kilka najważniejszych informacji, które są z nią związane, aby móc cieszyć się możliwie jak najniższymi rachunkami za prąd.

Wróć do: Aktualności Taryfa nocna a fotowoltaika: co warto wiedzieć

Czym jest taryfa nocna i jakie są w niej strefy?

Taryfa nocna przeznaczona dla gospodarstw domowych oznaczona jest symbolem G12. W związku z tym zaliczana jest ona do taryf prądowych dwustrefowych, a jej potoczna nazwa wywodzi się stąd, że ceny prądu są w jej przypadku przede wszystkim najniższe nocą. Dzieli ona bowiem dobę na dwie strefy — nocną oraz dzienną.

Ceny prądu w taryfie nocnej

W taryfie nocnej G12 obowiązują dwie strefy, a co za tym idzie dwie odrębne stawki za 1 kWh energii elektrycznej. Średnio w 2023 roku wynoszą one za 1 kWh prądu wraz z podatkiem VAT i kosztami dystrybucyjnymi:

  • około 0,45 w strefie tańszej, nocnej,
  • około 0,90 zł w strefie dziennej, droższej.

Już na tej podstawie można więc zauważyć, że taryfa nocna i fotowoltaika to duet, który będzie w stanie znacząco zredukować rachunki za prąd.

Jakie obowiązują strefy godzinowe w taryfie nocnej?

Podział doby na dwie strefy w taryfie G12 sprawia, że strefa dzienna obowiązuje w niej przez 14 godzin, z kolei nocna przez 10 godzin. Przy czym dokładne godziny obowiązywania poszczególnych z nich różnią się w zależności od sprzedawcy prądu. Najczęściej występują one jednak:

  • od 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 06:00 w przypadku tańszej strefy nocnej,
  • od 06:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00 w przypadku droższej strefy dziennej.

Strefy godzinowe taryfy nocne a produkcja energii przez fotowoltaikę

Biorąc pod uwagę godziny obowiązywania tańszych i droższych stref w taryfie nocnej, fotowoltaika współpracująca z nią generuje duże oszczędności. Wszystko za sprawą tego, że w sezonie od wiosny do jesieni, choć wyższe ceny prądu obowiązują od 6 rano, to pobór energii w niedługim czasie zostaje zatrzymany przez rozpoczęcie produkcji prądu przez panele fotowoltaiczne. Jej działanie z pełną mocą przypada bowiem akurat na godziny pierwszego szczytu energetycznego między 08:00 a 13:00. Latem jest ona z powodzeniem zaspokoić zapotrzebowanie przez dłuższą część dnia. Choć warto pamiętać, że od 13:00 do 15:00 występuje tańsza strefa prądu.

Jedyny okres, kiedy trzeba będzie zapłacić więcej za prąd, gdyż kosztów tych nie będzie w stanie zrównoważyć fotowoltaika, przypada na godziny od 15:00 do 22:00. Rozwiązaniem w tym przypadku jest jednak zastosowanie magazynu energii. Taka opcja jest szczególnie opłacalna od 2022 roku, gdyż w ramach dofinansowania na fotowoltaikę z programu Mój Prąd można uzyskać także środki na zakup i montaż baterii do kumulowania produkowanej przez nią energii.

Taryfa nocna weekendowa a fotowoltaika

Omawiając połączenie taryfy nocnej z fotowoltaiką nie można nie wspomnieć o jej szczególnej odmianie, czyli G12w. Jest ona taryfą nocną weekendową, co oznacza, że działa na podobnej zasadzie jak taryfa G12, przy czym energia elektryczna jest w tym przypadku tańsza nie tylko przez 2 godziny w ciągu dnia oraz nocą, ale także przez całą sobotę, niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy. Dzięki temu wybierając ją, można zaoszczędzić jeszcze więcej, ponieważ przykładowo w 2023 roku na 365 dni aż 115 to dni wolne od pracy, w których będzie obowiązywała niższa stawka energii elektrycznej dla osób korzystających z taryfy G12w.

Podsumowując, taryfa G12 i fotowoltaika to korzystne rozwiązanie, które pozwala skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Obowiązujące w niej wyższe ceny prądu przypadają przede wszystkim w godzinach, kiedy panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne i zaspokajają zapotrzebowanie na energię w budynku. Co więcej, jeśli i instalacja fotowoltaiczna zostanie również wyposażona w magazyn energii, oszczędności mogą być jeszcze większe. Podobnie zresztą jak w przypadku taryfy G12w, w przypadku której niższe ceny prądu obowiązują nie tylko nocą, ale także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.2 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić