Porównaj oferty

Fotowoltaika dla rolnika

W zachodniej części Europy już od dawna można zaobserwować na dachach gospodarstw rolnych panele słoneczne, które pozwalają wygenerować duże oszczędności dla rolników. W Polsce trend ten zaczyna dopiero wschodzić

Wróć do: Aktualności Fotowoltaika dla rolnika

Nowoczesne gospodarstwa rolne cechują się przede wszystkim wysoką automatyzacją wielu procesów, a co za tym idzie zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, która generuje koszta. W zachodniej części Europy już od dawna można zaobserwować na dachach gospodarstw rolnych panele słoneczne, które pozwalają wygenerować duże oszczędności dla rolników. W Polsce trend ten zaczyna dopiero wschodzić. Wobec tego, czy fotowoltaika dla rolnika, a właściwie fotowoltaika w firmie, bo duże gospodarstwa rolne to firmy, to opłacalna inwestycja? Jakie ma zalety i ile kosztuje? O tym poniżej.

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych?

Fotowoltaika dla rolnika to doskonałe rozwiązanie, które pozwala przede wszystkim zniwelować koszta związane z wydatkami na energię elektryczną. Gospodarstwa rolne najczęściej usytuowane są w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Dzięki czemu posiadają doskonałe warunki do montażu paneli słonecznych na dachach budynków. Jednak w przypadku rolnictwa, zwłaszcza tego o wysokim procencie automatyzacji, gdzie pracują przez całą dobę dojarki, chłodnie, oświetlenie czy klimatyzacja. Generujące duży pobór mocy, niekiedy na poziomie równym z przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Alternatywnym rozwiązaniem jest także montaż naziemnych instalacji fotowoltaicznych, które będą w stanie zaspokoić potrzeby rolników.

Warto mieć także na uwadze, że rosnąca automatyzacja rolnictwa wprowadzana jest w celu zwiększenia jego wydajności, a co za tym idzie rentowności. W połączeniu z zasilaniem wszystkich urządzeń poprzez fotowoltaikę możliwe jest wobec tego wygenerowanie jeszcze większych zysków, do których należy doliczyć oszczędności związane z wydatkami na energię elektryczną.

fotowoltaika dla rolnika
źródło: pixabay

Fotowoltaika dla rolników zalety

Fotowoltaika dla rolnika to jednak nie tylko energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł, która nie generuje kosztów oraz inwestycja w instalację całej infrastruktury fotowoltaicznej, zwracająca się po okresie około 5 lat, ale także szereg innych zalet.

Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo energetyczne. W przypadku gospodarstw rolnych skupiających się na produkcji mleka, aspekt ten jest niezwykle istotny. Wirówki, chłodziarki i inne maszyny muszą bowiem pracować bez przerwy. A każda awaria sieci energetycznej generuje ogromne straty. Fotowoltaika dla rolników to rozwiązanie, które gwarantuje uniezależnienie się od krajowych dostawców energii elektrycznej, a co za tym idzie także awarii w ich instalacjach. Panele słoneczne są bowiem urządzeniami niemal bezawaryjnymi, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne ich użytkownikom.

Drugą z zalet jest możliwość zmaksymalizowania zysków z produkcji żywności, bez zwracania uwagi na koszty związane z energią elektryczną. Kwestia ta pełni szczególną rolę w przypadku ferm drobiu, nastawionych na produkcję jajek, gdzie kury wymagają odpowiedniego oświetlenia, czy też w szklarniach i przy innych uprawach roślin w systemie zamkniętym, w którym wymagane jest sztuczne oświetlenie.

Oprócz tego do zalet fotowoltaiki wykorzystywanej w gospodarstwach rolnych zalicza się także:

  • uniezależnienie się od cen dostawców energii elektrycznej,
  • efektywne wykorzystywanie użytkowanych powierzchni- panele słoneczne mogą być bowiem montowane na dachach budynków lub nieużytkach rolnych,
  • możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej, dzięki produkcji żywności w ekologiczny sposób z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika a okres zimowy

Pomimo tego, że fotowoltaika dla rolnictwa wydaje się doskonałym rozwiązaniem, wielu rolników wciąż obawia się, że nie będzie ona dostatecznie efektywnym źródłem energii elektrycznej w okresie zimowym. Kiedy dni stają się krótsze, a nasłonecznienie spada ze względu na duże zachmurzenie.

Należy jednak zrozumieć, że kwestia ta wpływa oczywiście na obniżenie wydajności paneli słonecznych, jednak nie oznacza, że przestają one w tym okresie w ogóle działać. Ponadto dobrze dobrana fotowoltaika dla rolnika, dopasowana do zapotrzebowania energetycznego jego gospodarstwa latem będzie produkować nadwyżki prądu, które „przechowywane” są w sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu można je bez żadnych opłat i przeszkód odebrać w okresie zimowym, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Ile kosztuje fotowoltaika dla rolnika.

To ile kosztuje fotowoltaika dla rolnika, uzależnione jest od wielu czynników. Między innymi wielkości inwestycji, mocy paneli, lokalizacji ich montażu, a także wybranej firmy. W zależności od regionów w Polsce ceny te potrafią się nieco różnić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla rolników chcących zorientować się w cenach instalacji fotowoltaicznych w swoim regionie jest poszukanie w okolicy firmy zajmującej się jej montażem. Przy czym warto pamiętać, że wydatek ten może zostać wsparty licznymi dotacjami oraz innymi korzystnymi rozwiązaniami, które wpływają na ekonomiczność tego rozwiązania. O czym piszemy poniżej.

Dotacje i upusty na fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych

Jak wspomniano wcześniej rolnicy decydujący się na montaż instalacji fotowoltaicznych mogą liczyć przede wszystkim na możliwość odliczenia wydatków poniesionych z tą inwestycją od podatku rolnego. Wysokość ulgi oferowanej przez Państwo wynosi 25% i obejmuje on zarówno koszty związane z zakupem, jak i instalacją fotowoltaiki dla rolników. Odpisy w jej ramach mogą być natomiast wykonywane przez okres maksymalnie 15 lat.

Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie przysługuje w przypadku, kiedy rolnik zdecydował się skorzystać z dotacji.

W praktyce rozwiązanie to wygląda tak, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej, za którą rolnik zapłacił 45 000 złotych, ulga wynosząca 25% kwoty to 11 500 złotych. Wobec tego, jeśli rolnik płaci co roku podatek rolny w wysokości 1000 złotych, to przez 11,5 roku będzie z niego całkowicie zwolniony.

Z kolei rolnicy, którzy chcą skorzystać z dotacji, mają do wyboru kilka programów.

Agroenergia- to program, który pozwala uzyskać dotacje dla rolników indywidualnych, których wielkość gospodarstw nie przekracza 300 ha i działają od co najmniej 5 lat. W związku z nim mogą oni uzyskać dotacje do 40% kosztów jednak nie więcej niż 800 000 tysięcy złotych. Przy czym moc instalacji nie jest niczym ograniczona.

Modernizacja gospodarstw rolnych- ten program skierowany jest z kolei do rolników posiadający gospodarstwo o powierzchni min. 1 ha. Pozwala uzyskać dotacje do 50%, a w przypadku młodych rolników nawet do 60% kosztów. Podobnie jak w pierwszym programie także i tutaj nie ma żadnych ograniczeń co do mocy instalacji fotowoltaicznej.

Ponadto wiele gmin posiada otwarte programy wspierające pozyskiwanie energii odnawialnej ze słońca. Dlatego warto przed podjęciem inwestycji odwiedzić właściwy dla lokalizacji gospodarstwa Urząd Gminy i dowiedzieć się więcej na ten temat.

Podsumowując, fotowoltaika dla rolników to rozwiązanie, które posiada wiele zalet, z czego tylko jedną z nich jest zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z wydatkami na energię elektryczną. Zwiększona świadomość w naszym kraju odnośnie ochrony środowiska sprawia także, że rolnicy mogą liczyć na wsparcie państwa w przypadku kiedy wyrażą chęć zastosowania paneli słonecznych w swoich gospodarstwach.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić