Porównaj oferty

Sprzedaż prądu do sieci z fotowoltaiki

Montaż instalacji fotowoltaicznych to obecnie jeden z najprostszych i zarazem najpopularniejszych sposobów na uniezależnienie się od krajowych dostawców energii elektrycznej. Tego typu instalacje pozwalają jednak nie tylko oszczędzać na zakupie prądu, ale także go odsprzedawać. Dlatego też poniżej omawiamy kto i na jakich zasadach może sprzedawać wyprodukowaną energię z fotowoltaiki.

Wróć do: Aktualności Sprzedaż prądu do sieci z fotowoltaiki

Kto może sprzedawać wyprodukowaną energię z fotowoltaiki?

Według obowiązujących przepisów sprzedawać wyprodukowaną energię za pomocą instalacji fotowoltaicznych można na dwa odmienne sposoby, które uzależnione są przede wszystkim od mocy zamontowanej fotowoltaiki.

W pierwszym przypadku mowa więc o prosumentach, czyli osobach, które produkują energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł, jakimi są promienie słoneczne za pomocą fotowoltaiki na własne potrzeby. Ich instalacje fotowoltaiczne mogą mieć natomiast maksymalną moc do 50 kWp, określane są więc mikroinstalacjami.

W drugim przypadku mamy natomiast do czynienia z osobami, które prowadzą działalność gospodarczą opierającą się na wytwarzaniu energii elektrycznej ze słońca za pomocą farmy fotowoltaicznej oraz jej odsprzedażą. Istotną informacją, jeśli chodzi o tego typu instalacje fotowoltaiczne, jest jednak to, że posiadacze farmy fotowoltaicznej o mocy powyżej 500 kWp muszą uzyskać koncesję, aby móc prowadzić związaną z nią działalność gospodarczą.

Na jakich zasadach odbywa się sprzedaż energii elektrycznej do sieci w przypadku mikroinstalacji?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp, bardzo często, zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy poziom nasłonecznienia w ciągu dnia utrzymuje się na wysokim poziomie, generują nadwyżki energii elektrycznej, których ich użytkownicy nie są w stanie zużyć na bieżąco. W takiej sytuacji energię z paneli można sprzedać do sieci lub w niej zmagazynować.

W pierwszym przypadku cena sprzedaży energii elektrycznej do sieci z mikroinstalacji określana jest według średniej ceny kwartalnej ogłaszanej przez Urząd Regulacji Energetyki. Przykładowo w pierwszym kwartale 2021 roku wynosiła ona więc 243,71 zł za MWh prądu.

W drugim przypadku prosumenci decydujący się odprowadzić nadwyżki energii elektrycznej do sieci i tam ją zmagazynować mają natomiast możliwość odebrania jej w okresie 12 miesięcy od momentu wprowadzenia do sieci. Oznacza to więc, że przykładowo, jeśli latem fotowoltaika produkuje więcej energii, oddając energię z paneli do sieci, można ją następnie odebrać w okresach zmniejszonej produkcji prądu przez panele np. zimą.

Odbiór prądu wprowadzonego do sieci nie odbywa się jednak w stosunku 1:1. Zasady dotyczące prosumentów określa bowiem ściśle moc posiadanej przez nich instalacji. Wobec tego:

  • posiadacze fotowoltaiki o mocy do 10 kWp mogą odebrać 80% wprowadzonego prądu do sieci, czyli wprowadzają 1 kWh, odbierają 0,8 kWh,
  • posiadacze fotowoltaiki o mocy od 10 kWp do 50 kWp mogą odebrać 70% wprowadzonego prądu do sieci, czyli wprowadzają 1 kWh, odbierają 0,7 kWh.

Zasady te mogą być jednak już nieaktualne od stycznia 2022 roku w ramach zmian w ustawie Prawo energetyczne i ustawy O Odnawialnych Źródłach Energii, których projekt trafił 2 czerwca 2021 roku do Rządowego Centrum Legislacji. Uchwalenie zmian w prawie mocno wpłynie na czas zwrotu z inwestycji. Ten na bieżąco możecie sprawdzić wykorzystując kalkulator fotowoltaiki.

Jak można sprzedawać prąd, posiadając farmy fotowoltaiczne?

Odmienne rozwiązania od tych skierowanych do prosumentów określono natomiast dla osób chcących prowadzić sprzedaż prądu wyprodukowanego przez farmy fotowoltaiczne w ramach działalności gospodarczej. Choć w tym przypadku ich właściciele mogą sprzedawać wyprodukowaną energię z paneli również na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest sprzedaż prądu w systemie aukcyjnym, który jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Gwarantuje on bowiem stałe, określone stawki za przesył danej ilości energii elektrycznej. Aby móc jednak przystępować do aukcji i wygrywać kontrakty oferując najatrakcyjniejsze warunki, należy być nie tylko posiadaczem farmy fotowoltaicznej, ale także posiadać koncesję dotyczącą wytwarzania prądu.

Umowy PPA to natomiast drugie z rozwiązań, za pomocą którego można sprzedawać energię z paneli, posiadając farmę fotowoltaiczną. Jest ona bowiem niczym innym jak umowa cywilnoprawną między wytwórcą a kupującym prąd. Określane są w niej warunki sprzedaży prądu, płatności, a także kary.

Cena sprzedaży prądu z farmy fotowoltaicznej

W zależności od wybranego rozwiązania cena sprzedaży prądu może być różna ze względu na indywidualne ustalenia lub warunki kontraktów. Obecnie w 2021 roku korzystniejszym rozwiązaniem jest jednak system aukcyjny, choć należy podkreślić, że zapotrzebowanie na energię z paneli fotowoltaicznych wciąż rośnie i może się okazać w niedługim czasie, że to w przypadku umowy PPA cena sprzedaży prądu będzie wyższa, a więc także i korzystniejsza dla posiadaczy farm fotowoltaicznych.

Podsumowując, energię produkowaną przez fotowoltaikę może sprzedawać do sieci każdy. Zarówno prosument, jak i posiadacz farmy fotowoltaicznej. W pierwszym przypadku cena sprzedaży prądu określana jest na podstawie średniej ceny rynkowej z ostatniego kwartału ogłaszanego przez URE, z kolei w drugim zależy od indywidualnych ustaleń w kontraktach aukcyjnych lub umowach PPA.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić