Porównaj oferty

Panele słoneczne w Polsce

Bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w najbliższych latach może być poważnie zagrożone. Dlatego trwają prace nad budową elektrowni jądrowej, które wzbudzają wiele emocji. Dużo bardziej pozytywne emocje towarzyszą odnawialnym źródłom energii. Panele słoneczne wydają się być ciekawą alternatywą dla elektrowni węglowych, które dominują w Polsce.

Wróć do: Aktualności Panele słoneczne w Polsce

Warunki klimatyczne w Polsce

Sceptycy często powtarzają, że dość zmienna pogoda w Polsce nie jest najlepsza do pozyskiwania energii ze słońca. Do tego zimy są u nas często bardzo mroźne. No ale zimą też docierają do nas promienie słoneczne, które można zamienić na energię. Oczywiście pozyskanej energii będzie dużo mniej niż w słoneczne letnie dni, bo te dni są krótsze. Panele fotowoltaiczne działają na zasadzie efektu fotoelektrycznego, do którego potrzebne jest światło, dlatego nawet w pochmurne dni fotowoltaika radzi sobie z produkcją prądu. Niemniej jednak w Polsce mamy stosunkowo dużo słońca, wbrew temu co wydaje się intuicyjne. Przekłada się to na średni uzysk energetyczny rzędu około 950 kWh rocznie, choć regiony południowej Polski osiągają nawet do 1100kWh. Ta energia z pochodzi jednego kilowata mocy ogniw słonecznych czyli około 6-7 m2 paneli.

Panele słoneczne w Polsce

Tak! Działają na terenie naszego kraju takie elektrownie i dostarczają prąd do naszych domów. Na 2018 rok przewidziana jest budowa kolejnych 30 nowoczesnych obiektów, na terenie całej Polski. Nowe elektrownie słoneczne rozmieszczone na obszarze około 130 ha mają moc ok. 56 MW mocy. W najbliższym czasie zabudowane panelami słonecznymi powinno zostać prawie 8 razy więcej hektarów. Szacuje się, że do połowy 2019 roku w Polsce około 700 MW energii będzie pochodzić z elektrowni słonecznych. Do 2020 roku planuje się wzrost ich udziału do 1 GW mocy. Czy są to duże wartości? Ile prądu potrzeba, żeby zaspokoić potrzeby w całym kraju? Panele fotowoltaiczne wyprodukują w Polsce od ok. 900 kWh do ok. 1.050 kWh z 1 kW mocy w ciągu 12 miesięcy. Czyli przyjmijmy, że w 2020 roku z ogniw fotowoltaicznych otrzymamy 1GWh energii. Roczne zapotrzebowanie wynosi około 160GWh. Czyli wciąż pozyskujemy bardzo mało energii ze słońca, która wystarczy dla 250 tysięcznego miasta. Nie zmienia to faktu, że jest to przyszłość. Badania nad polimerami idą do przodu i już za kilka lat możemy spodziewać się dużo tańszej technologii pomagającej przetwarzać energię słoneczną na prąd.

Ochrona środowiska z paneli słonecznych

50 MW mocy oznacza ograniczenie emisji spalin wytwarzanych przez 11 tysięcy aut, przez cały rok. Dla 1GW mocy będzie to około 220 tysięcy aut! Nie można nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to szansa, szczególnie dla południowych regionów na czystą energię, która zapewni zdrowe i przyjazne środowisko dla mieszkańców tych terenów. Poza tym Polska jest zobowiązana to wdrażania projektów unijnych, które zakładają zmniejszenie udziału konwencjonalnych źródeł energii w energetyce kraju. Dlatego rozwiązania przyjazne środowisku powinny zagościć w każdym domu.

Fotowoltaika w domu – co zyskujemy?

Dotychczas posiadacze małych instalacji fotowoltaicznych mieli prawo odsprzedawać nadwyżki energii do elektrowni. Nowe regulacje wprowadziły „system opustów”. Polega on na rozliczaniu różnicy między energią, którą otrzymujemy z ogniw a tą, która została pobrana z sieci gdy panel nie wytwarzał energii. Właściciele instalacji do 10 kW korzystają z 20% upustu, natomiast posiadacze paneli od 10 do 40 kW z 30%. Nie oznacza to jednak, że na bieżąco wyprodukowane i oddane do sieci nadwyżki energii (np. podczas wyjazdu na wakacje) nie mogą zostać z niej odebrane. Właściciele nieruchomości mają na to rok od daty wytworzenia – po tym czasie nadwyżki przepadają. Nie można w tym akapicie nie wspomnieć o dofinansowaniach unijnych, które wspierają również mniejsze projekty zwrócone w stronę ograniczenia emisji szkodliwych spalin.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić