Porównaj oferty

Wymiary paneli fotowoltaicznych - porównanie

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Jednym z nich są natomiast wymiary paneli fotowoltaicznych, które wbrew pozorom mają wpływ nie tylko na to, jak dużą powierzchnię dachu będzie zajmowała instalacja PV, ale także to jak wydajnie będzie ona działać oraz w jaki sposób powinna być ona zamontowana. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na wymiarach paneli fotowoltaicznych i porównujemy je między sobą w zależności od ich mocy. 

Wróć do: Aktualności Wymiary paneli fotowoltaicznych - porównanie

Jakie są standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych?

Jeszcze do niedawna wśród producentów paneli fotowoltaicznych panowała duża rozbieżność związana z wymiarami ich produktów. Obecnie od kilku lat wymiary paneli fotowoltaiki stały się jednak nieco bardziej ustandaryzowane. W związku z tym w przypadku standardowych modeli, stosowanych najczęściej w fotowoltaice dla domu mierzą one:

  • od 165 do 170 cm długości, 
  • od 100 do 102 cm szerokości, 
  • około 4 cm grubości. 

Ich waga wynosi natomiast od 18 do 22 kg. Oznacza to więc, że standardowy panel zajmuje około od 1,65 do 1,73 m2 powierzchni dachu.

Od czego zależą wymiary panela fotowoltaicznego?

Wymiar panelu fotowoltaicznego uzależniony jest przede wszystkim od liczby ogniw, z jakich się on składa, przekładających się także na jego finalną moc. Każde ogniwo ma natomiast wymiary wynoszące około 15 × 15 cm. Podane powyżej standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych dotyczą wobec tego modeli 60 ogniwowych. Na rynku dostępne są jednak również większe panele PV składające się z 72 ogniw, a także mniejsze — składające się z 48 ogniw.

Jakie są wymiary panela fotowoltaicznego w zależności od jego mocy?

Moc paneli fotowoltaicznych przede wszystkim uzależniona jest od liczby zastosowanych w nim ogniw. W związku z tym ich jest im więcej tym jest ona większa, a wraz z nią zwiększają się także wymiary pojedynczego panela fotowoltaicznego. Dlatego też:

  • panel fotowoltaiczny 300 W ma wymiary — około 100 cm szerokości, 165-170 cm długości, 3,5-4,5 cm grubości, 
  • panel fotowoltaiczny 300 W ma wymiary — około 103 cm szerokości, 2095 cm długości i 3,5-4,5 cm grubości,
  • panel fotowoltaiczny 500 W ma wymiary — około 110 cm szerokości, 222 cm długości oraz 3,5-4,5 cm grubości, 
  • panel fotowoltaiczny 600 W ma wymiary — około 130 cm szerokości, 238 cm długości i 3,5-4,5 cm grubości.

Jakie znaczenie mają wymiary paneli fotowoltaicznych?

Choć mogłoby się wydawać, że zwiększająca się wraz ze wzrostem mocy wymiary paneli fotowoltaicznych sprawia, że instalacja składająca się z ich modeli o mocy 600 W będzie zajmowała więcej miejsca na dachu, niż gdyby zastosowano w niej panele o mocy 300 W, wcale tak nie jest. Wszystko za sprawą tego, że większa moc paneli fotowoltaicznych pozwala na zastosowanie ich mniejszej liczby, przy jednoczesnym uzyskaniu pożądanej wydajności.

Przykładowo instalacja o mocy 3 kW, w przypadku zastosowania paneli fotowoltaicznych o mocy 300 W pomijając straty energii, musiałaby się składać z ich 10 sztuk. Biorąc pod uwagę wymiary paneli fotowoltaicznych 300 W, zajmowałaby ona 16,5 m2 powierzchni dachu. Z kolei, gdy taka sama instalacja składałaby się z paneli o mocy 600 W, potrzeba by było ich zaledwie 5 sztuk, przez co zajmowałaby ona 15,4 m2 powierzchni dachu. Dzięki temu wybierając panele o większej mocy można zaoszczędzić przestrzeń.

Na co zwrócić uwagę wybierając wymiary paneli fotowoltaicznych?

Aby wybrać odpowiednie wymiary paneli fotowoltaicznych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość dostępnego miejsca na ich zamontowanie na dachu. Dodatkowo warto także uwzględnić to w jakim kierunku skierowany jest dach, a także jaki jest jego kształt. Doświadczeni instalatorzy fotowoltaiki wiedzą jednak jakie rozwiązanie doradzić swoim klientom, dlatego też warto w tej kwestii zaufać właśnie im.

Podsumowując, wymiary paneli fotowoltaicznych uzależnione są przede wszystkim od liczby ogniw, z jakich się składają. W związku z tym im mają one większą moc, tym większe są ich wymiary. Przy czym jednocześnie wbrew pozorom zastosowanie paneli fotowoltaicznych o większych wymiarach, a więc i mocy pozwala wygenerować spore oszczędności, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię dachu przez instalacje PV.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić