Porównaj oferty

10 paneli fotowoltaicznych: ile to kw?

Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej najważniejszą kwestią jest jej moc, która określana jest najczęściej w kW (kilowatach). To właśnie od niej zależy przede wszystkim to, ile prądu będzie w stanie wyprodukować z energii słonecznej zainstalowana fotowoltaika. Moc instalacji fotowoltaicznej zależy natomiast głównie od rodzaju i liczby zastosowanych w niej paneli. W związku z tym w poniższym artykule odpowiadamy więc na pytanie: 10 paneli ile to kW?

Wróć do: Aktualności 10 paneli fotowoltaicznych: ile to kw?

Jaką moc ma jeden panel fotowoltaiczny?

Aby móc określić, jaką moc będzie miała instalacja fotowoltaiczna dla domu lub firmy składająca się z 10 paneli, należy w pierwszej kolejności określić ich moc. W związku z tym to jaką moc ma panel fotowoltaiczny, zależy przede wszystkim od tego z ilu ogniw się on składa. Im jest ich więcej, tym jest ona bowiem większa. Standardowe modułu PV dostępne na rynku to modele 60-ogniwow, w których przypadku moc oscyluje w granicach około 300 W, a wymiary wynoszą:

 • od 165 do 170 cm długości,
 • od 100 do 102 cm szerokości,
 • około 4 cm grubości.

Oprócz nich firmy fotowoltaiczne oferują jednak także panele fotowoltaiczne o większych mocach wynoszących nawet do 600 W. Przy czym ze względu na swoją cenę są one o wiele rzadziej stosowanym rozwiązaniem. Dlatego też w dalszej części artykułu zakładamy, że pytanie brzmiące: 10 paneli fotowoltaicznych ile to kW, dotyczy modułów o mocy 300 W.

10 paneli ile to kW instalacji fotowoltaicznej?

Biorąc pod uwagę wcześniej ustalone założenie instalacja fotowoltaiczna składająca się z 10 paneli PV o mocy 300 W będzie miała moc równą 3000 W, czyli 3 kW. Na jej zamontowanie potrzeba będzie natomiast około 17 m2 powierzchni gruntu lub dachu.

Zastosowanie tej samej liczby paneli fotowoltaicznych o większej mocy pozwoliłoby natomiast uzyskać instalacje produkującą więcej energii elektrycznej, umożliwiającej obniżenie rachunków za prąd w firmie lub gospodarstwie domowym.

Ile energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować 10 paneli fotowoltaicznych?

10 paneli to około 3 kW. Oznacza to więc, że instalacja PV składająca się z takiej liczby modułów fotowoltaicznych byłaby w stanie wyprodukować w ciągu roku mniej więcej 3 000 kWh energii elektrycznej. Przy czym warto pamiętać o tym, że ilość produkowanego prądu może być w tym przypadku także niższa. Wszystko za sprawą tego, że moc nominalna paneli fotowoltaicznych podawana jest jako jej najwyższa wartość uzyskana w warunkach nasłonecznienia STC.

Warunki STC, które można przetłumaczyć jako standaryzowane warunki testowe, zakładają natomiast, że panele będą pracować otoczeniu, które zapewni:

 • temperaturę ogniw wynoszącą 25 stopni Celsjusza,
 • nasłonecznienie równe 1000 W/m2
 • spektrum promieniowania dla gęstości atmosfery równe 1,5 AM.

Podczas użytkowania fotowoltaiki zamontowanej na dachu lub gruncie trudno jednak uzyskać takie parametry dotyczące otoczenia w jakim ona pracuje. Wszystko za sprawą tego, że na wydajność paneli, a co za tym idzie ilość energii jaką mogą one wyprodukować, wpływ ma wiele czynników.

Co ma wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Na wydajność paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie całej instalacji produkującej energię elektryczną ze słońca, która pozwala uniezależnić się od krajowych dystrybutorów prądu i stałych podwyżek jego cen wpływa przede wszystkim nasłonecznienie oraz natężenie promieniowania słonecznego na danym terenie. Dodatkowo nie bez znaczenia w jej przypadku jest także:

 • rodzaj zastosowanych paneli fotowoltaicznych,
 • warunki atmosferyczne w miejscu montażu instalacji fotowoltaicznej,
 • poziom zacienienia paneli w ciągu dnia,
 • kąt nachylenia dachu, na którym są zamontowane panele fotowoltaiczne,
 • czystość paneli fotowoltaicznych.

Dlatego też montaż instalacji PV warto zlecać wyłącznie doświadczonym firmom, które są w stanie zaproponować ofertę fotowoltaiki idealnie dopasowaną nie tylko do potrzeb jej przyszłych użytkowników, ale także miejsca montażu.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: 10 paneli fotowoltaicznych ile to kW nie jest tak prosta, jakby mogło się to wydawać. W dużym uproszczeniu można jednak wskazać, że taka liczba paneli, przy założeniu, że będą one miały moc 300 W, pozwoli uzyskać instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW generującą w ciągu roku około 3 000 kWh darmowej energii elektrycznej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić