Porównaj oferty

10 lip 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina?

Wprowadzona przez rząd tak zwana Tarcza Solidarnościowa, w ramach której ceny energii elektrycznej zostają zamrożone do momentu, aż odbiorca nie przekroczy jej zużycia, wynoszącego 2000 kWh na rok sprawia, że wiele osób zaczęło się zastanawiać ile tak naprawdę zużywa energii. W tym artykule postanowiliśmy więc sprawdzić ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina?

Jakie zużycie prądu generuje 6-osobowa rodzina?

Zużycie energii generowane przez gospodarstwa domowe zależy przede wszystkim od liczby osób, z jakich się ono składa. Szacunkowo jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa od 800 kWh do 1400 kWh prądu rocznie. Każdy kolejny domownik zwiększa to zużycie natomiast o około od 400 kWh do 500 kWh na rok.

W związku z tym to ile prądu zużywa statystyczna 6-osobowa rodzina w Polsce, wynosi od 3000 kWh do 3200 kWh w ciągu roku. Przekłada się to więc na miesięczne zużycie energii elektrycznej na poziomie od 250 kWh do 266 kWh.

Oczywiście uśrednione dane są jedynie wskaźnikiem. To ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina rzeczywiście, uzależnione jest bowiem od wielu czynników, do których zalicza się nie tylko jej liczebność.

Co ma wpływ na to ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina?

Poza liczbą osób, z jakich składa się 6-osobowe gospodarstwo domowe, na to ile zużywa ono energii elektrycznej, a tym samym jak duże płaci rachunki za prąd, ma także wpływ kilka innych kwestii.

Wyróżnić można wśród nich przede wszystkim to czy prowadzone jest ono w mieszkaniu, czy też domu. Mieszkańcy domów statystycznie zużywają bowiem więcej prądu niż osoby zamieszkujące mieszkania. Wynika to natomiast z tego, że energia elektryczna jest przez nich najczęściej wykorzystywany nie tylko do zasilania standardowych urządzeń elektrycznych, ale także jako źródła ogrzewania.

Dodatkowo na to ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina wpływa również:

  • jej styl życia,
  • czas jaki spędza ona w domu,
  • rodzaj, liczba i energooszczędność urządzeń elektrycznych, z jakich korzysta ona na co dzień,
  • częstotliwość korzystania przez nią z urządzeń elektrycznych.

Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, trzeba więc mieć na uwadze, że ilość energii elektrycznej zużywanej przez rodzinę składającą się z 6 osób może być znacznie wyższa niż średnia krajowa na poziomie od 3000 kWh do 3200 kWh rocznie.

Czy rodzina 6-osobowa zmieści się w limicie zużycia energii elektrycznej?

Wprowadzony limit zużycia energii elektrycznej spędza sen z powiek wielu osobom. Zgodnie z założeniami tak zwanej Tarczy Solidarnościowej po jego przekroczeniu rachunki za energię od sprzedawców prądu mają bowiem wzrosnąć. Cena prądu w takim przypadku będzie mogła wynosić maksymalnie do 0,693 zł netto. 

Rodziny 6-osobowe powinny jednak pamiętać, że dla gospodarstw domowych, które mają kartę dużej rodziny, limit zużycia energii elektrycznej jest wyższy niż 2000 kWh na rok i wynosi on 3000 kWh rocznie. Mając jednak na uwadze średnie zużycie prądu generowane przez tego typu rodziny, które jest równe z limitem, a nawet przekracza go, wiele z nich pod koniec obecnego roku będzie się musiało jednak liczyć z podwyżkami cen prądu. Wyższe stawki za energię elektryczną naliczane będą jednak dopiero w momencie, kiedy odbiorca prądu przekroczy limit. Oznacza to więc, że 6-osobowa rodzina, wychowująca co najmniej 3 dzieci za zużycie 3000 kWh prądu zapłaci zamrożoną, niższą stawkę, a dopiero każdy kolejny kWh po przekroczeniu tej wartości będzie objęty nową wyższą ceną.

Jak 6-osobowa rodzina może obniżyć swoje zużycie prądu? 

6-osobowa rodzina, która chce obniżyć swoje roczne zużycie prądu, powinna przede wszystkim postawić na energooszczędne urządzenia elektryczne oznaczane obecnie klasą energetyczną A. Dodatkowo istotne jest także to, aby każdy jej członek podchodził w racjonalny sposób do ich użytkowania. Poza tym to ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina mieszkająca w domu, może zostać również skutecznie obniżone za pomocą instalacji OZE. Fotowoltaika dla domu w takim przypadku nie tylko pozwoli uchronić ją przed przekroczeniem rocznego limitu zużycia prądu, ale także uniezależnić się od krajowych dostawców prądu, zapewniając tym samym niższe rachunki za prąd przez cały rok.

Podsumowując, to ile zużywa prądu 6-osobowa rodzina, wynosi średnio od 3000 kWh do 3200 kWh rocznie. Oznacza to więc, że nawet w przypadku podwyższonego limitu zużycia prądu na rok w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej wiele z nich będzie się musiało liczyć z wyższymi rachunkami za prąd.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić