Porównaj oferty

26 sie 2013

Prąd - baza wiedzy

Edukacja pracowników i samodyscyplina pozytywnie wpłynie na wysokość rachunku za prąd.

Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz ciepła w firmie wiąże się nie tylko ze znacznymi oszczędnościami finansowymi, ale również z redukcją obciążenia środowiska. Racjonalizacja zużycia energii zawsze się opłaca, bo wiadomo, że najtańszą energią jest ta, której nie zużywamy.

Wróć do: Aktualności Edukacja pracowników i samodyscyplina pozytywnie wpłynie na wysokość rachunku za prąd.

Do oszczędzania energii należy poschodzić stopniowo i systematycznie, poprzedzając swoje działania analizą sposobu zużycia energii elektrycznej i ciepła w rozpatrywanym obiekcie. Jeśli będziemy wiedzieć w jaki sposób i na co zużywamy energię, to prościej i w efektywniejszy sposób będziemy mogli nią zarządzać.

Redukcja zużycia energii

Redukcję zużycia energii w zakładzie pracy należy rozpocząć od audytu, który powinien obejmować nie tylko samo zużycie energii, ale również stan techniczny urządzeń i wyposażenie budynków. Powinniśmy się zastanowić, czy rzeczywiście w każdym pomieszczeniu musi znajdować się czajnik elektryczny, czy wystarczy jeden na kilka gabinetów. Na podstawie tak dokładnych informacji można ocenić potencjał wzrostu efektywności energetycznej budynku. Doświadczenia przeprowadzone na podstawie wielu projektów europejskich dowodzą, że przy samych tylko właściwych zrachowaniach oraz drobnych zmianach organizacyjnych oszczędności w budynkach biurowych wynoszą co najmniej 12%. Dzięki przeprowadzeniu audytu w celach zidentyfikowania obszarów funkcjonowania firmy, w których zużycie energii jest największe można wyznaczyć potencjał oszczędności możliwy do zrealizowania po podjęciu konkretnych kroków. Sukces obranego projektu w dużej mierze będzie jednak zależał od naszych pracowników, którzy tworzą zespół odpowiedzialny za sposób zużycia energii. To od ich zaangażowania będzie zależał efekt końcowy. Jak więc zmotywować ludzi do działania?

Ekologiczny konkurs. Motywacja do mniejszego zużywania prądu

Badania przeprowadzone przez holenderską agencję energetyczną NL Agency dowodzą, że nic nie motywuje pracowników tak jak rywalizacja w konkursie. Działanie według określonego planu powinno być zatem wzbogacone o element rozrywki. Dzięki prostym zabiegom można zwrócić uwagę pracowników na istotne z punktu widzenia oszczędności energii działania. Krajowa Rada Poszanowania Energii S.A. organizuje zatem konkursy oszczędzania energii dla firm – Polskie Trofeum Energetyczne. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie firmy i instytucje, których budynki wykorzystywane do celów biurowych wyposażone są w odpowiednie liczniki energii elektrycznej oraz cieplnej, gdyż tylko wtedy możliwy jest monitoring zużycia energii.

Konkurs ma na celu głównie uzyskanie korzyści dla firm oraz środowiska w postaci zmniejszonego zużycia energii, a co za tym idzie ograniczenia rachunków i redukcji emisji dwutlenku węgla. Ważne staje się także uzyskanie wizerunku firmy dbającej o środowisko, gdyż dzisiaj dbanie o środowisko jest wspaniałą reklamą. Jednak, aby do tego doszło należy zaangażować pracowników do działania, które muszą być poprzedzone zdobyciem odpowiedniej wiedzy. Konkursy te pozwalają wyedukować społeczeństwo poprzez kampanie informacyjne, motywujące wszystkich do podejmowania wspólnych działań na rzecz ograniczania zużycia energii, które w efekcie przenoszone są do życia prywatnego i obejmują całe rodziny pracowników.

Uczestnicy rejestrują zużycie energii, poprzez odczyty liczników energii i ciepła. Dopuszczalne są działania niskonakładowe takie jak wymiana żarówek na energooszczędne czy wymiana starych urządzeń elektronicznych i elektrycznych na nowe, o wyższej klasie energooszczędności. W pierwszej mierze jednak, chodzi tu o działania bez nakładowe, takie jak zmiany zachowania pracowników oraz zmiany organizacyjne. Osiągnięcie podstawowych 12% oszczędności energii naprawdę jest możliwe do uzyskania niewielkim wysiłkiem. W poprzednich edycjach znalazły się instytucje oraz firmy, które osiągnęły nawet 25% oszczędności energii, co dowodzi, że chcieć znaczy móc.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić