Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Co to są urządzenia energooszczędne?

Co to są urządzenia energooszczędne?

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Kupiłeś właśnie nową pralkę i jesteś bardzo zadowolony, ponieważ widnieje na niej naklejka(etykieta energetyczna) z zaznaczonym napisem „A+++”. Super, takim zakupem przyczyniasz się do ochrony środowiska! Ale czy na pewno? Co kryje się za pojęciem „A+++”? Urządzenie energooszczędne – co to właściwie jest? Jak korzystać z takich urządzeń, żeby rzeczywiście były energooszczędne?
Co to są urządzenia energooszczędne?

Urządzenia energooszczędne

Lodówki, zmywarki, pralki i wiele, wiele innych sprzętów RTV i AGD jest sprzedawanych pod chwytliwym szyldem energooszczędności. Od czego zależy, że dana zmywarka jest z klasy A++, a inna z C? Te oznaczenia to nic innego jak klasa efektywności energetycznej produktu. Oznacza to, że dany sprzęt możliwie najlepiej korzysta z pobieranej energii wykonując określoną pracę. Sprzęty o lepszym wskaźniku są droższe od tych, przy których znajdziemy literkę B czy C. W kontekście prowadzenia budżetu domowego może mieć to spory wpływ. Przy zakupie nowego, ale droższego sprzętu o wyższej klasie energetycznej, dokładamy kilkaset złotych, za to w ciągu kilku lat taki zakup może się już zwrócić z nawiązką. Jak wybrać odpowiednie urządzenie, które spełni nasze oczekiwania? Najprościej jest porównać poziom zużycia energii. Weźmy na przykład lodówkę firmy X i firmy Y. Lodówka X sprzedawana jest w opcji A++, a Y w A. Cena to 1500 za sprzęt firmy X i 1200 za Y. Czy w trakcie korzystania z tego sprzętu zaoszczędzimy odpowiednio dużo energii, żeby sprzęt nazwać energooszczędnym? Zdecydowanie tak! Przypuśćmy, że co roku zaoszczędzamy 100zł ponieważ lodówka z wyższą klasą energetyczną zużywa 15% mniej prądu. Już po 3 latach koszty zwrócą się. Bardzo prosta kalkulacja, która sprawdza się przy porównywaniu produktów. Warto zapoznać się z podawanym zużyciem kWh prądu, aby dokładniej porównać koszty. Wszystkie potrzebne wskaźniki znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia. Przy wyborze zwracamy także uwagę na:
  • czas gwarancji,
  • klasę energetyczną,
  • dostępne funkcje.
Nawiązują do ostatniego podpunktu, jeśli chcemy zaoszczędzić to pamiętajmy, żeby kupować rzeczy, które się nam przydadzą. Większość z nas nie potrzebuje lodówki, która będzie otwierana za pomocą głosu, czy kodu. Nie potrzebujemy także maszyny, która będzie odstraszała zwierzęta domowe. Różnice cenowe są ogromne w przypadku takich urządzeń, dlatego raczej korzystamy z funkcjonalnych sprzętów, które w pełni zaspokajają nasze potrzeby.

Oszczędzaj mądrze!

To ile jesteśmy w stanie odłożyć do kieszeni, zależy także od tego czy świadomie korzystamy z dostępnych urządzeń. Jeśli porównamy zużycie energii przez starą lodówkę i nową, które były używane w taki sam sposób, tzn. były tak samo eksploatowane, to wynik jest oczywisty – nowy sprzęt jest kilka razy tańszy w utrzymaniu. Jednak nowinki technologiczne dają do wyboru kilka różnych trybów działania. Dlatego bardzo ważne jest, żeby doczytać przy jakich ustawieniach nasz sprzęt jest energooszczędny. Gdy obniżamy temperaturę wewnątrz lodówki do 0 stopni Celsjusza, to zużycie energii wzrośnie. Najczęściej urządzenia mają wyraźnie określone w jakiej konfiguracji pracują przy najniższym poborze energii. System bezszronowy(No Frost), komora świeżości czy funkcja szybkiego chłodzenia są często wybierane przez klientów. I słusznie, ponieważ trzeba wiedzieć, czy skorzystamy z takich opcji i czy ułatwią nam one codzienne funkcjonowanie. Świadome korzystanie z dostępnych narzędzi może bardzo ułatwić oszczędzanie pieniędzy.

Klasy efektywności energetycznej

Regulacje unijne kładą coraz większy nacisk na energooszczędność i niskoemisyjność. Stąd też potrzeba podziału urządzeń ze względu na ich efektywność. Przyznawanie odpowiednich klas energetycznych w Polsce reguluje - Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Poniższy podział, jest większości z nas znany. Zawarte są tam najważniejsze informacje o sprzęcie, na którym się znajduje. Na etykiecie są informacje o:
  • marce i modelu urządzenia,
  • klasie efektywności energetycznej,
  • zużyciu innych zasobów, np. wody,
  • wydajności innych funkcji np. szybkie chłodzenie,
  • rocznym zużyciu energii w kWh,
  • poziomie emitowanego hałasu.
Dla różnych sprzętów podział wygląda minimalnie inaczej, jednak wymienione informacje odnajdziemy na każdej etykiecie tego typu. Taki podział informuje nas konsumentów o tym, w jakim stopniu dany sprzęt jest energooszczędny. Klasy efektywności odnoszą się do trybu działania, w którym zużywamy najmniej energii, dlatego np. w przypadku pralek nie będziemy zawsze korzystali z trybu energooszczędnego, ponieważ temperatura 30 stopni to za mało, aby doprać niektóre plamy czy pozbyć się bakterii, które zbierają się na ubraniach chorego.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót