Porównaj oferty

14 wrz 2023

Prąd - baza wiedzy

Średnie zużycie prądu w kawalerce

Kawalerki, czyli niewielkie mieszkania składające się najczęściej wyłącznie z jednego pokoju wraz z aneksem kuchennym i oddzielną łazienką uznawane są za niedrogie lokale mieszkalne, które z tego względu cieszą się popularnością przede wszystkim w dużych miastach. Ile w związku z tym wynosi średnie zużycie prądu w kawalerce?

Wróć do: Aktualności Średnie zużycie prądu w kawalerce

Czym jest średnie zużycie prądu?

Średnie zużycie prądu to ilość energii elektrycznej jaka została pobrana z sieci w określonym czasie. Najczęściej podawane jest ono dla jednego miesiąca lub roku i wyliczane metodą średniej arytmetycznej. Dlatego też, jeśli przykładowo w I kwartale roku w kolejnych miesiącach zużycie energii wynosiło 120 kWh, 138 kWh oraz 112 kWh, to średnie jej zużycie w tym okresie będzie równe 123,33 kWh. Średnie zużycie energii elektrycznej jest ważnym wskaźnikiem pozwalającym oszacować zapotrzebowanie na nią oraz przewidzieć wysokość rachunków za prąd.

Jak na zużycie prądu wpływa metraż mieszkania?

Omawiając średnie zużycie prądu w kawalerce, warto najpierw skupić się na tym, jak metraż mieszkania wpływa na ilość pobieranej energii elektrycznej z sieci. Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w mieście przypada zużycie prądu na poziomie około 29 kWh rocznie, z kolei w mieszkaniach zlokalizowanych w obszarach wiejskich - 26,55 kWh/m2.

Dane to jasno więc potwierdzają, że im większy metraż mieszkania tym występujące w nim zużycie prądu jest wyższe. Wynika to przede wszystkim z tego, że na większych powierzchniach można ulokować więcej urządzeń zasilanych elektrycznie. Dodatkowo wymagają one także więcej źródeł światła, które działają jednocześnie, pobierając prąd z sieci.

W kawalerkach do oświetlenia mieszkania najczęściej wystarczy wyłącznie jedno źródło światła. Całe życie „toczy się” w nich natomiast zazwyczaj jedynie w jednym pomieszczeniu, które ma ograniczony metraż na zastosowanie w nim energochłonnych urządzeń. Dodatkowo na niższe zużycie prądu w kawalerkach wpływ ma także to, że ich mieszkańcy bardzo często preferują spędzanie czasu poza domem ze względu na swój wiek oraz styl życia.

Jakie jest średnie zużycie prądu w kawalerce?

Biorąc pod uwagę to ile kWh energii elektrycznej przypada na 1 m2 powierzchni mieszkania, średnie zużycie prądu w kawalerce wynosi mniej więcej około 800 kWh rocznie. Przekłada się to więc na średnie miesięczne zużycie energii elektrycznej na poziomie mniej więcej 66 kWh. 

Dane te są więc porównywalne z innymi wyliczeniami GUS, zgodnie z którymi w 2021 roku jedna osoba zużywała w Polsce około 850 kWh energii elektrycznej rocznie. Potwierdzają one także, że kawalerki są faktycznie tanimi mieszkaniami pod względem kosztów związanych z rachunkami od sprzedawców prądu.

Jakie urządzenie najbardziej wpływają na poziom zużycia prądu w kawalerkach?

Choć liczba urządzeń zasilanych elektrycznie jakie znaleźć można na wyposażeniu kawalerki, jest znacznie mniejsza niż w przypadku domów jednorodzinnych i tak wśród nich wyróżnić można te, które są najbardziej energochłonne. Są nimi przede wszystkim:

  • kuchenki elektryczne,
  • pralki,
  • lodówki,
  • płyty indukcyjne,
  • zmywarki,
  • bojlery elektryczne.

Występują one jako podstawowe wyposażenie każdego mieszkania, dlatego też nie można z nich zrezygnować. Chcąc jednak zmniejszyć pobór energii elektrycznej w kawalerce, należy przede wszystkim zwracać uwagę przy ich zakupie, aby były one modelami jak najbardziej energooszczędnymi o klasie energetycznej A. Dodatkowo warto także racjonalnie podchodzić do ich użytkowania, unikając na przykład włączania pralki w sytuacji, gdy jej bęben nie jest całkowicie zapełniony lub korzystając z trybu EKO.

Podsumowując, średnie zużycie prądu w kawalerce jest o wiele niższe niż w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań o większym metrażu. Średnio wynosi ono około 800 kWh rocznie, czyli mniej więcej 66 kWh na miesiąc. W zależności od znajdujących się w tego typu mieszkaniu urządzeń zasilanych elektrycznie zużycie prądu w nich może jednak dochodzić nawet do około 1000 kWh rocznie.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić