Porównaj oferty

8 maj 2023

Prąd - baza wiedzy

2000 kWh na rok - czy to dużo?

Drastycznie rosnące ceny prądu sprawiły, że rządzący postanowili je zamrozić od 1 stycznia 2023 dla gospodarstw domowych, które rocznie nie zużyją więcej niż 2 000 kWh energii elektrycznej. Po przekroczeniu tej wartości cena prądu dla odbiorców indywidualnych poszybuje natomiast w górę. Czy jednak 2 000 kWh to dużo? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wróć do: Aktualności 2000 kWh na rok - czy to dużo?

Ile prądu rocznie zużywa statystyczne gospodarstwo domowe w Polsce?

2000 kWh rocznie, czy to dużo? Takie pytanie wraz z początkiem tego roku zadawała sobie pewnie każda osoba, która dowiedziała się o limicie zużycia energii elektrycznej, po którego przekroczeniu rachunki za prąd staną się o wiele wyższe. Zgodnie z danymi statystycznymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny zużycie energii elektrycznej na jednego odbiorcę w ciągu roku wynosiło w 2021 roku:

  • 1 741,8 kWh w przypadku mieszkańców miast,
  • 2 452,9 kWh w przypadku mieszkańców obszarów wiejskich.

Liczby te jasno wskazują więc, że 2000 kWh na rok nie jest wcale dużą ilością energii elektrycznej. Oznacza to więc, że z niższych cen prądu w praktyce będzie mogło skorzystać niewiele gospodarstw domowych. Z pewnością zapomnieć o nich mogą gospodarstwa domowe, w których źródłem ciepła jest ogrzewanie elektryczne, gdyż ich zużycie energii plasuje się średnio na poziomie od 4 000 do 6 000 kWh rocznie. Choć dla rodzin 2+2 również nie będzie łatwo nie przekroczyć wskazanego przez rząd limitu prądu 2000 kWh. Na ile starczy energii w ich przypadku? Na około 10 miesięcy, gdyż średnio zużywają one około 200 kWh prądu miesięcznie. W związku z tym od października będą się one musiały liczyć z wyższymi rachunkami.

Ile będzie kosztował prąd po przekroczeniu zużycia energii na poziomie 2000 kWh na rok?

Przekroczenie limitu zużycia energii elektrycznej wynoszącego 2000 kWh na rok sprawi, że jej cena stanie się na rachunkach wyższa. Za każdy kilowat prądu zużyty ponad limit gospodarstwa domowe będą musiały zapłacić maksymalnie 0,693 zł netto. Co istotne, tylko nadwyżki ponad limit będą rozliczane po nowych, wyższych cenach. Oznacza to więc, że jeśli gospodarstwo domowe zużyje 3 100 kWh rocznie, wyższą cenę za prąd płaci wyłącznie za 1 100 kWh ponad limit.

Dodatkowo warto także wspomnieć, że limit zużycia prądu nie jest taki sam dla wszystkich gospodarstw. Wynosi on więcej w przypadku:

  • gospodarstw domowych dysponujących kartą dużej rodziny oraz zamieszkiwanych przez osoby, które zachowały co najmniej 3 dzieci, dla których limit zużycia prądu został zwiększony do 3 000 kWh rocznie,
  • gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami, dla których limit zużycia prądu został podwyższony do 2 600 kWh rocznie,
  • gospodarstw rolniczych, dla których limit zużycia prądu został podwyższony do 3 000 kWh rocznie.

Dlaczego został wprowadzony limit zużycia prądu 2000 kWh na rok?

2000 kWh na rok czy to dużo? Wcale nie i bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę także rządzący. Dlatego też ustalili oni właśnie taki limit zużycia energii, dla którego zostały zamrożone ceny prądu. W ten sposób chcą oni zachęcić Polaków do oszczędzania energii elektrycznej w czasach kryzysu i rosnących cen paliw niezbędnych do jej produkcji. Jak sami wskazują, tego typu rozwiązanie ma za zadanie pozytywnie motywować do zużywania mniejszej ilości energii, a nie karać.

Jak uchronić się przed wyższymi cenami prądu?

Aby uchronić się przed wyższymi cenami energii elektrycznej po przekroczeniu limitu zużycia prądu wynoszącego 2000 kWh na rok, gospodarstwa domowe muszą wprowadzić spore zmiany w swoich codziennych nawykach. Pomimo to i tak w wielu przypadkach nie będą one w stanie nie przekroczyć wskazanej wartości. Nawet pamiętając o wyłączaniu światło podczas wychodzenia z pomieszczeń. Włączania wyłącznie pełnej pralki czy zmywarki lub ograniczenia korzystania z komputerów i telewizji wiele rodzin i tak zużyje w ciągu roku więcej niż 2000 kWh energii elektrycznej.

Osoby mieszkające w domach, chcące uniknąć wyższych rachunków za prąd mogą się jednak zdecydować na montaż instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne produkujące dla nich prąd, po ich odpowiednim dobraniu pozwolą bowiem znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu pozwolą one nie tylko nie przekroczyć 2000 kWh rocznie, ale zaoszczędzić na rachunkach za energię rozliczanych nawet po zamrożonych cenach.

Podsumowując, limit zużycia energii elektrycznej 2000 kWh na rok, nie jest wcale wysoki. Większość gospodarstw domowych pomimo oszczędzania prądu niestety go więc przekroczy i będzie musiało liczyć się z wyższymi rachunkami, pod koniec obecnego roku.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić