Porównaj oferty

21 wrz 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile płaci się za prąd w bloku?

Zgodnie z danymi statystycznymi osoby mieszkające w mieszkaniach zazwyczaj płacą znacznie mniej za prąd niż właściciele domów jednorodzinnych. Jak wobec tego dokładnie prezentuje się to ile płaci się za prąd w bloku? Postanowiliśmy to sprawdzić i przeanalizować. Dlatego z tego artykułu dowiesz się ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy bloków oraz jak prezentują się ich rachunki za prąd.

Wróć do: Aktualności Ile płaci się za prąd w bloku?

Ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy bloków?

Zużycie energii elektrycznej przez mieszkańców mieszkań w bloku, podobnie jak w przypadku osób zamieszkujących domy jednorodzinne jest zróżnicowane. Na średnie zużycie prądu w mieszkaniach ma wpływ przede wszystkim jego powierzchnia użytkowa, liczba osób, które je zamieszkują oraz znajdujące się w nich wyposażenie zasilane elektrycznie.

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego z 2019 roku na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania w mieście przypada średnio 29 kWh energii elektrycznej rocznie. W związku z tym średnie zużycie prądu w bloku, w mieszkaniu o powierzchni:

  • około 30 m2 wynosi 870 kWh rocznie, co przekłada się miesięczne na średnie zużycie energii na poziomie 72,5 kWh,
  • około 45 m2 wynosi 1305 kWh rocznie, co przekłada się miesięczne na średnie zużycie energii na poziomie 109 kWh,
  • około 60 m2 wynosi 1740 kWh rocznie, co przekłada się miesięczne na średnie zużycie energii na poziomie 145 kWh,
  • około 80 m2 wynosi 2320 kWh, co przekłada się na miesięczne na średnie zużycie energii na poziomie 193 kWh.

Jakie rachunki za prąd płacą właściciele mieszkań w bloku?

Na podstawie powyższych danych oraz obecnych cen prądu w naszym kraju możemy wyliczyć ile płaci się za prąd w bloku. Cena energii elektrycznej jest oczywiście uzależniona od sprzedawcy prądu oraz wybranej przez odbiorcę taryfy prądowej. Dlatego też do wyliczeń przyjmujemy uśrednioną cenę 1 kWh prądu wraz z opłatami, dla taryfy G11, która w 2023 roku wynosi około 1 zł.

W związku z tym to ile płaci się za prąd w bloku, wynosi średnio:

  • w przypadku mieszkań o powierzchni 30 m2 — 870 zł rocznie, czyli 72,5 zł miesięcznie,
  • w przypadku mieszkań o powierzchni 45 m2 — 1305 zł rocznie, czyli 109 zł miesięcznie,
  • w przypadku mieszkań o powierzchni 60 m2 — 1740 zł rocznie, czyli 145 zł miesięcznie,
  • w przypadku mieszkań o powierzchni 80 m2 — 2320 zł rocznie, czyli 193 zł miesięcznie.

Warto jednak pamiętać, że wartości rachunków za prąd w mieszkaniach w bloku są w tym przypadku podane dla uśrednionego zużycia energii elektrycznej. Dlatego też w rzeczywistości mogą być one zarówno niższe, jak i wyższe. Pomimo to stanowią one jednak źródło informacji, które pozwala porównać koszty energii elektrycznej, które ponoszą mieszkańcy bloków.

Jak płacić mniej za prąd w bloku?

Rosnące ceny energii, a wraz z nimi rachunki za prąd zachęcają właścicieli mieszkań w bloku do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą im płacić mniej. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje kilka opcji, mogących pomóc uzyskać ten efekt.

Pierwszym z nich jest przeanalizowanie stylu życia domowników i rozważenie zmiany taryfy prądu z jednostrefowej, w której obowiązuje stała stawka za 1 kWh energii, na kilku strefową, gdzie cena prądu jest zależna od pory dnia, a nawet dnia tygodnia. Takie rozwiązanie pozwoli płacić mniej za energię elektryczną przede wszystkim mieszkańcom mieszkań w bloku, którzy najczęściej korzystają z urządzeń elektrycznych wieczorami oraz nocą, a także w weekendy.

Drugim ze skuteczniejszych rozwiązań jest natomiast znalezienie tańszego sprzedawcy prądu, którego może zmienić raz na 12 miesięcy każdy. W tym celu polecamy skorzystanie z naszego rankingu sprzedawców prądu, który prezentuje oferty wszystkich firm oraz porównuje je między sobą, co w znaczący sposób pomaga podjąć właściwą decyzję.

Oprócz tych dwóch rozwiązań warto także wyposażając mieszkanie, wybierając urządzenia energooszczędne, a klasyczne żarówki wymienić na modele LED, które pobierają mniej prądu, przy czym jednocześnie są w stanie zapewnić taką samą skuteczność oświetleniową. Dodatkowo w oszczędzaniu prądu pomóc może także racjonalne korzystanie z urządzeń, które są nim zasilane.

Podsumowując, to ile płaci się za prąd w bloku zależy przede wszystkim od metrażu mieszkania i liczby osób, które w nim mieszkają. Dlatego niemożliwe jest wskazanie jednoznacznej kwoty bez uwzględnienia tych dwóch elementów.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić