Porównaj oferty

Cena prądu w Rzeszowie w 2024

Ceny prądu w 2024 roku wzrosły w całej Polsce. Wysokość podwyżek stawek w taryfach dla gospodarstw domowych zatwierdzonych przez prezesa URE wynosiła około 37%. W wyniku tego rachunki za prąd stały się obecnie jednym z głównych elementów obciążających budżet domowy Polaków. Nie w każdym regionie Polski płacą oni jednak tyle samo za 1 kWh energii elektrycznej. Dlatego też sprawdzamy, jaka jest cena prądu w Rzeszowie w 2024 roku.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Rzeszowie?

Wysokość cen prądu w Polsce dyktowana jest przede wszystkim przez pięć największych firm energetycznych, które są jednocześnie operatorami systemu dystrybucyjnego oraz sprzedawcami energii elektrycznej. Na terenie Rzeszowa oraz całego województwa podkarpackiego umowy kompleksowe zawierane są w związku z tym z Polską Grupą Energetyczną, w skrócie PGE. Firma ta jest tak zwanym sprzedawcą z urzędu, od którego większość mieszkańców Rzeszowa zakupuje prąd.

Warto jednak pamiętać, że PGE to nie jedyna firma oferująca sprzedaż prądu w stolicy Podkarpacia. Dzięki temu mieszkańcy tego regionu mogą zdecydować się na podpisanie umowy z niezależnym sprzedawcą i płacić dla PGE wyłącznie rachunki związane z obsługą dystrybucyjną. Dzięki temu ich cena za 1 kWh prądu może być niższa niż średnia dla Rzeszowa.

Ile wynosi cena prądu za 1 kWh w Rzeszowie?

Cena prądu w Rzeszowie w 2024 roku jest nieco wyższa niż średnia stawka za 1 kWh energii elektrycznej w naszym kraju, która w styczniu 2024 roku wynosiła 92 grosze. Wszystko za sprawą tego, że PGE plasuje się na drugim niechlubnym miejscu, jeśli chodzi o oferowane przez nią stawki za prąd dla gospodarstw domowych.

Oznacza to więc, że mieszkańcy Rzeszowa płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd w kraju w przypadku średniego zużycia energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Cena energii elektrycznej w Rzeszowie a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Aktualna cena prądu w Rzeszowie po wprowadzonych podwyżkach jest jedną z wyższych w naszym kraju. Więcej za prąd płacą obecnie wyłącznie mieszkańcy Gdańska oraz Olsztyna. Na podobnym poziomie stawki za 1 kWh energii elektrycznej utrzymują się natomiast w województwie lubelskim, podlaskim i mazowieckim z wyłączeniem Warszawy. Niższe ceny za prąd niż w Rzeszowie obowiązują natomiast w 2024 roku w całej zachodniej i południowo-zachodniej części kraju, czyli między innymi w województwie kujawsko-pomorskim, śląskim czy też opolskim oraz dolnośląskim i zachodniopomorskim.