Porównaj oferty

Cena prądu w Białymstoku w 2024

Średnia cena prądu w 2024 roku w Polsce według danych ze stycznia wynosi 92 grosze za 1 kWh energii elektrycznej. Rachunki za prąd w naszym kraju są jednak różne w zależności od regionu. Wpływ na to mają przede wszystkim dystrybutorzy i sprzedawcy prądu działający na danym terenie oraz ustalane przez nich ceny, które nie są jednakowe. Jak prezentują się w takim razie ceny za prąd w 2024 roku w stolicy województwa podlaskiego — Białymstoku?

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Białymstoku?

Dla mieszkańców Białegostoku oraz całego województwa podlaskiego energię elektryczną dystrybuuje Polska Grupa Energetyczna, która pod względem wysokości cen energii elektrycznej w Polsce za 1 kWh prądu plasuje się obecnie na drugim miejscu. Droższy prąd oprócz PGE oferuje wyłącznie Energa Obrót.

Na szczęście mieszkańcy Białegostoku nie muszą zaopatrywać się w energię elektryczną wyłącznie w PGE. Mogą oni bowiem skorzystać z innych ofert sprzedawców prądu działających na wolnym rynku, rozwiązując umowę kompleksową z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, będącym tak zwanym sprzedawcą prądu z urzędu. Tym samym mogą płacić mniej za 1 kWh energii elektrycznej i jedynie uiszczać dla PGE opłaty dystrybucyjne.

Ile wynosi cena prądu w Białymstoku?

Białystok oraz całe Podlasie plasuje się w niechlubnej czołówce regionu polski, w którym rachunki za prąd są jednymi z najwyższych w naszym kraju. Bez względu na taryfy energetyczne wybrane przez mieszkańców województwa podlaskiego, muszą się oni mierzyć ze znacznymi podwyżkami cen energii elektrycznej, które od początku 2024 roku znacznie obciążają ich budżet. Ceny prądu za 1 kWh energii elektrycznej w tym regionie znacznie przewyższają średnią krajową.

Białystok cena prądu w 2024 roku w porównaniu do innych miast w Polsce

Rachunki za prąd w Białymstoku są wyższe niż w 7 innych województwach naszego kraju. Zbliżone ceny prądu jak w województwie podlaskim obowiązują natomiast między innymi w Łodzi, Kielcach, Rzeszowie czy Radomiu, czyli również na obszarze, na którym to PGE jest dystrybutorem energii elektrycznej. W Polsce ceny prądu w porównaniu do stawek obowiązujących za 1 kWh energii elektrycznej w Białymstoku są jedynie wyższe w województwie warmińsko-mazurskim oraz Katowicach. Niestety białostoczanie nie mogą się spodziewać, że ceny energii elektrycznej w ich regionie w najbliższym czasie spadną, gdyż już teraz zapowiadane są kolejne podwyżki cen prądu, które mają wejść w życie w 2025 roku.