Porównaj oferty

respect energy reklama

Cena prądu w Kielcach w 2024

W Kielcach podobnie jak i w całej Polsce ceny energii elektrycznej znacznie wzrosły wraz z 1 stycznia 2024 roku. Rachunki za prąd w gospodarstwach domowych wynoszą obecnie nawet o 20 zł miesięcznie więcej, w porównaniu do ich wysokości z ubiegłego roku, przy zachowaniu takiego samego poziomu zużycia energii elektrycznej. Jednakowy wzrost procentowy stawek w taryfach dla gospodarstw domowych nie oznacza jednak, że ceny za 1 kWh prądu są identyczne w całej Polsce. Ile wobec tego kosztuje prąd w Kielcach?

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Kielcach?

Jednym z czynników wpływających na ceny energii elektrycznej w poszczególnych regionach Polski, jest to, kto jest odpowiedzialny na danym terenie za dystrybucję prądu. W Polsce istnieje wobec tego pięć największych firm energetycznych będących jednocześnie dystrybutorem i sprzedawcą energii elektrycznej. W przypadku Kielc jest nią Polska Grupa Energetyczna PGE, będąca na trzecim miejscu pod względem atrakcyjności swoich cen prądu za 1 kWh oraz wysokości stawek opłat dystrybucyjnych, będących jedną ze składowych finalnej wysokości rachunku za energię elektryczną.

Kielce — aktualna cena prądu za 1 kWh

Obowiązująca w 2024 roku cena prądu w Kielcach jest nieco wyższa niż średnia cena energii elektrycznej w Polsce wyliczona według danych w styczniu i wynosząca 92 grosze za 1 kWh prądu. Wynika ona przede wszystkim ze stawek oferowanych przez PGE dla swoich klientów, którzy mają z nią podpisaną umowę kompleksową. Pomimo to mieszkańcy Kielc nie płacą i tak najwyższych rachunków za prąd w Polsce.

Dodatkowym sposobem na obniżenie rachunków za prąd w Kielcach jest również wybranie niezależnego sprzedawcy energii i rozwiązanie umowy kompleksowej z wiodącą w tym regionie firmą. Bardzo często ich ceny prądu są bowiem o wiele niższe niż w przypadku sprzedawcy z urzędu, jakim na tym regionie jest PGE.

Cena energii elektrycznej w Kielcach w porównaniu do cen energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Aktualnie obowiązująca cena prądu w Kielcach jest na podobnym poziomie jak w Radomiu, Rzeszowie oraz Lublinie i Łodzi, gdzie dystrybutorem energii jest również firma PGE. Niższe rachunki za prąd od kielczan płacą natomiast między innymi mieszkańcy Zielonej Góry, Wrocławia, Krakowa, a także Bydgoszczy i Warszawy. Oznacza to więc, że wyłącznie w dwóch miastach wojewódzkich, czyli Olsztynie i Gdańsku ceny prądu za 1 kWh, a co za tym idzie comiesięczne rachunki za niego, są wyższe niż w Kielcach.

Aktualności
Czy prąd na kartę jest tańszy?
15 lip 2014
Czy prąd na kartę jest tańszy?

Prąd na kartę to nie żart. Jest to możliwe aby wykupywać sobie pakiet kilowatogodzin i płacić dokładnie tyle ile chcemy kupując kartę o odpowiedniej wartości. Ale czy na prawdę płacimy wtedy mniej za prąd?

Czytaj więcej
Ile prądu zużywa 4-osobowa rodzina?
6 lis 2023
Ile prądu zużywa 4-osobowa rodzina?

Czy wiesz jakie jest średnie zużycie prądu 4-osobowej rodziny oraz od czego jest ono uzależnione? Postanowiliśmy to sprawdzić. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się ile prądu zużywa czteroosobowa rodzina w ciągu roku oraz miesiąca, a także jaki będzie to miało wpływ na jej rachunki za prąd po wprowadzaniu limitu energii na poziomie 2000 kWh rocznie, po którego przekroczeniu ceny prądu będą znacznie wyższe.

Czytaj więcej
Konwencjonalne (nieodnawialne) źródła energii
18 wrz 2019
Konwencjonalne (nieodnawialne) źródła energii

Konwencjonalne źródła energii bazują na wykorzystywaniu nieodnawialnych surowców. Ich zasoby z roku na rok maleją, mimo to wiele krajów, w tym Polska wciąż opiera swoją produkcję prądu na tego typu źródłach.

Czytaj więcej
Jak oszacować koszty ogrzewania w nowym mieszkaniu?
6 wrz 2013
Jak oszacować koszty ogrzewania w nowym mieszkaniu?

Wiadomym jest, że koszt ciepła potrzebnego do utrzymania ciepła w budynku ma największy udział w opłatach eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowe lokum, warto wybrać te, które wykonano, a także zaprojektowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz z użyciem energooszczędnych rozwiązań, eliminujących zbędne straty ciepła. Podpowiadamy jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności naszego przyszłego mieszkania lub domu.

Czytaj więcej