Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy

Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Opłata skarbowa za dodatek energetyczny może zostać zwrócona. Jednak o zwrot opłaty mogą ubiegać się tylko osoby, które wystąpią o taki zwrot. Do tego wymagana jest zatem odpowiednia wiedza i mobilizacja do podjęcia działania i wypełnienia stosownych dokumentów.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy
Niestety opłaty nie zawsze można uniknąć. Każdy najpierw będzie musiał oddać kilkanaście złotych z przyznanego dodatku, aby później móc je odzyskać. Aby otrzymać pieniądze z powrotem, trzeba będzie wystąpić do urzędu gminy lub miasta.

Kontrowersyjny projekt

Przygotowany przez resort finansów, po fali krytyki projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru opłaty skarbowej przewiduje, że opłata ta nie będzie pobierana od decyzji w sprawie przyznania osobie dodatku energetycznego. Zwolnienie obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. do końca br. Zatem osobie, której przyznano wcześniej dodatek mieszkaniowy - czyli tzw. wrażliwemu odbiorcy energii elektrycznej - przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Przypomnijmy, że dodatek energetyczny to nowość, został bowiem wprowadzony nowelizacją Prawa energetycznego z połowy 2013 r. Decyzje w sprawie przyznania tego dodatku wydawane są na wniosek osoby zainteresowanej, na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, wg polskiego prawa, że powinny one podlegać opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. Tymczasem paradoksalnie z opłaty tej jest zwolniona decyzja wydawana w sprawie dodatku mieszkaniowego.
O zajęcie się tą sprawą i zwolnienie z opłaty skarbowej decyzji w sprawie dodatku energetycznego apelowali do Ministerstwa Finansów m.in. przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ich argumentacja poruszała kwestię następującą: skoro dodatek energetyczny przysługuje wyłącznie osobie, której przyznano dodatek mieszkaniowy nie ma więc racjonalnych podstaw do zróżnicowania zasad pobierania opłaty skarbowej za wydanie decyzji odnośnie przyznawania dodatku energetycznego. Zdaniem MF rozporządzenie wejdzie w życie bardzo szybko, bowiem procedura przyznawania dodatków energetycznych jest w toku. Pytanie tylko, ile jeszcze takich nieprzemyślanych decyzji zapadnie, zanim ktoś zawczasu pomyśli o ich konsekwencjach.
źródło: cire.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót