Porównaj oferty

31 sty 2014

Prąd - baza wiedzy

Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy

Opłata skarbowa za dodatek energetyczny może zostać zwrócona. Jednak o zwrot opłaty mogą ubiegać się tylko osoby, które wystąpią o taki zwrot. Do tego wymagana jest zatem odpowiednia wiedza i mobilizacja do podjęcia działania i wypełnienia stosownych dokumentów.

Wróć do: Aktualności Dodatek energetyczny – zwrot opłaty skarbowej będzie możliwy

Z tego artykułu dowiesz się

Niestety opłaty nie zawsze można uniknąć. Każdy najpierw będzie musiał oddać kilkanaście złotych z przyznanego dodatku, aby później móc je odzyskać. Aby otrzymać pieniądze z powrotem, trzeba będzie wystąpić do urzędu gminy lub miasta.

Kontrowersyjny projekt

Przygotowany przez resort finansów, po fali krytyki projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru opłaty skarbowej przewiduje, że opłata ta nie będzie pobierana od decyzji w sprawie przyznania osobie dodatku energetycznego. Zwolnienie obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. do końca br. Zatem osobie, której przyznano wcześniej dodatek mieszkaniowy - czyli tzw. wrażliwemu odbiorcy energii elektrycznej - przysługuje zryczałtowany dodatek energetyczny. Przypomnijmy, że dodatek energetyczny to nowość, został bowiem wprowadzony nowelizacją Prawa energetycznego z połowy 2013 r. Decyzje w sprawie przyznania tego dodatku wydawane są na wniosek osoby zainteresowanej, na podstawie Kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, wg polskiego prawa, że powinny one podlegać opłacie skarbowej w wysokości 10 zł. Tymczasem paradoksalnie z opłaty tej jest zwolniona decyzja wydawana w sprawie dodatku mieszkaniowego.
O zajęcie się tą sprawą i zwolnienie z opłaty skarbowej decyzji w sprawie dodatku energetycznego apelowali do Ministerstwa Finansów m.in. przedstawiciele Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ich argumentacja poruszała kwestię następującą: skoro dodatek energetyczny przysługuje wyłącznie osobie, której przyznano dodatek mieszkaniowy nie ma więc racjonalnych podstaw do zróżnicowania zasad pobierania opłaty skarbowej za wydanie decyzji odnośnie przyznawania dodatku energetycznego. Zdaniem MF rozporządzenie wejdzie w życie bardzo szybko, bowiem procedura przyznawania dodatków energetycznych jest w toku. Pytanie tylko, ile jeszcze takich nieprzemyślanych decyzji zapadnie, zanim ktoś zawczasu pomyśli o ich konsekwencjach.
źródło: cire.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić