Porównaj oferty

4 gru 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

Zastanawiasz się nad tym ile prądu zużywa mieszkanie w bloku? Z tego artykułu dowiesz się między innymi jakie jest średnie zużycie prądu w bloku, a także jakie czynniki wpływają najbardziej na zużycie prądu w mieszkaniu znajdującym się w budynku wielorodzinnym z wielkiej płyty i w jaki sposób można w nim zmniejszyć rachunki za energię.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

Jakie jest średnie zużycie prądu w bloku?

Pytanie związane z tym jakie jest średnie zużycie prądu w bloku, zadają sobie zarówno mieszkańcy znajdujących się w nich mieszkań, jak i właściciele domów jednorodzinnych. Trudno jednak jednoznacznie określić to ile energii elektrycznej zużywanych jest w tego typu lokalach mieszkalnych, gdyż kwestia ta zależy od wielu czynników. Z pewnością można jednak stwierdzić, że zazwyczaj jest ono niższe niż w domach. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość mieszkańców bloków nie korzysta z ogrzewania elektrycznego czy bojlerów elektrycznych przeznaczonych do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Od czego zależy ile prądu zużywa mieszkanie w bloku?

To ile prądu zużywa mieszkaniec bloku w ciągu jednego roku, zależy przede wszystkim od metrażu jego mieszkania, liczby osób, które je zamieszkują, a także liczby urządzeń zasilanych elektrycznie, które znajdują się na jego wyposażeniu. Dlatego też nie jest możliwe w tym przypadku wskazanie jednoznacznej ilości kWh czy wysokości rachunków za prąd.

Metraż mieszkania a średnie zużycie prądu w bloku

Metraż mieszkania to jeden z kluczowych elementów mających wpływ na średnie zużycie prądu w bloku. Im jest ono większe, tym ilość pobieranej energii z sieci także się zwiększa. Wszystko za sprawą tego, że najczęściej na jego wyposażeniu znajduje się więcej urządzeń zasilanych elektrycznie, niezbędnych chociażby do oświetlenia mieszkania.

Dodatkowo potwierdzeniem tego są także dane podane w 2019 roku przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zgodnie z nimi na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania w mieście przypada zużycie prądu na poziomie 29 kWh rocznie, z kolei na wsi - 26,55 kWh. W związku z tym można wyliczyć, że średnie zużycie prądu w bloku w statystycznym mieszkaniu o powierzchni 60 m2 wynosi około 1740 kWh rocznie. Z kolei, gdy ma ono metraż równy 45 m2 - 1305 kWh.

Liczba mieszkańców a średnie zużycie prądu w mieszkaniu

Kolejnym czynnikiem wpływającym na średnie zużycie prądu w mieszkaniu jest liczba mieszkających w nim osób. Jedna osoba zgodnie z danymi GUS z 2021 roku zużywa około 800 kWh energii elektrycznej rocznie. Każda kolejna zwiększa to zużycie natomiast o około 400 kWh. Dlatego też w przypadku mieszkania zamieszkiwanego przez:

  • 2-osobową rodzinę — zużycie prądu wynosi średnio około 1200 kWh rocznie,
  • 3-osobową rodzinę — zużycie prądu wynosi średnio około od 1600 kWh do 1800 kWh,
  • 4-osobową rodzinę — zużycie prądu wynosi średnio około od 2000 kWh do 2200 kWh,
  • 5-osobową rodzinę — zużycie prądu wynosi średnio około od 2300 kWh do 2800 kWh.

Dane te są jednak uśrednione, co oznacza, że są wyliczane na podstawie zarówno zużycia energii generowanego przez osoby, które starają się oszczędzać prąd, jak i te nieprzykładające do tego większej uwagi.

Urządzenia elektryczne a zużycie prądu w mieszkaniu

Ostatnią z najważniejszych kwestii mających największy wpływ na średnie zużycie prądu w mieszkaniu znajdującym się w bloku są natomiast wchodzące w skład jego wyposażeniu urządzenia zasilane elektrycznie. Im większa jest ich liczba oraz wiek, a co za tym idzie wyższa energochłonność, tym pobór energii elektrycznej się zwiększa. Dlatego też racjonalne korzystanie z urządzeń elektrycznych, a także kupowanie ich energooszczędnych, nowoczesnych i wydajnych modeli jest jednym z czynników, które mogą przyczynić się do obniżenia rocznego zużycia prądu w mieszkaniu.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić ile prądu zużywa mieszkanie w bloku. Kwestia ta zależy bowiem przede wszystkim od jego metrażu, liczby zamieszkujących go osób oraz liczby i rodzaju urządzeń elektrycznych, jakie są w nim wykorzystywane. Dodatkowo uzależniona jest ona również w dużej mierze od indywidualnego stylu życia właścicieli mieszkania oraz tego, jak podchodzą oni do kwestii związanych z oszczędzaniem energii elektrycznej.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić