Porównaj oferty

20 sty 2019

Gaz - baza wiedzy

Kto ustala ceny gazu? Rola URE na rynku gazu ziemnego

Od kogo zależy to ile będzie kosztował gaz, który dociera do naszych domów? Co składa się na cenę, którą widzimy na rachunkach? Jako klienci firm energetycznych mamy prawo wiedzieć ile, za co i komu płacimy.

Wróć do: Aktualności Kto ustala ceny gazu? Rola URE na rynku gazu ziemnego

Kto ustala ceny gazu? Rola Urzędu Regulacji Energetyki

Czym właściwie jest Urząd Regulacji Energetyki (w skrócie URE)? To organ administracji państwowej odpowiedzialny za nadzorowanie i regulowanie polskiego rynku prądu i gazu. Sprawuje nadzór nad rynkiem, zajmuje się sprawami nieuczciwej konkurencji, wydaje koncesje itp. Efektami działań tego organu na polskim rynku są pewne ograniczenia (regulacje), które w praktyce utrudniają pełne działanie sprzedawcom gazu. Jednym z nich jest konieczność zatwierdzania taryf przez Prezesa URE. Czym właściwie jest to zatwierdzanie taryf? URE zatwierdza taryfy dystrybutora, czyli przyjmuje bądź odrzuca jego propozycje ceny gazu na najbliższy rok. W przypadku taryfy G (dla gospodarstw domowych) zatwierdza też taryfy dla sprzedawców, w przypadku gazu od W-1 do W-4, które są dostępne dla klientów indywidualnych. Sprzedawcy wtedy nie mogą sprzedawać prądu i gazu drożej niż to jest zapisane w taryfie. Pewien czas temu zwróciła na to uwagę Komisja Europejska, która dostrzega w tym ograniczanie rozwoju wolnego rynku gazu w naszym kraju. Z czasem taryfy zostaną zniesione, najpierw dla przedsiębiorstw, a następnie dla gospodarstw domowych(2023 rok).

Komu płacimy za gaz?

Gaz ziemny jest jednym z tańszych i bezpieczniejszych źródeł energii, dlatego jest powszechnie wykorzystywany. Na jego cenę składają się opłaty za dystrybucję i sprzedaż. Opłaty za dystrybucję to koszty utrzymywania ciągłości dostaw, konserwacji istniejących sieci, naprawy awarii, budowania nowych sieci. Do sprzedawcy trafiają natomiast pieniądze za sprzedaż gazu i prowadzenie rozliczenia. Jeśli chcemy płacić mniej sprawdźmy narzędzie, gdzie dostawcy gazu ranking mają zbudowany. Wszystkie z tych opłat są nadzorowane przez URE, dlatego nie ma mowy o niewyobrażalnie wysokich rachunkach, ale także nie mamy co liczyć na dużo korzystniejsze oferty.

Cena gazu – od czego zależy?

Przez to, że Polska pełni na świtowym rynku rolę importera gazu, jesteśmy bardzo zależni od zmian które się na nim dokonują. Niestety, brak niezależności w tej kwestii odbija się zawsze na odbiorcach końcowych, czyli nas zwykłych obywatelach. Jeśli koszty musi ponieść firma wydobywająca gaz w jednym z krajów, od którego odkupujemy gaz, to obciąży kosztami PGNiG, który zajmuje się sprzedażą gazu na terenie całego kraju. PGNiG natomiast przez to, że zakupiło droższy gaz, odsprzeda go drożej w hurtowych ilościach pozostałym sprzedawcom, a oni, żeby mieć utrzymaną płynność finansową muszą podnieść opłaty odbiorcom. Długa droga podwyżek, na której traci klient, niestety ale tak to wygląda. I w najbliższych latach to się nie zmieni.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić