Porównaj oferty

17 maj 2019

Gaz - baza wiedzy

Jak obliczyć zużycie gazu w urządzeniach?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile gazu zużywają urządzenia w kuchni czy nasz kocioł gazowy. To błąd, bo różnice w poszczególnych modelach są bardzo duże.

Wróć do: Aktualności Jak obliczyć zużycie gazu w urządzeniach?
Polacy coraz chętniej decydują się na instalacje gazowe w swoich domach. Obecnie gaz dla domu to wygoda i na szczęście coraz mniejsze obciążenie dla budżetu. Warto wiedzieć jak optymalnie korzystać z urządzeń, które zużywają gaz ziemny. Ciekawi Cię jak wygląda zużycie gazu do ogrzewania, podgrzewania wody i gotowania? Obliczenie tego nie zajmie Ci więcej niż minuty. Jest to bardzo proste wymnożenie kilku wartości, które przedstawiamy w poniższym artykule.
W energetyce od lat obowiązuje jednostka kWh(kilowatogodziny), jest ona bardzo przydatna, jeśli chodzi o przyrównywanie kaloryczności różnych paliw, surowców. Wielu z nas pamięta jeszcze, że zużycie gazu podawało się w metra sześciennych, inaczej kubikach. Ta mała zmiana nie wpływa w żaden sposób na wysokość otrzymywanych rachunków. Jednak jeśli interesują nas dokładne wartości zużycia energii przez różne urządzenia wymagające innych źródeł zasilania, to może okazać się to bardzo przydatna innowacja, ponieważ niweluje możliwość pomyłki przy porównywaniu ilości zużytej energii.

Ile kosztuje mnie zużycie gazu w…?

Zajmijmy się urządzeniem, z którym większość z nas może mieć do czynienia w swoim otoczeniu, czyli kuchenka gazowa. Wciąż popularna i chętnie montowana w mieszkaniach, a także coraz częściej spotykana w domach. Jeśli posiadamy instrukcję obsługi pieca, to prosimy przygotować ją sobie, ponieważ dane, które tam znajdziemy przydadzą nam się przy obliczaniu ile kosztuje m3 gazu (użytkowanie) tego pieca w różnych trybach. Na początku zwracamy uwagę, że obliczenia są w pełni teoretyczne, ponieważ będą opierały się na danych, które znajdziemy na tabliczce znamionowej przyklejonej do sprzętu i danych, które można znaleźć w instrukcji obsługi. W praktyce wystarczy przy obliczeniach wziąć pod uwagę moc urządzenia i czas wykorzystania. Dzięki tym parametrom będziemy mogli określić szacunkowe zużycie gazu ziemnego. Wiele sprzętów ma do wyboru kilka „trybów”, w każdym z nich zauważymy inny poziom zużycia. Na potrzeby obliczeń załóżmy, że nasz piec ma moc 11kW.
  1. Przyjmijmy także, że używamy naszego pieca przez dwie godziny, korzystamy z jednego palnika o mocy 1kW czyli potrzebujemy 1kW * 2h = 2kWh.
  2. Skoro znamy już ile energii potrzebowaliśmy, to wystarczy przemnożyć to przez cenę 1kWh, która wynosi około 30 gr i otrzymujemy wynik 2 * 0,3 = 0,6zł. Tyle kosztuje nas użytkowanie przez dwie godziny kuchenki gazowej.
  3. PS. ceny gazu porównanie z aktualnymi stawami znajdziesz na naszej stronie
Zasada obliczania tej wartości jest bardzo prosta. Na początku musimy znać moc urządzenia i używanych palników. Następnie określamy jak długo mamy zamiar korzystać z naszego sprzętu. Otrzymujemy wynik w kWh(kilowatogodziny) i kontynuujemy liczenie wymnażając otrzymane kWh razy cenę za 1kWh. Otrzymany wynik to koszt użytkowania z naszego urządzenia w danym czasie. Proste, prawda? Producenci takich urządzeń coraz częściej załączają szczegółowe specyfikacje na swoich stronach internetowych. Można tam znaleźć ile energii pobiera dana czynność. Przydatna rzecz, którą możemy skonfrontować z rzeczywistością, przeprowadzając własne obliczenia.

Obliczenie zużycia dużych maszyn

W przypadku specjalistycznych maszyn czy też urządzeń spalających gaz ziemny, wydawać się może, że komplikacje związane z obliczaniem zużycia przez nie gazu ziemnego będą dużo wyższe. Nic bardziej mylnego. Tak samo jak w przypadku urządzeń spalających gaz ziemny w domu, tak samo w przypadku urządzeń przemysłowych zużycie gazu ziemnego obliczamy biorąc pod uwagę czas, ilość zużywanego gazu w ciągu godziny, a także moc urządzenia. Jak widać obliczanie zużycia gazu ziemnego nie jest skomplikowane. Każdy z nas bez problemu może bardzo dokładnie oszacować koszty jakie będzie ponosił i które są związane ze spalaniem gazu ziemnego.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić