Porównaj oferty

5 sie 2021

Gaz - baza wiedzy

Jak oszczędzać gaz ziemny?

Zapotrzebowanie na gaz z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie, jego ceny również rosną, obciążając, podobnie jak rachunki za prąd, coraz bardziej domowe budżety. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie gazu. I o ile większość z nich pozowała przynieść niewielkie efekty, jak chociażby uszczelnianie okien, oszczędne gotowanie czy korzystanie z krótkich kąpieli w przypadku posiadania gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody, o tyle istnieje kilka sposobów na oszczędzanie gazu, które są bardziej skuteczne.

Wróć do: Aktualności Jak oszczędzać gaz ziemny?

Ile kosztuje gaz w Polsce w 2021 roku?

Ceny gazu w ustalane są przez jego dostawców, wśród których największym w Polsce jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG), choć nie oznacza to wcale, że nie posiada ono żadnej konkurencji na rynku pozwalającej zaoszczędzić. Składają się one głównie z dwóch elementów, przy czym pierwszym z nich jest cena za kilowatogodzinę medium, a drugim opłata roczna, jaką pobiera dostawca za jego dostarczanie do domu. Wobec tego pierwsza wysokość stawki składającej się na finalny rachunek za gaz zależna jest od taryfy, z jakiej korzystamy w domu, wśród których wyróżnia się ich 3 rodzaje.

W-1 - dla zużycia nieprzekraczającego 3500 kWh rocznie, z której korzystają głównie gospodarstwa domowe wykorzystujące gaz do gotowania na kuchenkach,

W-2 - dla zużycia od 3500 kWh do 13 350 kWh rocznie, z której korzystają gospodarstwa domowe używające gazu w kuchenkach oraz gazowych piecykach do wody,

W-3 dla zużycia od 13 350 kWh do 88 900 kWh, z której korzystają gospodarstwa domowe używające gazu do powyżej wymienionych celów oraz ogrzewania domu.

Ceny za gaz u poszczególnych dostawców za 1 kWh surowca w 2021 roku prezentują się natomiast następująco:

  • PGNiG około od 0,11 zł, (firmy od 0,16)
  • Energa od około 0,11 zł,
  • Audax Energia około 0,10 zł.
  • Konerg S.A. około 0,11 zł.
  • VERVIS około 0,09 zł,
  • Tauron około 0,09 zł,
  • Eniga około 0,09 zł.

Jak więc widać najbardziej powszechna w naszym kraju firma dostarczająca gaz oferuje najwyższe jego ceny. A to z kolei wskazuje, że już wyłącznie zmiana dostawcy jest sposobem na to, aby zaoszczędzić na gazie i płacić mniej za rachunki za niego.

Jak zmienić dostawcę gazu?

Zmiana dostawcy gazu jest bardzo prosta i może dokonać jej każdy. Co istotne tego typu rozwiązanie jest całkowicie bezpłatne, o czym warto pamiętać w dobie licznych oszustw dokonywanych przez domokrążców oferujących tego typu usługi. Cała procedura zmiany dostawcy gazu a co za tym idzie obniżenia za niego rachunków, polega więc na 4 prostych krokach.

Pierwszym z nich jest znalezienie nowego dostawcy. Można tego dokonać, analizując w internecie dostępne oferty na rynku lub korzystając z wygodnych porównywarek ofert. Następnie po znalezieniu interesującej nas oferty wystarczy się skontaktować z przedstawicielem danego dostawcy, który przedstawi nam jej szczegóły oraz po ich zaakceptowaniu prześle umowę do podpisania. Przed jej podpisaniem należy obowiązkowo dokładnie ją przeczytać, aby uniknąć wszelkich pomyłek czy też nie przeoczyć niewygodnych dla nas zapisów, na które się nie zgodziliśmy podczas konsultacji z dostawcą.

Po podpisaniu umowy, a także dołączonego do niej upoważnienia nowy dostawca gazu wypowie poprzednią umowę. Warto jednak upewnić się samemu czy wszelkie formalności z poprzednim dostawcą zostały na pewno dopełnione. Zakończeniem procesu zmiany dostawcy jest natomiast poinformowanie przez wybraną firmę o tym, że od danego okresu rozliczeniowego to ona będzie dla nas dostarczać i rozliczać gaz.

Jak więc widać cały proces zmiany dostawcy gazu jest prosty i bezproblemowy. Wymaga jedynie poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na znalezienie interesującej i korzystnej oferty. Warto jednak zrobić to dokładnie, bo oszczędności za gaz z tego tytułu mogą być naprawdę spore.

Na co zwrócić uwagę zmieniając dostawcę gazu?

Zmieniając dostawcę gazu, warto jednak nie tylko zwrócić uwagę na jego ceny, ale także to czy przypadkiem nie oferują oni dla nowych klientów zniżek, czy rabatów, które sprawiają, że ich oferta staje się jeszcze korzystniejsza.

Istotne jest także to czy nowy dostawca gwarantuje nam stałą, czy też zmienną cenę dostaw gazu. Dzięki temu będziemy mogli zorganizować swoje wydatki za niego i planować jak oszczędzać gaz w swoim domu, aby rachunki były niższe. Warto także upewnić się przy okazji, że taryfa, do której jesteśmy przypisani, jest zgodna z naszym rocznym zużyciem gazu. Zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie zrezygnowaliśmy na przykład z ogrzewania wody za pomocą piecyka gazowego czy też ogrzewania gazowego domu na rzecz innego rozwiązania. Ta kwestia ma bowiem również wpływ na cenę dostarczanego do naszych domów gazu.

Jak oszczędzać gaz — dodatkowe sposoby na obniżenie rachunków

Dodatkowy sposób na oszczędzanie gazu, a właściwie na rachunkach za nim jest także wydłużenie trwania umowy. Najczęściej bowiem dostawcy są skłonni obniżyć swoje ceny, jeśli będzie ona podpisana na dłuższy okres wynoszący średnio od 3 do 5 lat. Dlatego też przed podpisaniem umowy warto skontaktować się z przedstawicielami danego dostawcy i spróbować indywidualnie negocjować jej warunki. Bardzo często pozwala to bowiem uzyskać o wiele korzystniejsze jej warunki, niż to, co możemy zobaczyć w ogólnodostępnych ofertach dla wszystkich.

Podsumowując, jedną z najskuteczniejszych metod oszczędzania gazu, przekładającego się na oszczędności finansowe jest zmiana jego dostawcy. Warto więc dokładnie przeanalizować swoje rachunki za gaz z ostatniego roku i rozważyć to, zwłaszcza jeśli cena za 1 kWh gazu jest na nich wyższa niż ceny oferowane przez konkurencyjnych dostawców.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić