Porównaj oferty

23 paź 2023

Gaz - baza wiedzy

Jaki gaz jest w blokach?

Gaz i prąd to podstawowe media, z których korzystamy w domach oraz mieszkaniach. O ile jednak w przypadku domów ich przyłączeniem trzeba zająć się samodzielnie, o tyle w mieszkaniach w bloku przy wprowadzaniu się do nich wszelkie przyłącza są już wykonane. W efekcie wielu mieszkańców bloków nie wie nawet z jakiego gazu korzysta na co dzień. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na kwestii związanej z tym jaki gaz jest w bloku.

Wróć do: Aktualności Jaki gaz jest w blokach?

W jaki sposób gaz jest dostarczany do bloków mieszkalnych?

Gaz do bloków dostarczany jest w ten sam sposób jak w przypadku domów jednorodzinnych. Połączone są one więc z siecią gazową za pomocą przyłącza. Następnie pobierany z niej gaz dystrybuowany jest do poszczególnych mieszkań w bloku za pomocą wewnętrznej instalacji gazowej, którą zazwyczaj można rozpoznać po charakterystycznym, żółtym kolorze rur.

Rozliczanie gazu przez mieszkańców bloku może się natomiast odbywać na podstawie indywidualnie podpisanych przez nich umów z dystrybutorem i dostawcą gazu lub poprzez odprowadzanie zaliczek ryczałtowych, gdy to spółdzielnia ma zawartą umowę z dostawcą gazu.

Jakie gaz jest w sieci w bloku?

W blokach do mieszkań dostarczany jest gaz ziemny, którego głównym składnikiem jest metan, a pozostałą jego część stanowi mieszanina propanu, butanu, azotu oraz dwutlenku węgla, związków organicznych i mineralnych w zróżnicowanych proporcjach. Ciekawostką na temat tego jaki gaz jest w sieci w bloku, jest natomiast to, że dostarczany do niego gaz ziemny jest bezzapachowy. Przy czym stosowane jest jego specjalne nawanianie, dla ułatwienia zlokalizowania występowania jego wycieku, a co za tym idzie zwiększenia bezpieczeństwa jego użytkowników.

Dodatkowo w przypadku tego jaki gaz jest w bloku mieszkalnym, należy jednak pamiętać, że choć najczęściej przyjmuje on postać wysokometanowego gazu ziemnego typu E, do mieszkań może być także dostarczany inny jego rodzaj.

Jaki rodzaj gazu jest w blokach pod względem zawartości metanu?

Gaz ziemny zgodnie z Obwieszczenie Ministra Energetyki z dnia 16 maja 2018 roku dostarczany może być do odbiorców końcowych w trzech różnych postaciach pod względem ilości procentowej zawartego w nim metanu. Wpływ na to ma natomiast region w jakim zlokalizowany jest blok. W związku z tym:

  • w większej części kraju do bloków dostarczany jest wysokometanowy gaz ziemny typu E — cechuje się on zawartością metanu na poziomie 97,8%, etanu, propanu i butanu na poziomie 1%, azotu na poziomie 1% oraz dwutlenku węgla i pozostałych składników na poziomie 0,2%, a jego ciepło spalania nie jest natomiast niższe niż 34 MJ/m3,
  • w okolicach Kołobrzegu oraz Koszalina, a także Białogardu oraz Żmigrodu do bloków może być dostarczany gaz ziemny zaazotowany typu Ls — cechuje się on zawartością metanu na poziomie 71%, etanu, propanu i butanu na poziomie 1%, azotu na poziomie 27% oraz dwutlenku węgla i pozostałych składników na poziomie 1%, a jego ciepło spalania nie może być mniejsze niż 26 MJ/m3,
  • na terenie województwa dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego do bloków może być dostarczany gaz ziemny zaazotowany typu Lw — cechuje się on zawartością metanu na poziomie 79%, etanu, propanu i butanu na poziomie 1%, azotu na poziomie 19,5% oraz dwutlenku węgla i pozostałych składników na poziomie 0,5%, a jego ciepło spalania nie może być mniejsze niż 30 MJ/m3.

Dlatego też mieszkając w wymienionych regionach dla gazu Ls oraz Lw, które są obszarem ich wydobycia warto poprosić dystrybutora gazu o informacje na temat tego jaki rodzaj gazu ziemnego pod względem zawartości metanu dostarcza on na danym terenie do odbiorców końcowych. To jaki rodzaj gazu jest w bloku, ma wpływ na możliwość zastosowania w nim urządzeń zasilanych za pomocą tego paliwa. W przypadku gazu innego niż typu E konieczne jest bowiem zastosowanie innych dysz, bez których urządzenie gazowe może nie działać prawidłowo lub podłączenie go nie będzie możliwe.

Dodatkowo to jaki gaz jest w sieci w bloku pod względem zawartej ilości procentowej metanu, a więc i ciepła jego spalania ma także wpływ na jego cenę. Osoby korzystające z gazu Lw oraz Ls płacą więc mniejsze rachunki za gaz niż te mające takie samo zużycie paliwa gazowego jednak typu E.

Podsumowując, gaz dostarczany za pomocą sieci dystrybucyjnej do bloków jest najczęściej wysokometanowym gazem ziemnym typu E. Dzięki temu nadaje się on zarówno do zasilania kuchenek gazowych, jak i pieców gazowych ogrzewających mieszkania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić