Porównaj oferty

25 wrz 2023

Gaz - baza wiedzy

Jaki piec gazowy wybrać do domu do 100m2?

Kotły gazowe to urządzenia grzewcze, które zapewniają dużą wygodę ich użytkowania. Są zawsze gotowe do pracy, nie wymagają osobistego dozowania porcji paliwa oraz cechują się bardzo dobrą wydajnością. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się jaki piec gazowy do domu 100 m2 wybrać idealnie trafiłeś, gdyż z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę wybierając tego typu źródło ciepła.

Wróć do: Aktualności Jaki piec gazowy wybrać do domu do 100m2?

Na co zwrócić uwagę wybierając piec gazowy do domu 100 m2?

Bez względu czy zastanawiasz się jaki piec gazowy do mieszkania 50 m2, czy jaki piec gazowy do domu 100 m2 będzie najlepszy, powinieneś zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie związane z tego typu urządzeniami grzewczymi. Mają one najważniejszy wpływ zarówno na wygodę użytkowania pieca gazowego, jak i wysokość rachunków od dostawcy gazu, czyli koszty związane z jego eksploatacją. Zaliczają się nie do nich natomiast:

  • rodzaj pieca gazowego, który powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb, 
  • moc pieca gazowego, która powinna być dobrana do metrażu budynku, jego parametrów oraz preferencji użytkowników co do temperatur panujących w pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje pieców gazowych?

Decyzja o tym jaki piec gazowy będzie najlepszy do domu 100 m2 pod względem jego rodzaju nie należy wcale do najprostszych. Piece gazowe dzielą się na wiele rodzajów pod różnymi względami. W związku z tym, jeśli chodzi o ich sposób montażu, wyróżnić można modele stojące, cechujące się większymi wymiarami i wagą oraz wiszące, które zajmują mniej miejsca i są montowane na ścianach, przez co o wiele lepiej sprawdzają się w niewielkich domach i mieszkaniach o powierzchni do 100 m2.

Pod względem funkcjonalności piece gazowe dzielą się natomiast na modele:

  • jednofunkcyjne — przeznaczone przede wszystkim głównie do ogrzewania wody krążącej w instalacji grzewczej, przy czym mogą zostać one wyposażone także w dodatkowy zasobnik C.W.U.,
  • dwufunkcyjne — przeznaczone, jak sama ich nazwa wskazuje zarówno do podgrzewania wody w instalacjach grzewczych, jak i przygotowywania ciepłej wody użytkowej, przy czym C.W.U. podgrzewana jest przez nie dopiero po odkręceniu kranu, przez co tego typu piec nie zapewnia pod tym względem takiego komfortu jak model jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Dodatkowo piece gazowe dzielą się także na dwa rodzaje modeli pod względem budowy komory spalania i sposobu pobierania powietrza do spalania oraz sposobu odprowadzania spalin, są nimi modele z:

  • otwartą komorą spalania — które w uproszczeniu pobierają powietrze niezbędne do procesu spalania z pomieszczenia,
  • z zamkniętą komorą spalania — które w uproszczeniu pobierają powietrze niezbędne do procesu spalania z zewnątrz.

Ze względu na sposób działania na rynku wyróżnić można natomiast oszczędne piece gazowe kondensacyjne oraz tradycyjne, jednak coraz mniej popularne modele.

Czym są piece kondensacyjne i dlaczego warto na nie zwrócić uwagę?

Oszczędne piece gazowe kondensacyjne cechują się nieco wyższą ceną niż tradycyjne kotły gazowe, jednak zastosowanie ich zapewnia więcej korzyści. Cechują się one przede wszystkim wysoką sprawnością i wydajnością grzewczą, przekładającą się na mniejsze rachunki za gaz. Wszystko za sprawą tego, że wytwarzane przez nie spaliny poddawane są procesowi kondensacji, który pozwala odzyskać z nich ciepło. Dodatkowo obecnie na zakup i montaż kotła gazowego kondensacyjnego uzyskać można także różnorodne dofinansowania, sprawiające, że inwestycja w niego jest bardzo opłacalna.

Jaką moc powinien mieć piec gazowy do domu 100 m2? 

Wiedząc jakie są rodzaje pieców gazowych, warto także wiedzieć, jaki piec gazowy do mieszkania 50 m2 lub domu 100 m2 wybrać pod względem jego mocy. Kwestia uzależniona jest więc od wielu czynników, jednak specjaliści wskazują, że optymalna moc pieca gazowego to taka, gdy jej 0,6 kW przypada na około 10 m2 powierzchni użytkowej budynku. Zgodnie z tym założeniem do domu o powierzchni 100 m2 należy więc dobrać kocioł gazowy o mocy około 6 kW, z kolei w mieszkaniu o powierzchni 50 m2 — 3 kW. Jeśli jednak piec ma być wykorzystywany także do podgrzewania wody użytkowej, jego moc powinna być odpowiednio większa.

Podsumowując, to jaki piec gazowy wybrać do domu lub mieszkania zależy od wielu czynników. Związane są one zarówno z indywidualnymi preferencjami jego przyszłych użytkowników, jak i parametrami ogrzewanego budynku. Dlatego też o pomoc w tej kwestii najlepiej zawsze poprosić specjalistów.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić