Porównaj oferty

15 sty 2024

Gaz - baza wiedzy

Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Ogrzewanie gazowe, pomimo rosnących cen gazu wciąż niezmiennie cieszy się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania i ekologiczność, w porównaniu, chociażby do klasycznych kotłów węglowych. Dlatego też w tym artykule omawiamy ile kosztuje założenie pieca gazowego oraz co można zrobić, aby obniżyć te wydatki.

Wróć do: Aktualności Wymiana pieca gazowego - ile kosztuje instalacja pieca gazowego?

Od czego zależy to ile kosztuje założenie pieca gazowego?

Trudno w jednoznaczny sposób określić to ile kosztuje wymiana pieca na gazowy lub jego montaż w nowopowstającym budynku. Na finalną kwotę składa się bowiem wiele wydatków związanych z wykonaniem przyłącza, zakupem samego kotła oraz wykonaniem instalacji niezbędnej do jego prawidłowego działania przez uprawnionych do tego fachowców.

Jaki jest koszt wykonania przyłącza gazowego?

To ile kosztuje wymiana pieca na gazowy, uzależnione jest w dużej mierze od tego, czy ma być ona wykonana w budynku przyłączonym do sieci gazowej, a związane z nią prace będą dotyczyły wyłącznie wymiany starego pieca gazowego na nowy, czy też trzeba najpierw wykonać przyłącze.

W drugim przypadku koszty wykonania przyłącza gazowego wahają się w granicach od 2 000 zł wzwyż i zależą głównie od tego jaka jest odległość budynku od gazociągu, a także tego z jakim dystrybutorem gazu podpisywana jest umowa. Alternatywą dla wykonania przyłącza jest natomiast zainwestowanie we własny zbiornik na gaz zamontowany na posesji, do którego paliwo będzie dostarczał wybrany dostawca gazu.

Jaki jest koszt pieca gazowego?

Cena pieca gazowego zależy przede wszystkim od jego rodzaju, mocy i marki, sposobu sterowania i funkcji. Kotły gazowego kondensacyjne będą droższe niż klasyczne modele, przy czym zapewniają one większą wydajność instalacji grzewczej. Dlatego też nie warto oszczędzać na tej kwestii, gdyż ma ona kluczowy wpływ na późniejsze użytkowanie ogrzewania w domu. Ceny pieca gazowego wahają się natomiast od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Koszt wykonania instalacji kotła gazowego

To ile będzie kosztowało wykonanie instalacji kotła gazowego, zależy natomiast od tego, czy będzie to wymiana pieca węglowego na gazowy, czy wymiana starego pieca gazowego na nowy. W pierwszym przypadku konieczne będzie bowiem wykonanie na nowo całej instalacji wraz z systemem doprowadzania powietrza i odprowadzania spalin. W związku z tym koszty tego typu prac będą również wyższe.

W jaki sposób można obniżyć koszty wymiany pieca gazowego?

Wymiana pieca na gazowy w przypadku kiedy w domu dotychczas wykorzystywane było źródło ciepła, bazujące na innym paliwie niż gaz wiąże się ze sporymi wydatkami. Na szczęście jednak można je skutecznie obniżyć.

Przykładowo w przypadku wymiany pieca węglowego na gazowy umożliwia to dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Pozyskane z niego środki można przeznaczyć nie tylko na zakup samego kotła gazowego, ale także wykonanie przyłącza. Maksymalna wysokość dofinansowania wymiany pieca węglowego na gazowy w ramach tego programu może wynosić do 18 500 zł. Jednym z warunków uzyskania środków jest natomiast to, że kupiony i zamontowany kocioł gazowy musi być nowoczesnym, wysoce wydajnym i ekologicznym modelem kondensacyjnym.

Poza programem Czyste powietrze na wymianę pieca gazowego można pozyskać również dofinansowania w ramach:

  • programu Stop Smog, realizowanego przez wybrane gminy,
  • regionalnych dofinansowań na montaż lub wymianę starego pieca gazowego na nowy, takich jak na przykład program KAWKA plus we Wrocławiu, program Kawka Bis w Poznaniu, program dofinansowań do wymiany pieców w Sopocie, czy program EKO-Klimat w województwie kujawsko-pomorskim.

Podsumowując, to ile kosztuje założenie pieca gazowego lub jego wymiana na nowy zależy od wielu kwestii, takich jak to czy budynek ma już wykonane przyłącza gazowego, jaki piec zostanie wybrany oraz gdzie będzie montowany. Orientacyjne związane z tego typu pracami koszty można jednak oszacować na kilka tysięcy złotych. Przy czym obecnie istnieje wiele dofinansowań na montaż i wymianę pieców gazowych, które pozwalają je skutecznie i znacząco obniżyć.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić