Porównaj oferty

16 maj 2022

Gaz - baza wiedzy

Gaz ziemny czy propan - co się bardziej opłaca?

Ogrzewanie domu gazem wbrew pozorom ma wielu zwolenników. Rozwiązanie to jest bowiem wygodne dla jego użytkowników oraz przyjazne dla środowiska w porównaniu z klasycznymi kotłami na paliwa stałe. Ponadto jest ono także tańsze od ogrzewania za pomocą energii elektrycznej. Osoby planujące montaż ogrzewania gazowego w swoim domu mają natomiast do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o rodzaj gazu. Jest nim gaz ziemny oraz gaz płynny LPG, który z nich jest wobec tego lepszy?

Wróć do: Aktualności Gaz ziemny czy propan - co się bardziej opłaca?

Gaz ziemny i propan butan najważniejsze różnice związane z ogrzewaniem tymi paliwami

Gaz ziemny określany jako CNG dystrybuowany jest za pomocą sieci gazowych przyłączanych do budynków. W związku z tym, aby móc za jego pomocą ogrzewać dom potrzebne jest wykonanie przyłącza, które nie zawsze jest możliwe. Paliwo gazowe w tym przypadku jest natomiast dostarczane do pieca za pomocą instalacji gazowej.

Z kolei propan oraz propan butan określane, jaki LPG magazynowane są w specjalnych zbiornikach, do których dostarczane jest przez wybranego dostawcę. Ogrzewanie domu tym rodzajem gazu wymaga więc odpowiedniej ilości miejsca wokół budynku, gdyż magazynujący go zbiornik musi znajdować się w odpowiedniej odległości od domu, określanej ściśle przez przepisy. Przy czym warto pamiętać, że osoby decydujące się na ogrzewanie domu za pomocą LPG nie muszą wcale kupować zbiornika na własność. Mogą one bowiem wydzierżawić go od dostawcy gazu, unikając tym samym formalności związanych z jego przeglądami, legalizacją oraz naprawami.

Cena gazu ziemnego a propanu butanu

Jeśli chodzi o ceny gazu w przypadku, CNG są one regulowane odgórnie, zużyte paliwo rozliczane jest natomiast w ten sam sposób jak w przypadku kiedy jest ono wykorzystywane na przykład do gotowania. Oznacza to więc, że cena gazu ziemnego to nie tylko koszt związany z jego zużyciem, ale także opłaty stałe i sieciowe. Rozliczany jest on natomiast za pomocą taryfy gazu W-3 przeznaczonej dla osób wykorzystujących gaz ziemny do ogrzewania domów, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz posiłków.

Ceny propanu lub propanu butanu nie podlegają natomiast regulacjom. Oznacza to więc, że ich wysokość zależy tak naprawdę wyłącznie od wybranego dostawcy. Jednak pomimo to, że na rynku znaleźć można dostawców LPG oferujących gaz w atrakcyjnych cenach, jest on wciąż droższy od gazu ziemnego. Nawet w przypadku zastosowania propanu butanu tańszego od propanu, który ze względu na to, że zmienia swój stan skupienia już w temperaturze -0,5 stopnia Celsjusza musi być przechowywany w zbiornikach zakopanych pod ziemią, gaz ziemny wciąż jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem.

Kiedy zdecydować się na ogrzewanie domu gazem ziemnym, a kiedy propanem lub propanem butanem?

Choć ogrzewanie domu gazem ziemnym jest bardziej opłacalne, nie zawsze istnieje możliwość jego wykorzystywania. Na takie rozwiązanie mogą sobie bowiem pozwolić wyłącznie osoby, które mają możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej. Czy jeśli nie ma takiej opcji, ogrzewanie gazem staje się nieekonomiczne? Otóż nie. Nawet w przypadku kiedy istnieje konieczność zainstalowania na działce zbiornika, który będzie regularnie tankowany propanem lub butanem, ogrzewanie gazowe wciąż jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż chociażby tradycyjne kotły na drewno, lub węgiel czy ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo jest ono także wygodne w codziennej eksploatacji.

W związku z tym na ogrzewanie domu gazem ziemnym należy zdecydować się zawsze, jeśli istnieje możliwość podłączenia budynku do sieci gazowej. W innym przypadku najlepiej wybrać propan, który nie wymaga wkopywania zbiornika na działce. Istotną informacją dla osób zastanawiających się nad ogrzewaniem gazowym zasilanym za pomocą propanu jest także to, że jeśli w przyszłości do ich budynku zostanie doprowadzona sieć gazowa, zmiany związane z instalacją grzewczą pozwalające na wykorzystywanie w niej gazu ziemnego nie wymagają dużych nakładów finansowych. Wystarczy jedynie wymienić palniki w kotłach, aby móc odejść od propanu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.36 (14 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić