Porównaj oferty

Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Program Mój Prąd jest jednym z najpopularniejszych rodzajów dotacji wypłacanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wspierających rozwój energetyki prosumenckiej związanej z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych. Skorzystać z niego mogą wszyscy inwestorzy, którzy zdecydowali się na montaż instalacji o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW i wytwarzający prąd z nich na własne potrzeby. W obecnej edycji na wypłaty bezzwrotnych form dofinansowania NFOŚiGW przeznaczył natomiast 534 000 000 złotych.

Wróć do: Aktualności Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd?

Rozpoczęła się nowa edycja programu Mój Prąd

1 lipca 2021 roku ruszył program Mój Prąd 3.0. i nabór wniosków, który potrwa do 22 grudnia 2021 roku i podobnie jak w poprzednich latach cieszy się ogromną popularnością.

Obecnie zostało już złożonych ponad 260 000 wniosków, a liczba ta z dnia na dzień coraz bardziej się zwiększa pomimo tego, że obecna edycja programu działa na nieco odmiennych zasadach niż w poprzednich latach oraz nie dotyczy zapowiadanych rozszerzeń, których wprowadzenie przełożono na 2022 rok.

Jakie są zmiany w programie Mój Prąd?

Narodowy fundusz ochrony środowiska tym razem określił następujące zasady dla osób chcących się ubiegać o dotacje z programu Mój Prąd na montaż instalacji fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, jakimi są promienie słoneczne.

Przede wszystkim wniosek mogą składać wyłącznie osoby, które zakończyły już montaż fotowoltaiki oraz ją uruchomiły, jednak nastąpiło to nie wcześniej niż 01.02.2020 roku. Kosztami kwalifikowanymi we wniosku uznaje się natomiast wydatki poniesione na:

  • zakup,
  • montaż,
  • odbiór,
  • uruchomienie,

mikroinstalacji PV przeznaczonej do produkcji energii elektrycznej na użytek własny, a same urządzenia składające się na nią muszą być wyprodukowane nie wcześniej niż 24 miesiące przed ich montażem. Praktyczna uwaga z naszej strony jest taka, że warto się spieszyć, bo ceny fotowoltaiki rosną.

Najważniejszą zmianą jest jednak to, że dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd w formie dotacji tym razem wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych w ramach montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 3 000 złotych na jeden wniosek. To znacznie mniej niż w poprzedniej edycji, w której do dyspozycji było 5 tys. złotych. Ma to także przełożenie na kredyt na fotowoltaikę. Osoby finansujące PV z pożyczek muszą starać się o większe kwoty.

Ponadto osoby, które zdecydują się złożyć wniosek o dotacje i otrzymają wypłatę środków, od tego roku muszą obowiązkowo umieścić w widocznym miejscu na swojej posesji tabliczkę o treści „Inwestycja proekologiczna wsparta w programie Mój Prąd”, wraz ze wskazanymi logotypami. Koszt jej wykonania pokrywa w całości beneficjent programu.

Istotne jest także to, że samo składanie wniosku odbywa się wyłącznie za pomocą drogi elektronicznej. Oznacza to więc, że w przypadku wniosku przesłanego w formie papierowej na adres NFOŚiGW, zostanie on odrzucony.

Po złożeniu wniosku jego ocena zostanie natomiast przekazania za pomocą podanego w nim adresu e-mail. Sam jego status można natomiast sprawdzić online. Z kolei w przypadku odrzuconych wniosków można je składać ponownie, jednak dopiero po usunięciu powodu, z jakiego został on odrzucony.

Ile trwa procesowanie wniosków o dotację w programie?

Czas, w jakim można otrzymać informację o tym, czy dofinansowanie zostanie wypłacone, zależy przede wszystkim od daty złożenia wniosku oraz ich ilości w systemie. W 2021 roku procedowanie wniosków składa się bowiem z aż 14 punktów. W związku z tym czas ich analizowania według obecnych danych obecnie od 6 do 7 miesięcy. Przy czym pierwszeństwo w ich rozpatrywaniu mają wnioski kompletne, zawierające wszelkie wymagane przez NFOŚiGW załączniki. Z kolei w przypadku dokumentów o dofinansowanie zawierających braki otrzymują one status wniosku do wyjaśnienia i trafiają one do poczekalni, a sam wnioskodawca zostanie poinformowany o konieczności uzupełnienia go. Jeśli jednak nie uzupełni on wskazanych braków po ponownym wezwaniu do tego, jego wniosek zostanie odrzucony.

Sprawdzenie statusu wniosku krok po kroku

Osoby, które już złożyły wniosek o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznej, mogą sprawdzić jego status na stronie https://mojprad.gov.pl/.

Wystarczy na nią wejść, a następnie kliknąć przycisk "Sprawdź jego status", po czym pojawia się pole przeznaczone do wpisania swojego adresu e-mail lub unikalnego numeru punktu poboru energii PPE. Numer punktu poboru jest 16 cyfrowym ciągiem, poprzedzonym prefiksem w postaci liczny 48 lub oznaczenia PL. Znaleźć go można na:

  • fakturze za energię elektryczną,
  • umowie kompleksowej,
  • umowie z dystrybutorem.

Po wpisaniu tych danych należy następnie wcisnąć przycisk "Sprawdź wniosek", po czym pojawi się status złożonego wniosku oraz informacja, na którym etapie procedowania obecnie się on znajduje.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.11 (9 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić