Porównaj oferty

Usterki w autach elektrycznych

Planujesz zakup samochodu elektrycznego? A może chcesz kupić pojazd, który będzie wydajny, ekologiczny i wygodny w użytkowaniu? W takim razie zainteresuj się autami elektrycznymi, jakie dostępne są obecnie na rynku. Musisz jednak wiedzieć, że te pojazdy tak samo, jak wiele innych ma swoje wady i zalety, a także typowe usterki. Chcesz wiedzieć, jakie problemy techniczne dotykają aut elektrycznych? W poniższym artykule znajdziesz kilka ciekawych informacji w tym zakresie.

Wróć do: Aktualności Usterki w autach elektrycznych

Usterki w autach elektrycznych – jakie pojawiają się najczęściej?

Zakup używanego auta elektrycznego w dzisiejszych czasach jest jak najbardziej możliwy. Musisz jednak mieć na uwadze to, że używane pojazdy mogą ulec uszkodzeniu lub będą podlegać konieczności wymiany osprzętu i podzespołów na nowe. Awarii po latach użytkowania może ulec np.:

 • bateria,
 • napęd,
 • panel sterowania dotykowego wewnątrz auta.

To oczywiście tylko podstawowe aspekty dotyczące elektronicznych kwestii samochodu elektrycznego. Oprócz powyższych tak samo, jak w innych pojazdach (nawet tych tradycyjnych) w używanych autach elektrycznych może pojawić się konieczność wymiany:

 • klocków hamulcowych,
 • tarcz hamulcowych,
 • opon,
 • płynu hamulcowego,
 • piór wycieraczek,
 • uszczelek w drzwiach,
 • poszycia foteli.

Zanim kupisz konkretny model używanego auta elektrycznego, koniecznie sprawdź opinie o producentach samochodów elektrycznych. Dzięki temu dowiesz się, jakie pojazdy używane warto wziąć pod uwagę i dlaczego. Odpowiadając na pytanie – czy auta elektryczne się psują – zdecydowanie tak. Warto jednak pamiętać o tym, że silniki w tym przypadku posiadają tylko więcej elektroniki, aniżeli te tradycyjne. Uszkodzeniom mogą ulegać nie tylko ogniwa bateryjne, ale także układy scalone, które będą wymagać kosztownej wymiany – często w serwisie producenta.

Jak wybrać najlepsze auto elektryczne pod względem bezawaryjności?

Internetowy ranking aut elektrycznych pomoże Ci wybrać modele, które są warte uwagi. Usterki w autach elektrycznych, które całkowicie uniemożliwiają jazdę występują niezwykle rzadko, dlatego nie musisz obawiać się o to, że nawet używane auto elektryczne zawiedzie Cię w najmniej spodziewanym momencie. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do oględzin samochodu. Na etapie zakupu sprawdź nie tylko opinie i specyfikację. Podczas fizycznego oglądania auta, koniecznie:

 • przejedź się samochodem na dłuższy dystans – najlepiej do pełnego rozładowania baterii – dzięki temu ocenisz maksymalny zasięg i poziom zużycia akumulatora zasilającego,
 • sprawdź dokładnie oznaki zużycia opon i podzespołów elektronicznych,
 • przeanalizuj czy w samochodzie działają wszystkie czujniki – wbrew pozorom to właśnie taka elektronika ulega usterkom najczęściej.

Popularne usterki w autach elektrycznych to właśnie te, które dotyczą osprzętu, a nie samej jednostki napędowej urządzenia.

Coraz częściej zastanawiasz się, co może się zepsuć w elektryku? Teraz już wiesz praktycznie wszystko, co jest Ci potrzebne przed zakupem używanego auta z napędem elektrycznym. Musisz pamiętać, że nawet elektryk może się zepsuć i jako jego użytkownik możesz po prostu nie mieć na to żadnego wpływu. Elektryka, osprzęt oraz części eksploatacyjne po prostu się zużywają, a więc i wymagają cyklicznych napraw lub wymiany.

Auta elektryczne a usterki – czy warto je kupić mimo wad?

Samochody elektryczne nie mają znacznie większych wad o tych, jakie dotykają pojazdy spalinowe znane dotychczas na całym świecie. Kupując nowy pojazd otrzymujesz gwarancję, a więc nie musisz obawiać się, że jakiekolwiek usterki będą kosztować Cię krocie. Kiedy jednak decydujesz się na używanego elektryka, koniecznie sprawdź wszystkie kwestie poruszone powyżej. W ten sposób będziesz w stanie wyeliminować ryzyko wystąpienia niespodziewanych usterek, które wygenerują dodatkowe koszty.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić