Porównaj oferty

Jak działa samochód elektryczny?

Choć samochody elektryczne z roku na rok zyskują na coraz większej popularności, przez co ich liczba stale zwiększa się na polskich drogach, dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą, to jak one działają. Dlatego też postanowiliśmy omówić to, w jaki sposób zbudowany jest samochód elektryczny, jaka jest zasada działania napędów elektrycznych zastosowanych w nich oraz to jakie osiągi pozwalają one uzyskać.

Wróć do: Aktualności Jak działa samochód elektryczny?

Budowa samochodów w pełni elektrycznych

Samochody elektryczne zbudowane są z podobnych elementów jak klasyczne modele spalinowe, co zresztą można zauważyć, jeśli oba z nich zostaną zaparkowane obok siebie, gdyż nie różnią się one niemal swoim wyglądem.

Podstawowym elementem odróżniającym elektryki od spalinówek jest jednak zastosowany w nich napęd elektryczny odpowiedzialny za napędzanie pojazdu. Umieszczany jest on z przodu pojazdu, a w związku z tym, że wykorzystuje on energię elektryczną do wprowadzania kół samochodu w ruch, wymaga baterii, w której będzie ona kumulowana. To właśnie one zastępują więc bak na paliwo, z kolei jego wlew zamieniony jest w pojazdach elektrycznych na gniazdo ładowania. Same baterie umieszczane są w zależności od tego, jaką koncepcję przyjmą producenci samochodów elektrycznych na przedniej, tylnej lub na obu osiach jednocześnie pod podłogą.

W jaki sposób działa silnik elektryczny w pojazdach zeroemisyjnych?

Działanie silnika elektrycznego jest o wiele prostsze, czystsze oraz cichsze niż w modelach spalinowych. Opiera się ono na przekazywaniu energii elektrycznej z baterii samochodu, który to następnie bez spalania i wybuchów przekazuje ją na wybraną oś czy też obie osie za pomocą przekładni mechanicznej lub bezpośrednio. Dzięki temu moment obrotowy silników elektrycznych jest dostępny od 0 km/h, dzięki temu, jeśli chodzi o porównanie samochodów elektrycznych ze spalinowymi, pod względem dynamiki ruszania wypadają one o wiele lepiej.

Zaletą elektrycznych jednostek napędowych jest także ich wysoka sprawność, która dla modeli spalinowych wynosi zaledwie od 35 do 40%, gdyż zachodzi w nich proces spalania emitujący energię cieplną niewykorzystywaną do napędzania pojazdu. W elektrykach nie ma z tym jednak problemu, tak samo, jak nie trzeba stosować w olejów do smarowania ruchomych części ich silników. Przez co koszty ich eksploatacji są znacznie niższe.

Co jeszcze należy wiedzieć o tym, jak działa napęd elektryczny samochodów EV?

Choć nie brakuje przeciwników pojazdów w pełni elektrycznych, którzy zarzucają im przede wszystkim to, że zabierają one frajdę z jazdy, samochody elektryczne pozwalają na naprawdę komfortowe poruszanie się nimi nie tylko po mieście, ale i w trasie. Dowodem są na to ich parametry.

Zasięg pojazdów elektrycznych

Zasięg pojazdów elektrycznych uzależniony jest od kilku czynników, wśród których wyróżnić można między innymi:

  • pojemność zastosowanych w nim baterii,
  • średnie zużycie energii na 100 km,
  • ciężar własny pojazdu.

W większości przypadków producenci samochodów elektrycznych gwarantują jednak możliwość przejechania elektrykiem na jednym ładowaniu około 250 kilometrów. Niektóre z modeli aut elektrycznych zapewniają natomiast zasięg nawet do ponad 500 kilometrów. Oznacza to więc, że bez problemu można nimi pojechać na weekendowy wypad na mazury z Warszawy bez obaw o konieczność częstego ładowania baterii.

Osiągi pojazdów elektrycznych

Jeśli chodzi natomiast o osiągi samochodów elektrycznych, one także pozytywnie zaskakują. Większość z modele tego typu zapewnia bowiem doskonałe przyspieszenie od 0 do 50 km/h, dzięki możliwości uzyskania przez ich silniki maksymalnego momentu obrotowego od razu po uruchomieniu pojazdu. W przypadku prędkości ranking samochodów elektrycznych otwiera natomiast Porsche Taycan pozwalający na poruszanie się nim z maksymalną prędkością równą 260 km/h. Bardziej budżetowe modele umożliwiają natomiast na rozpędzenie się nimi najczęściej do 180 km/h, co w zupełności wystarcza nawet podczas wyprzedzania na autostradach. Jeśli chodzi o moc silnika elektrycznego w samochodzie z napędem na prąd podawana jest ona natomiast najczęciej zarówno w kWh, jak i KM, aby można było ją w prosty sposób porównać z modelami spalinowymi.

Podsumowując, działanie samochodów elektrycznych oparte jest na silnikach elektrycznych, które zamiast czerpać energię ze spalanego paliwa, pobierają ją z zastosowanych w nich bateriach. Dzięki temu są one ekologiczniejsze oraz tańsze pod względem ich utrzymania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić