Porównaj oferty

Co to jest samochód hybrydowy?

Samochody zasilane za pomocą energii elektrycznej można podzielić na dwa główne rodzaje — auta w pełni elektryczne oraz hybrydy. O ile jednak w przypadku klasycznych elektryków większość z nas jest w stanie określić czym one są i jak działają, o tyle w przypadku wskazania co znaczy samochód hybrydowy, pojawiają się większe problemy. Dlatego w tym artykule odpowiadamy na pytanie związane z tym, co to jest hybrydowy samochód oraz w jaki sposób on działa.

Wróć do: Aktualności Co to jest samochód hybrydowy?

Co to znaczy hybrydowy samochód?

Samochód hybrydowy w dużym uproszczeniu można określić jako rozwiązanie pośrednie między modelami spalinowymi i autami elektrycznymi. Wszystko za sprawą tego, że jest to pojazd wyposażony w dwa rodzaje napędu – konwencjonalny, z silnikiem spalinowym, oraz elektryczny, zasilany bateriami. Pozwala to na używanie silnika elektrycznego w miejskiej jeździe, gdzie ma on o wiele lepszy współczynnik efektywności niż silnik spalinowy, a w dłuższych trasach, gdzie wymagana jest większa moc, silnika spalinowego, którego praca wspomagana jest dodatkowo działaniem jednostki elektrycznej.

Jak działają samochody hybrydowe?

Zastosowanie dwóch różnych jednostek napędowych sprawia, że odpowiedź na pytanie: co to znaczy silnik hybrydowy nie jest tak prosta, jakby mogło się wydawać. Wynika to natomiast z tego, że może on występować w samochodach hybrydowych w trzech różnych postaciach.

Rodzaje samochodów hybrydowych

Napęd hybrydowy stosowany w autach mających zarówno silniki elektryczne, jak i spalinowe dzieli się na szeregowy, równoległy oraz szeregowo-równoległy. Działanie każdego z nich różni się natomiast między sobą.

  • Napęd hybrydowy szeregowy, określany także jako mild hybrid lub pHEV to konstrukcja w której silnik elektryczny nie jest bezpośrednio połączony z kołami pojazdu. Energię produkuje generator, który napędzany jest przez jednostkę elektryczną, a następnie jest ona przekazywana do silnika spalinowego. Nadmiar energii jest natomiast kumulowany w akumulatorze. Dzięki temu wykorzystywana jest ona w sytuacjach, w których wymagane jest dodatkowe wyższe obciążenie, na przykład przy ruszaniu, przyspieszaniu i jeździe pod górę. Przy czym samochody z napędem hybrydowym szeregowym nie mogą poruszać się wyłącznie z wykorzystaniem energii elektrycznej.
  • Napęd równoległy określany także jako full hybrid, HAVE to rozwiązanie które pozwala na współpracę jednostki spalinowej oraz elektrycznej. Sprawdza się ono w sytuacjach, gdy konieczne jest dodanie większej mocy, na przykład w trakcie jazdy po stromej górze. Wtedy silnik spalinowy jest połączony z kołami, a jednostka elektryczna wspiera go w tym procesie. Choć w przypadku napędu równoległego samochód hybrydowy może poruszać się wyłącznie z wykorzystaniem zasilania elektrycznego, jego zasięg jest niewielki.
  • Napęd szeregowo-równoległy określany także jako PHEV to natomiast konstrukcja, która łączy zalety obu powyższych rozwiązań. Dzięki temu auto hybrydowe może z powodzeniem zarówno poruszać się z wykorzystaniem silnika spalinowego wspomaganego jednostką elektryczną, jak i bazując wyłącznie na energii elektrycznej przekazywanej do silnika.

Jakie są zalety samochodów hybrydowych?

Omawiając co to znaczy hybryda w samochodzie, warto także wspomnieć o zaletach tego typu aut. Do najważniejszych z nich zaliczyć można więc przede wszystkim ich ekologiczność oraz ekonomiczność. Zastosowanie w samochodach hybrydowych dwóch silników pozwala bowiem nie tylko na obniżenie emisji zanieczyszczeń do środowiska, ale także wygenerowanie oszczędności, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Dodatkowo auta hybrydowe pomimo napędu elektrycznego, na którym bazują, wciąż zachowują bardzo dobre parametry związane z ich maksymalną prędkością oraz przyspieszeniem. Jednocześnie poruszanie się nimi jest bardzo komfortowe ze względu na cichą pracę napędu. Ponadto warto także wspomnieć, że kierowcy korzystający z tego typu samochodów mogą również liczyć na podobne przywileje jakie mają posiadacze elektryków. Hybrydą można wjechać więc do zamkniętych dla aut spalinowych stref w miastach czy poruszać się po buspasach omijając największe korki w godzinach szczytu. Kupując tego typu auto, warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie samochodu elektrycznego i hybrydowego jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku modeli spalinowych.

Podsumowując, odpowiedzią na pytanie co to jest hybrydowy samochód, może być po prostu określenie go jako auto z zastosowanym silnikiem spalinowym oraz elektrycznym, które łączy dzięki temu zalety obu tych rozwiązań. To jak one działają, zależy natomiast od rodzaju napędu hybrydowego jaki wykorzystują.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić