Porównaj oferty

Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Popularność samochodów elektrycznych z roku na rok rośnie coraz bardziej. Zgodnie z danymi wykazywanymi przez PZPM i PSPA pod koniec grudnia 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było 61 570 sztuk aut elektrycznych, czyli o 33% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo to wciąż nie brakuje wątpliwości związanych z tym czy warto inwestować w auto elektryczne.

Wróć do: Aktualności Auta elektryczne: czy warto spróbować?

Czym jest auto elektryczne?

Auta elektryczne określane skrótem BEV, to pojazdy napędzane za pomocą silników elektrycznych będących alternatywnym rozwiązaniem dla konwencjonalnych silników. Dzięki temu tego typu samochody nie wytwarzają spalin, emitują mniej hałasu i są zazwyczaj znacznie bardziej wydajne od pojazdów z silnikami spalinowymi. Zasilanie samochodów elektrycznych możliwe jest dzięki zastosowanym w nich akumulatorom, które są ładowane energią elektryczną. Oznacza to więc, że są one pozbawione klasycznych baków na paliwa, a ich „tankowanie” odbywa się z wykorzystaniem publicznych lub domowych stacji ładowania.

Jak działa samochód elektryczny?

Samochody elektryczne działają za pomocą silników elektrycznych, które są zasilane akumulatorami w sposób bezpośredni lub z wykorzystaniem przekładni mechanicznej. Dzięki temu ich układ napędowy jest nieco prostszy niż w przypadku klasycznych aut spalinowych. Dodatkowo są one wyposażone zawsze w automatyczną skrzynię biegów, przez co korzystanie z nich jest o wiele prostsze i wygodniejsze.

To ile można przejechać kilometrów na jednym ładowaniu baterii zależy natomiast od tego jaką jej pojemność w danym modelu zastosował producent samochodu elektrycznego. Przy czym odległości te wbrew powszechnej opinii nie są wcale małe. Ranking samochodów elektrycznych otwierają bowiem pojazdy o zasięgu przekraczającym nawet 600 km. 

Czy warto kupować auto elektryczne?

Auto elektryczne czy warto, takie pytania zadaje sobie większość osób stojących przed wyborem nowego samochodu. Aby móc podjąć właściwą decyzję warto jednak znać zarówno zalety, jak i wady pojazdów napędzanych elektrycznie.

Najważniejsze zalety samochodów elektrycznych

Podstawową zaletą aut elektrycznych jest ich ekologiczność, jednak rzadko kiedy dla kierowców ma ona największe znaczenie. Dlatego też mówiąc o zaletach aut BEV warto przede wszystkim zaznaczyć, że ich użytkowanie wiąże się z niższymi kosztami. Dotyczy to głównie kwestii napraw tego typu samochodów, gdyż ich konstrukcja jest zazwyczaj o wiele prostsza niż w przypadku klasycznych spalinówek. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę elementów, które mogłyby się w nich popsuć i wymagać naprawy. Dodatkowo elektryki nie wymagają także regularnego wymieniania oleju czy filtrów paliwowych, z kolei ich hamulce zużywają się o wiele wolniej z powodu częstego hamowania silnikiem pozwalającego odzyskiwać energię elektryczną. Same przeglądy serwisowe aut elektrycznych są także tańsze.

Wśród innych zalet samochodów z napędem elektrycznym wyróżnić można natomiast:

  • większą dynamikę jazdy dzięki dostępności momentu obrotowego od zerowych prędkości, która sprawdza się zwłaszcza podczas poruszania się po mieście,
  • komfortowe warunki jazdy w ciszy, ponieważ silniki elektryczne niemal nie emitują hałasu,
  • coraz większy wybór modeli zarówno pod względem marek, wymiarów, jak i cen oraz zasięgu,
  • możliwość poruszania się po buspasach i korzystania z innych przywilejów dla kierowców aut elektrycznych,
  • niższe koszty ładowania niż tankowania, nawet w przypadku obecnych cen prądu,
  • możliwość skorzystania z dofinansowanie na zakup nowego auta z salonu, które w 2023 roku wynosi do 27 000 zł, jednak wyłącznie w przypadku modeli, które kosztują nie więcej niż 225 000 zł.

Wady samochodów elektrycznych

Choć auta elektryczne mają wiele zalet, nie są także pozbawione wad. W ich przypadku należy przede wszystkim zaznaczyć, że koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego jest wyższy, niż jeśli ubezpieczane miałoby być auto spalinowe. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia OC, jak i AC. Dodatkowo wadami posiadania elektryka jest także:

  • wciąż słabo rozwinięta infrastruktura przeznaczona do jego ładowania w przestrzeni publicznej,
  • wysokie ceny, zwłaszcza modeli rodzinnych i o przyzwoitym zasięgu,
  • czas ładowania baterii przy zastosowaniu klasycznych ładowarek.

Podsumowując, auto elektryczne to rozwiązanie, które ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Dlatego też to czy warto w nie inwestować, zależy od indywidualnej oceny wszelkich za i przeciw tego typu inwestycji.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić