Porównaj oferty

Fotowoltaika i cały rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Każdego roku zmianie ulegają przepisy dotyczące nie tylko montażu, ale przede wszystkim dotacji do instalacji fotowoltaicznych. Te z kolei wpływają na ceny fotowoltaiki. Nie ulega jednak wątpliwości, że transformacja energetyczna, której jesteśmy świadkami wymaga od osób decydujących się na zakup instalacji śledzenia aktualnych informacji. Fotowoltaika dla domu będzie opłacalna tylko wtedy jeśli zdecydujemy się na współpracę z najlepszą firmą, która w sposób kompleksowy będzie w stanie nas obsłużyć. Z kolei fotowoltaika dla firm to temat rzeka. Od możliwości finansowania inwestycji, poprzez załatwianie spraw formalnych, na finalnym montażu kończąc mamy wiele ścieżek, którymi możemy pójść. W wyborze odpowiedniej drogi z pewnością pomocne będzie przeczytanie naszych artykułów, w których podpowiadamy jakie rozwiązanie będzie dla finalnego klienta najlepsze.

12 gru 2022

Czy fotowoltaika dziala gdy nie ma prądu?

Choć awarie sieci energetycznych w Polsce nie występują często, kiedy już do nich dojdzie wielu właścicieli fotowoltaiki, jest zdziwionych, że oni również zostają pozbawieni dostępu do energii elektrycznej, pomimo posiadania własnej instalacji odpowiedzialnej za jej produkcji. Zjawisko to wynika z rodzaju, a właściwie sposobu użytkowania przez nich na co dzień instalacji fotowoltaicznych. 

Czytaj więcej
5 gru 2022

Czy w czasie burzy należy wyłączyć fotowoltaikę?

Uderzenie pioruna podczas burzy doprowadza do pojawienia się dużego impulsu elektromagnetycznego oraz indukcji na wszelkie elementy, które przewodzą napięcie elektryczne oraz prąd. Wobec tego powstaje pytanie, jak zachować się podczas burzy posiadając instalację fotowoltaiczną, aby nie narazić się na uszkodzenia wywołane uderzeniami piorunów. Wbrew pozorom postępowanie to nie wygląda jednak tak, jakby mogło się wydawać.

Czytaj więcej
29 lis 2022

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika była w ostatnich latach jedną z najprężniej rozwijających się w naszym kraju gałęzi związanych z branżą odnawialnych źródeł energii. Wprowadzone 1 lipca 2022 roku przepisy związane z rozliczeniami prosumentów według wielu spekulacji mogą jednak znacznie osłabić ten trend. W związku z tym, czy fotowoltaika przestała być obecnie opłacalna w każdej sytuacji, czy jednak warto w nią wciąż inwestować?

Czytaj więcej
31 paź 2022

Co to jest falownik i jak działa?

Jednym z podstawowych elementów zaraz po panelach fotowoltaicznych, bez którego nie może obejść się żadna instalacja fotowoltaiczna, bez względu na jej moc oraz miejsce montażu jest falownik. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy skupić się właśnie na nim. Dowiesz się więc z niego: co to jest falownik, za co on odpowiada w instalacjach fotowoltaicznych, a także, na czym polega jego działanie. 

Czytaj więcej
3 paź 2022

Zmiany w fotowoltaice po 1 lipca 2022r

1 lipca 2022 roku przyniósł zapowiadane od dawna zmiany przepisów w fotowoltaice, które związane są z rozliczeniami prosumentów z zakładami energetycznymi. Według wielu osób ich konsekwencją jest coraz mniejsza opłacalność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Jak jest jednak w praktyce? Czego dokładnie dotyczą zmiany, którymi została objęta fotowoltaika w tym roku i dlaczego zostały one w ogóle wprowadzone? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj więcej
23 cze 2022

Panele słoneczne w Polsce

Bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w najbliższych latach może być poważnie zagrożone. Dlatego trwają prace nad budową elektrowni jądrowej, które wzbudzają wiele emocji. Dużo bardziej pozytywne emocje towarzyszą odnawialnym źródłom energii. Panele słoneczne wydają się być ciekawą alternatywą dla elektrowni węglowych, które dominują w Polsce.

Czytaj więcej
18 lut 2022

Ogniwa fotowoltaiczne. Rodzaje i właściwości

Nowe rozwiązania pukają do domów Polaków coraz głośniej. Od lat projektowane i montowana są instalacje z ogniwami fotowoltaicznymi. Wykorzystywanie klasycznych źródeł energii takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny w końcu się skończy. Odnawiają się one bardzo powoli lub wcale, dlatego alternatywne rozwiązania powinny z czasem zawitać do każdego domu.

Czytaj więcej
13 sty 2022

Panele fotowoltaiczne opłacalność i opinie

Odnawialne źródła energii, wśród nich znajdziemy panele fotowoltaiczne. Wciąż rozwijana technologia przemieniania energii słonecznej na energię elektryczną daje możliwość pożytkowania darmowego prądu. Kupno i montaż instalacji to spore koszty, które w krótkim okresie użytkowania powinny się w pełni zwrócić.

Czytaj więcej
17 gru 2021

Gotowy zestaw fotowoltaiczny

Razem z pojawieniem się możliwości montażu

Czytaj więcej
14 gru 2021

Montaż paneli fotowoltaicznych

Decydujemy się na inwestycję w naszym domu i wybór padł na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Dają one nam coraz tańszą, odnawialną energię, z której możemy korzystać latami. Ważny jest prawidłowy montaż, ponieważ od niego zależy to jak wydajne okażą się ogniwa to znaczy ile energii będą dostarczały do naszego domu. Co powinniśmy wiedzieć o montażu? Jak wybrać odpowiednią firmę, czy fachowca, któremu powierzymy te zadanie?

Czytaj więcej
10 gru 2021

Najlepsi producenci, najnowsze rozwiązania – cała branża energetyczna na targach Enex

Targi Enex od lat gromadzą najważniejszych przedstawicieli branży odnawialnych źródeł energii oraz energetyki konwencjonalnej. Tegoroczne targi odbyły się w formule on-line, a mimo tego były jednym z najbardziej znaczących wydarzeń dla tej gałęzi przemysłu. Najnowsza edycja targów Enex zapowiada się rekordowo, nie tylko ze względu na rozkwit branży fotowoltaicznej, ale także z uwagi na obecne i przyszłe zmiany prawne.

Czytaj więcej
2 gru 2021

Sprzedaż prądu do sieci z fotowoltaiki

Montaż instalacji fotowoltaicznych to obecnie jeden z najprostszych i zarazem najpopularniejszych sposobów na uniezależnienie się od krajowych dostawców energii elektrycznej. Tego typu instalacje pozwalają jednak nie tylko oszczędzać na zakupie prądu, ale także go odsprzedawać. Dlatego też poniżej omawiamy kto i na jakich zasadach może sprzedawać wyprodukowaną energię z fotowoltaiki.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić