Porównaj oferty

Fotowoltaika na kredyt. Porównanie możliwości finansowania

Rok 2019 jest przełomowy dla branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowanych systemów i liczba odbiorców, którzy zdecydowali się na produkcję prądu ze słońca rośnie bardzo szybko. Z pewnością chętnych byłoby więcej, gdyby nie problem związany z wysokimi kosztami inwestycji, która dla wielu z nas bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie będzie możliwa do realizacji.

Wróć do: Aktualności Fotowoltaika na kredyt. Porównanie możliwości finansowania

Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że ceny prądu w 2020 roku wzrosną i to znacząco. Dodatkową zachętą z ostatnich dni jest program rządowy: "Mój Prąd" związany z dotacjami do instalacji fotowoltaicznych, ale o tym rodzaju wsparcia będziemy jeszcze pisać. Z pewnością jednak chętnych byłoby więcej, gdyby nie problem związany z wysokimi kosztami inwestycji, która dla wielu z nas bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie będzie możliwa do realizacji. Dziś przedstawimy Wam jakie są możliwości finansowania fotowoltaiki w Polsce i czy kredyt na fotowoltaikę to najlepsze rozwiązanie.

Fotowoltaika na kredyt, czyli który bank wybrać?

Rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce spowodował, że wokół niego zbudowało się wiele produktów towarzyszących. Jednym z pierwszych sektorów, który docenił potencjał PV w Polsce był oczywiście sektor bankowy. W tej chwili zdecydowana większość największych banków oferuje możliwość udzielenia dedykowanego kredytu na fotowoltaikę. Podstawowe kryteria jakimi powinniśmy kierować się przy wyborze banku, od którego będziemy chcieli uzyskać kredyt na fotowoltaikę nie różnią się od kryteriów jakie są stosowane w przypadku innych produktów finansowych, chodzi przede wszystkim o:

  • oprocentowanie kredytu
  • maksymalny okres kredytowania
  • maksymalna kwota kredytu
  • prowizja za udzielenie kredytu

Porównanie możliwości finansowania instalacji fotowoltaicznej w kredycie przedstawiamy w poniższej tabeli.

Fotowoltaika na kredyt. Porównanie możliwości finansowania
PKO BP - Ekopożyczka PKO BOŚ Bank - Ekokredyt PV Credit Agricole - kredyt ratalny BNP Paribas - kredyt inwestycyjny zielona energia ING - EKO oferta Bank Spółdzielczy w Sztumie - kredyt Fotowoltaika
Oprocentowanie kredytu [%] 4,99 2 brak danych indywidualne brak danych 3,8
Maksymalny okres kredytowania [miesiące] 120 120 96 180 brak danych 180
Maksymalna kwota kredytu [zł] 50 000 75 000 80 000 brak danych brak danych 100 000
Prowizja za udzielenie kredytu [%] 0,99 4,5 brak danych indywidualne 0 2
Karencja w spłacie kredytu [miesiące] brak danych indywidualna brak danych 24 brak danych 6

Bardzo ciekawą propozycję przygotował Bank Spółdzielczy w Sztumie, który swój kredyt na Fotowoltaikę udziela w wysokości do 100 tysięcy złotych na okres nawet 15 lat. Część danych nie jest jednak niestety dostępna, więc warunki kredytów są udzielane indywidualnie. Warto jednak idąc do przedstawiciela banku lub agencji finansowej znać warunki ofert jakie są dostępne przez internet. Zdecydowanie poprawiamy wtedy swoją pozycję negocjacyjną.

Sprawdź jak wygląda kredyt na fotowoltaikę w 2021 roku.

Możesz także zobaczyć nasze rankingi i sprawdzić kto obecnie oferuje najlepsze warunki:

Leasing jako sposób finansowania fotowoltaiki

Leasing to rozwiązanie, które wykorzystywane jest tylko i wyłącznie w segmencie przedsiębiorstw. Obok kredytów (nie tylko na fotowoltaikę) to najbardziej popularny sposób finansowania inwestycji. W przypadku rynku PV bardzo długo firmy nie były zainteresowane świadczeniem usług w tym zakresie. Obecnie nie ma z tym problemu. Od ponad 2 lat dostępne są możliwości finansowania fotowoltaiki z leasingu. Jakie korzyści niesie za sobą budowa instalacji fotowoltaicznej z leasingu? Poniżej dwa najważniejsze:

  • korzyści podatkowe - w zależności od rodzaju kredytu to np. koszty uzyskania przychodu
  • możliwość budowy instalacji PV bez wkładu własnego, a oszczędności wynikające z niższych rachunków za energię przeznaczać na spłatę raty leasingowej

Rodzaje kredytów leasingowych na fotowoltaikę. Wyróżniamy 3 typu leasingu:

  1. Leasing operacyjny - firma leasingowa przekazuje przedsiębiorcy środek trwały w zamian za spłatę rat leasingowych. Charakteryzuje się niskimi kosztami związanymi z wkładem własnym
  2. Leasing finansowy - zazwyczaj wymagany jest wyższy wkład własny. Zakończenie okresu spłaty leasingu jest równoznaczne z formalnym przejściem instalacji PV na własność przedsiębiorcy, któremu leasing został udzielony
  3. Pożyczka leasingowa - usługa niemal identyczna jak w przypadku kredytu. Podmiotem finansującym nie jest wtedy bank, tylko firma leasingowa, a przedsiębiorca za zakup instalacji otrzymuje FV

Dzierżawa instalacji fotowoltaicznej

Jeśli od razu chcemy zarabiać na instalacji fotowoltaicznej, bez inwestycji własnych środków bądź też brania kredytu należy skorzystać z tzw. dzierżawy instalacji fotowoltaicznej. Na czym polega to rozwiązanie? Jedna strona umowy udostępnia grunt lub powierzchnie dachów pod budowę instalacji fotowoltaicznej, a druga zajmuje się budową całej instalacji, a co za tym idzie pokryciem wszystkich kosztów związanych z budową farmy fotowoltaczinej.

Naszą "pierwszą stroną umowy" jest rolnik, firma posiadająca powierzchnie dachów do zagospodarowania lub osoba prywatna, która udostępnia powierzchnię swojego dachu. "Druga strona umowy" to albo zewnętrzny inwestor, który tworzy spółkę celową zajmującą się budową i obsługą farm fotowoltaicznych, albo firma budująca systemy fotowoltaiczne, która zajmuje się kompleksowo wewnętrznymi zasobami całością budowy i późniejszej obsługi inwestycji.

System rozliczenia pomiędzy udostępniającym grunt lub powierzchnie dachów, a inwestorem to comiesięczny abonament, jaki wpływa na konto firmy lub osoby oddającej powierzchnię pod dzierżawę. Z punktu widzenia naszej "pierwszej strony umowy", zaangażowanie jest wymagane tylko i wyłącznie na etapie przygotowania dokumentacji pod dzierżawę i sporządzenie stosownej umowy, która zazwyczaj jest zawierana na okres 15-25 lat. Dla wielu rolników, szczególnie tych posiadających kilkanaście hektarów ziem słabej jakości to świetna alternatywa do tzw. tradycyjnej dzierżawy lub też w stosunku do uprawiania słabej ziemi rolniczej.

fotowoltaika na kredyt

źródło: pixabay.com

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. Dotacje i subwencje

W ostatnich tygodniach został ogłoszony program Mój prąd, który ma na celu dofinansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej do kwoty 5 tysięcy złotych. Dziś nie będziemy analizować dokładnie tego programu, bo o tym będziecie mogli przeczytać w naszych kolejnych wpisach. Odnawialne źródła energii są wspierane przez różnego rodzaju programy rządowe, wojewódzkie, powiatowe, a nawet gminne od kilku lat. Zasady finansowania są bardzo indywidualnie określane przez jednostkę, która finansowaniem się zajmuje. Co ważne podkreślenia, większość programów działa wyspowo. Co to oznacza? Skorzystanie z jednego źródła finansowania np. programu rządowego mój prąd może oznaczać np. brak możliwości starania się o dopłatę z puli programów promowanych przez gminę. Może być tak, że dopłaty do fotowoltaiki się wykluczają. To czy tak faktycznie jest zależy od indywidualnego regulaminu każdego z programów.

Z punktu widzenia osoby analizujące każde z w/w możliwości finansowania, dotacja stanowi odrębny mechanizm. Po pierwsze żadna dotacja nie pokryje 100% kosztów inwestycji, po drugie finansowanie budowy instalacji fotowoltaicznej, bez względu czy jest to fotowoltaika na kredyt, leasing czy opcja z dzierżawą zawsze wpływa pozytywnie na okres zwrotu z takiej inwestycji. Każdy kto planuje instalację fotowoltaiczną w domu lub firmie powinien zacząć analizę jej opłacalności właśnie od sprawdzenia możliwości uzyskania bezzwrotnego dofinansowania na instalację fotowoltaiczną.

Porównanie możliwości finansowania instalacji PV

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej korzystne jest skorzystanie z dotacji i subwencji, które w połączeniu z udziałem środków własnych są najbardziej korzystne dla każdego z nas. Wtedy od pierwszego dnia od uruchomienia instalacji w naszym domu czy firmie zaczyna ona na siebie zarabiać. Brak zewnętrznego wsparcia powoduje jednak, że tak jak przedstawiliśmy wyżej istnieje sporo opcji, dzięki którym możemy sfinansować swoją instalację fotowoltaiczną. To które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne zależy od wielu czynników jak chociażby od wielkości instalacji czy możliwości uzyskania korzyści podatkowych wynikających z wyboru leasingu. Naszym zdaniem najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze, więc wskazana opcja na początku tego akapitu wygrywa. Do każdej innej należy podejść w sposób indywidualny.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić