Porównaj oferty

Gotowy zestaw fotowoltaiczny

Razem z pojawieniem się możliwości montażu ogniw fotowoltaicznych w naszych domach w postaci instalacji, które zajmują duże powierzchnie, producenci związani z energetyką wprowadzili na rynek przenośne zestawy fotowoltaiczne. Mogą one zapewnić energię, która wystarczy na pracę komputera, telewizora, pralki. Istnieją nawet na tyle duże zestawy, które wystarczą na pokrycie zapotrzebowania dla całej rodziny.

Wróć do: Aktualności Gotowy zestaw fotowoltaiczny

Gotowy zestaw fotowoltaiczny

Zestawy są źródłem w pełni odnawialnej energii elektrycznej. Z biegiem czasu sprawność ogniw maleje, ale bez obaw – po 10 latach użytkowania wciąż będą pracowały na ponad 90% początkowych możliwości. Oto, z czego składa się taki zestaw:
  • panele fotowoltaiczne – zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych,
  • inwertera (falownika),
  • liczników zużycia i produkcji prądu,
  • kabli i przewodów,
  • akumulatora wraz z regulatorem ładowania.
Po odpowiednim połączeniu tych elementów, ustawieniem w odpowiedniej pozycji, pod odpowiednim kątem paneli, będziemy cieszyć się z darmowej energii. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, stąd aby korzystać z energii elektrycznej musimy zainstalować inwerter(falownik), który zmieni prąd stały pochodzący z paneli fotowoltaicznych na prąd zmienny (a dokładniej, przemienny). Instalacja paneli jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym ze względu na brak emisji szkodliwych gazów, czy spalin zanieczyszczających środowisko.

Zakup zestawu fotowoltaicznego

Małe przenośne panele to koszt 200 - 300zł, mają one moc 50W(lub mniej), dzięki nim będziemy mogli zasilać mniej wymagające maszyny np. grzałkę do akwarium. Słabsze zestawy stosuje się raczej jako źródło energii, którą później wykorzystujemy do ładowania akumulatorów i różnych urządzeń albo oświetlenia ścieżki w ogródku. Duże zestawy o mocy 1kWp to inwestycja, która może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Taka moc szczytowa wystarczy na dla 1 osoby, która nie oszczędnie korzysta z energii (lodówki, telewizora i komputera). Jednak decydując się na tak duży zestaw trzeba mieć też na niego miejsce, co może okazać się największą przeszkodą.

Ochrona środowiska a zestaw fotowoltaiczny

Inwestycja w przenośny zestaw fotowoltaiczny kończy problemy z prądem na różnego rodzaju wyjazdach. Korzystanie z tego jest całkowicie darmowe i długotrwałe. Można taki zestaw postawić na dachu samochodu, zamontować na parapecie. Wygoda z tym związana idzie w parze z ochroną środowiska i brakiem kosztów. Po zakupie małego panelu i użytkowaniu go przez kilka lat możemy liczyć na całkowity zwrot kosztów. Minusem całej inwestycji pod kątek ochrony środowiska jest korzystanie z akumulatora. Fotowoltaika wykorzystuje akumulatory żelowe. Ich żywotność wynosi ponad 8 lat. Po tym czasie należy je wymienić

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić