Porównaj oferty

Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?

Pompy ciepła w ostatnich latach stały się jednym z najczęściej wybieranych alternatywnych dla klasycznych kotłów na paliwa stałe źródeł ciepła w budynkach. Wszystko za sprawą nie tylko ich ekologiczności, ale także tego, że pozwalają one znacznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu, zwłaszcza jeśli połączone zostaną dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną. W takim razie jak dobrać pompę ciepła do domu o powierzchni 200 m2, aby była ona w pełni wydajna i dostarczała odpowiednią ilość energii cieplnej?

Wróć do: Aktualności Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?

Najważniejsze parametry pomp ciepła

Planując zakup i montaż bazującej na odnawialnych źródłach energii pompy ciepła, która zamiast produkować ciepło, jedynie odzyskuje je z otoczenia, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej trzy kluczowe parametry. Pozwalają one bowiem na skuteczne porównanie pomp ciepła między sobą i wybranie z nich najlepszego modelu do danego budynku.

Moc grzewcza pompy ciepła 200 m2

Pierwszym z istotnych parametrów pomp ciepła jest jej moc grzewcza określana w kilowatach. Wskazuje ona bowiem to, ile dana pompa ciepła jest w stanie dostarczać energii cieplnej do budynku. Powinna być ona więc dobierana z uwzględnieniem wielu czynników, które szczegółowo omawiamy poniżej.

Wskaźnik wydajności COP pompy ciepła 200 m2

Kolejnym istotnym parametrem pomp ciepła jest ich wskaźnik wydajności COP, który wskazuje, ile energii cieplnej jest w stanie przekazać do budynku dane urządzenie, zużywając przy tym 1 kWh energii elektrycznej. Jest on więc stosunkiem przekazanej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej. W jego przypadku im wyższa wartość tym lepiej, gdyż pompa ciepła o wskaźniku wydajności COP na poziomie 5 jest bowiem w stanie przekazać aż 5 kWh energii cieplnej, zużywając przy tym zaledwie 1 kWh energii elektrycznej.

O ile jednak moc grzewczą pompy ciepła można dobrać do danych potrzeb, o tyle jej wydajność ściśle uzależniona jest od klasy urządzenia, które można sprawdzić, wykorzystując do tego na przykład ranking pomp ciepła.

Rodzaj źródła ciepła na jakim bazuje pompa ciepła w bydynku 200 m2

Ostatnią z kwestii niezwykle istotnych przy doborze pompy ciepła do danego domu jest jej źródło ciepła. To od niej w dużej mierze zależy koszt pompy ciepła do domu 200 m2. Na rynku wyróżnić można bowiem zarówno pompy ciepła typu powietrze woda, jak i pompy ciepła wyłącznie powietrzne, a także gruntowe. Każda z nich ma natomiast swoje wady i zalety, dlatego również pod tym względem powinna być ona dopasowana do potrzeb domu.

Jak obliczyć odpowiednią moc pompy ciepła dla domu o powierzchni 200 m2?

Pomimo tego, że odpowiedź na pytanie związane z tym, jak dobrać pompę ciepła do domu o powierzchni 200 m2 jest niezwykle złożona, warto w tym przypadku przede wszystkim skupić się na poprawnym wyliczeniu jej mocy grzewczej. W tym celu należy uwzględnić nie tylko powierzchnię domu, jaki ma ona ogrzewać, ale także takie kwestie jak:

  • jego kubatura,
  • rodzaj i jakość zastosowanej w nim izolacji termicznej,
  • temperatury panujące w ciągu roku w lokalizacji, w jakiej znajduje się dom,
  • preferencje mieszkańców domu co do temperatur panujących w jego wnętrzu.

Na tej podstawie wyliczane jest bowiem zapotrzebowanie na energię cieplną w danym domu, które najczęściej wynosi jednak od 40 do 50 W na metr kwadratowy jego powierzchni. W związku z tym zakładając, że dom 200 m2 potrzebuje na każdy swój metr 50 W energii cieplnej, można w prosty sposób obliczyć to, jaką szacunkową moc powinna mieć zastosowana w nim pompa ciepła. Wystarczy jedynie pomnożyć powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na ciepło, czyli:

200 m2 x 50 W = 10 kW

Oznacza to więc, że dom o powierzchni 200 m2 powinien mieć zainstalowaną pompę ciepła o mocy 10 kW, aby była ona w stanie dostatecznie ogrzać budynek. Dzięki temu ogrzewanie nią domu będzie nie tylko tanie, ale także w pełni wydajne. W związku z tym koszt pompy ciepła do domu 200 m2 to orientacyjnie ponad 20 000 złotych.

W przypadku kiedy pompa ciepła ma dodatkowo ogrzewać w budynku także wodę użytkową, należy natomiast przy wyliczeniach przyjąć odpowiednio większe zależne od jej zużycia w ciągu roku zapotrzebowanie na energię cieplną, aby uzyskać właściwą moc pompy ciepła dla danego zastosowania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić