Porównaj oferty

Jaka pompa ciepła do domu 130 m2?

Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny od 2009 roku powierzchnia domów systematycznie maleje. Obecnie najczęściej wynosi ona około 130 m2. Jednocześnie posiadacze domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na zastosowanie w nich energooszczędnych źródeł ciepła w postaci pomp ciepła. Rodzi się wobec tego pytanie, jak dobrać odpowiednią pompę ciepła do takiej powierzchni domu. Postanowiliśmy więc postarać się na nie odpowiedzieć, wskazując jednocześnie, na co dodatkowo zwrócić uwagę dobierając pompę ciepła. 

Wróć do: Aktualności Jaka pompa ciepła do domu 130 m2?

Na jakiej podstawie powinien być wykonany dobór mocy pompy ciepła?

Aby dobrać pompę ciepła dopasowaną do danego budynku, tak by była ona w stanie zapewnić w nim odpowiednią ilość ciepła, a w niektórych przypadkach także podgrzać ciepłą wodę użytkową należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów.

Pierwszym z nich jest powierzchnia budynku, która w omawianym przypadku wynosi 130 m2. Istotna jest także kubatura domu, czyli jego powierzchnia w metrach kwadratowych przemnożona przez wysokość pomieszczeń. Aby móc odpowiednio dostosować moc pompy ciepła niezbędna jest także wiedza o rodzaju i jakości zastosowanej izolacji cieplnej w budynku, który ma ona ogrzewać.

Dodatkowo warto także uwzględnić:

  • średnioroczne temperatury panujące w lokalizacji, w jakiej znajduje się dom, w którym ogrzewanie ma być realizowane przez pompę ciepła,
  • preferencje mieszkańców domu co do wysokości temperatur panujących w jego wnętrzu,
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców, jeśli pompa ciepła ma ją również podgrzewać.

Znając te wszystkie informacje, można dostosować moc pompy ciepła oraz jej inne parametry, do których zaliczyć można między innymi wydajność czy zakres temperatur, w jakich pracuje ona w pełni sprawnie, wykorzystując do tego na przykład kalkulator pomp ciepła. Taki kalkulator doboru po wpisaniu ich w odpowiednich miejscach wskazuje właściwe urządzenie do danego domu.

Jaka powinna być moc pompy ciepła w domu 130 m2 i jakie jest jej koszt?

Oprócz powyższej metody istnieje także prostszy, jednak mniej dokładny sposób na dobranie pompy ciepła do domu o powierzchni 130 m2. Polega on na skupieniu się na najważniejszym parametrze pompy ciepła, jakim jest jej moc grzewcza Pg, która wskazuje, ile dane urządzenie jest w stanie dostarczyć ciepła.

W tym przypadku trzeba więc znać, chociażby orientacyjne zapotrzebowanie na energię danego budynku. Można jednak założyć, że dom mieszkalny zazwyczaj posiada zapotrzebowanie na energię cieplną wahające się w granicach od 40 do 50 W na każdy metr kwadratowy jego powierzchni.

W związku z tym odpowiedzią na pytanie, jak dobrać pompę ciepła do domu o powierzchni 130 m2 jest proste obliczenie, które bardzo często stosują instalatorzy pomp ciepła. Polega ono na przemnożeniu powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na energię cieplną. Oznacza to więc, że w budynku wskazanej powierzchni zastosowanie pompy ciepła o mocy grzewczej równej 6,5 kW teoretycznie powinno wystarczyć do tego, aby dom był dostatecznie ogrzewany. Wszystko za sprawą tego, że:

130 m2 x 50 W = 6,5 kW.

W związku z tym koszt pompy ciepła do domu 130 m2 wahał się będzie w graniach do 20 000 złotych za urządzenie ze średniej półki cenowej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Oprócz mocy grzewczej pompy ciepła dobieranej do domu o powierzchni 130 m2istotne są także inne parametry tego urządzenia. Pompy ciepła bowiem choć bazują na odnawialnych źródłach energii, do swojego w pełni sprawnego funkcjonowania potrzebują zasilania elektrycznego. Dlatego też w ich przypadku poza mocą grzewczą niezwykle ważny jest także współczynnik wydajności COP. Jest on stosunkiem pobranej energii elektrycznej do ilości dostarczonej do budynku energii cieplnej. Oznacza to więc, że jeśli jest on wyższy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalniejsze. Przykładowo, jeśli współczynnik COP danej pompy jest równy 4, urządzenie to jest bowiem w stanie dostarczyć 4 kWh energii cieplnej z każdego 1 kWh zużytej energii elektrycznej.

Podsumowując, aby dobrać odpowiednią pompę ciepła do domu o powierzchni 130 m2, należy znać przede wszystkim jego zapotrzebowanie na energię cieplną pozwalające utrzymać w jego wnętrzu optymalną temperaturę. Na tej podstawie możliwe jest bowiem wyliczenie odpowiedniej mocy, jaką powinna cechować się dobrze dobrana pompa ciepła.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić