Porównaj oferty

Ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kw?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które ogrzewają budynki za pomocą energii cieplnej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, woda czy powietrze. Ich działanie wymaga jednak energii elektrycznej, za pomocą której zasilana jest sprężarka odpowiedzialna w dużym uproszczeniu za przekazywanie ciepła z dolnego do górnego źródła. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła związane są więc z generowanym przez nią poborem prądu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW.

Wróć do: Aktualności Ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kw?

Jakie parametry wskazują na to ile prądu zużywa pompa ciepła?

Kupując pompę ciepła, w jej specyfikacji znaleźć można wiele parametrów. W przypadku tego ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW, a także każda inna bez względu na jej moc najważniejszy jest natomiast współczynnik COP, a właściwie SCOP.

Współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance) pompy ciepła to wskaźnik określający wydajność energetyczną pompy ciepła. Jest on stosunkiem energii cieplnej wytworzonej przez pompę ciepła do zużytej energii elektrycznej. W związku z tym im wyższy współczynnik COP tym pompa ciepła jest bardziej wydajna i tym samym energooszczędniejsza. Najlepsze urządzenia grzewcze oferowane przez producentów pomp ciepła cechują się współczynnikiem COP na poziomie powyżej 5, co oznacza, że pobierając 1 kWh prądu, są w stanie dostarczyć ponad 5 kWh energii cieplnej.

Przy czym COP określa wydajność grzewczą pompy ciepła w danym momencie. Dlatego też w przypadku określania tego ile prądu zużywa pompa ciepła o wiele wiarygodniejszym parametrem jest współczynnik SCOP. SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) to współczynnik wydajności okresowej, który określa, jak skutecznie pompa ciepła wykorzystuje energię do ogrzewania w danym czasie, jakim może być na przykład sezon grzewczy. Podobnie jak w przypadku współczynnika COP im wyższy SCOP danej pompy ciepła, tym lepiej, gdyż oznacza to, że zużywa ona mniej energii elektrycznej.

Jak wyliczyć to ile prądu zużywa pompa ciepła?

Aby wyliczyć to ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW należy podzielić ilość generowanej przez nią energii cieplnej przez współczynnik SCOP. W związku z tym tego typu urządzenia grzewcze dobierane są zazwyczaj do domów, w których zapotrzebowanie na energię cieplną wynikające ze standardu ich wykonania i powierzchni oscyluje w granicach około 9 000 kWh rocznie. Jeśli więc przykładowo pompa ciepła ma współczynnik SCOP na poziomie 4,5 oznaczać to będzie, że jej użytkowanie wygeneruje w ciągu roku zużycie energii elektrycznej na poziomie około 2 000 kWh.

Wyższy współczynnik SCOP pompy ciepła przełoży się natomiast na mniejsze zużycie prądu. W przypadku gdy będzie on wynosił 5, zużycie będzie z kolei równe 1 800 kWh. Dlatego też porównując pompy ciepła przed zakupem warto zwracać na ich sezonową efektywność energetyczną.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła o mocy 9 kW?

Wiedząc już ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW można w prosty sposób sprawdzić jakie będą koszty jej użytkowania. Wystarczy w tym przypadku ilość pobieranych kWh sieci energetycznej pomnożyć przez cenę prądu obowiązującą w ramach umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej.

Zakładając więc, że obecnie średnia cena prądu wynosi w Polsce około 0,77 zł/kWh to ogrzewanie pompą ciepła o mocy 9 kW i współczynniku SCOP 4,5 będzie kosztowało rocznie 1540 zł. Koszt ten można jednak skutecznie obniżyć poprzez zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które będą produkowały prąd niezbędny do zasilenia pompy ciepła.

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Omawiając to ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW, warto także wspomnieć o tym, że kwestia ta uzależniona jest również od poprawności doboru jej mocy do zapotrzebowania energetycznego budynku. Przewymiarowane urządzenie, czyli mające zbyt dużą moc względem potrzeb będzie bowiem doprowadzało do częstszego załączania się sprężarki, która generuje zużycie prądu. W efekcie doprowadzi to do zwiększenia kosztów ogrzewania domu pompą ciepła, a także może spowodować uszkodzenie urządzenia grzewczego i dodatkowe wydatki związane z jego naprawą.

Podsumowując, to ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW zależy przede wszystkim od jej współczynnika efektywności sezonowej określanego skrótem SCOP. Dlatego też im jest on wyższy, tym lepiej, gdyż będzie to przekładało się na mniejsze zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie niższe rachunki za prąd będące jedynym kosztem występującym w przypadku ogrzewania domu pompą ciepła.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (9 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić