Porównaj oferty

Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Choć pompy ciepła wyróżniają się wieloma zaletami związanymi nie tylko z ich ekologicznością, ale także możliwością niskokosztowego ogrzewania budynków, wciąż wiele osób nie decyduje się na ich montaż ze względu na wysoki koszt tego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele dotacji, które pozwalają w skuteczny sposób obniżyć nakłady finansowe ponoszone na tego typu inwestycje. Dostępne są one nie tylko dla osób planujących montaż pompy ciepła w nowym budynku, ale także przeprowadzających modernizację systemów grzewczych w starych domach. 

Wróć do: Aktualności Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Dostępne dofinansowania do pompy ciepła w 2022 roku

Dofinansowania na montaż pompy ciepła dostępne w 2022 roku można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwsze z nich przeznaczone są dla osób chcących zastosować tego typu ekologiczne źródło ciepła w dopiero powstających budynkach, drugie skierowane są natomiast do tych, którzy chcą wykorzystać te urządzenia podczas modernizacji systemów grzewczych. W większości przypadków dopłatami objęte są wszystkie modele pomp ciepła, bez względu na to, na jakim dolnym źródle ciepła one bazują, co z kolei pozostawia dużą dowolność ich doborze pod tym względem.

Dopłata do pomp ciepła w nowych domach

Osoby budujące dom i chcące zamontować w nim pompę ciepła mogą skorzystać z dofinansowania na tę inwestycję oferowanego w ramach programu Moje Ciepło, który został uruchomiony w kwietniu 2022 roku. Program ten realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i przeznaczony jest dla osób fizycznych. Obejmuje on montaż gruntowych, powietrznych i wodnych pomp ciepła w nowych budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym, czyli mających zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na poziomie poniższej 63 kWh/m2/rok, w przypadku wniosków składanych w 2022 roku oraz 55 kWh/m2/rok dla wniosków składanych w kolejnych latach.

Co istotne program Moje Ciepło nie posiada żadnych progów finansowych umożliwiających uzyskanie dotacji, których wysokość może wynosić od 7 tysięcy złotych w przypadku powietrznych pomp ciepła do nawet 21 tysięcy złotych w przypadku urządzenia gruntowego. Nabór wniosków na dofinansowanie montażu pomp ciepła w ramach programu Moje Ciepło ruszył od 29 kwietnia 2022 roku i potrwa do 31 grudnia 2026 roku.

Dofinansowania do pompy ciepła w starym domu

Osoby realizujące modernizacje budynków, w ramach której chcą wymienić w nich stare źródło ciepła na pompę ciepła, mają w 2022 roku do dyspozycji aż dwie możliwości oferowane przez NFOŚiGW.

Dopłaty do pomp ciepła w ramach programu Czyste Powietrze

W ramach programu Czyste Powietrze można otrzymać dofinansowanie na montaż pompy ciepła w starym domu, którego wysokość uzależniona jest od wysokości dochodów wnioskodawcy. W związku z tym osoby, których dochód:

  • roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych, mogą w ramach niego otrzymać do 13,5 tysiąca zł,
  • miesięczny nie przekracza 1400 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowych oraz nie przekracza 1960 zł na osobę w jednoosobowym gospodarstwie, mogą otrzymać podwyższone dofinansowanie wynoszące do 18 tysięcy zł.

Dodatkowo wysokość dofinansowania może zostać zwiększona poprzez połączenie pomp ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną.

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze Plus

Czyste Powietrze Plus to natomiast program, który skierowany jest przede wszystkim do osób o niskich dochodach, które chcą zamontować w starym budynku pompę ciepła. Od klasycznej wersji programu różni się on więc przede wszystkim tym, że dopłaty do urządzenia są realizowane w formie przedpłaty. Wysokość dofinansowania w tym przypadku uzależniona jest więc od dochodów i może wynosić:

  • do 30 tysięcy złotych dla osób osiągających dochody nie wyższe niż 100 tysięcy złotych rocznie,
  • do 37 tysięcy złotych dla osób osiągających miesięczne dochody na jedną osobę nie wyższe niż 1564 zł w gospodarstwach wieloosobowych oraz do 2189 zł w gospodarstwach jednoosobowych.

Dodatkowo w przypadku osób u których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie jest wyższy niż 900 zł oraz 1260 zł w gospodarstwach jednoosobowych mogą otrzymać nawet do 90% dopłaty na montaż pompy ciepła.

Wnioski w ramach tego programu przyjmowane są natomiast od 15 lipca 2022 roku.

Planowane dofinansowania na pompy ciepła

Oprócz wymienionych dotacji na montaż pomp ciepła w 2022 roku mają zostać uruchomione także inne programy. Wyróżnić wśród nich można między innymi program:

  • Stop Smog skierowany do osób fizycznych,
  • Agroenergia skierowany do rolników,
  • Energia Plus skierowany do przedsiębiorców.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (2)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Justyna

4 lis 2023

Nareszcie konkretne informacje

Tomek

26 maj 2023

Bardzo przydatne informacje

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić