Porównaj oferty

Piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Wśród ekologicznych źródeł ciepła, które produkują energię cieplną bez spalania paliw stałych, dominują przede wszystkim nowoczesne pompy ciepła. Jako alternatywne rozwiązanie dla nich bardzo często proponowane są natomiast piece elektrodowe, które zużywają mniej prądu niż klasyczne piece elektryczne, czy dzięki temu są one jednak lepsze od pomp ciepła? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując jakie ogrzewanie jest tańsze, pompa ciepła czy piec elektrodowy. 

Wróć do: Aktualności Piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Czym jest kocioł elektrodowy, jak działa i ile kosztuje ogrzewanie nim domu?

Kotły elektrodowe opierają swoje działanie na przepływie energii elektrycznej pomiędzy elektrodami, które pozostają zanurzone w płynie, który to następnie jest ogrzewany i przekazywany do odbiorników ciepła. Zamieniają one więc prąd w ciepło, wykorzystując do tego zjawisko elektrolizy. W związku z tym zużywają one go mniej niż klasyczne piece elektryczne, a co za tym idzie, są od nich wydajniejsze. Ich sprawność wynosi natomiast zazwyczaj około 98%.

Do zalet kotłów elektrodowych zalicza się między innymi:

  • bezobsługową pracę
  • możliwość sterowania pracą kotła poprzez aplikację mobilną,
  • mniejsze zużycie energii elektrycznej nawet o 40% w porównaniu z klasycznymi kotłami elektrycznymi,
  • możliwość połączenie ich z niemal wszystkimi instalacjami centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
  • bezpieczeństwo użytkowania.

Kocioł elektrodowy — koszty ogrzewania

Kotły elektrodowe zaliczane są do energooszczędnych źródeł ciepła zasilanych energią elektryczną. Do ogrzania 1m3 budynku zużywają one natomiast średnio 0,0067 kWh. Oznacza to więc, że ogrzewając za ich pomocą dom o powierzchni 150 m2, w ciągu miesiąca piec elektrodowy wygeneruje zużycie energii na poziomie średnio 1800 kWh. Znając tę wartość, łatwo można już wyliczyć, ile kosztuje ogrzewanie piecem elektrodowym. Wystarczy ją jedynie przemnożyć przez cenę za 1 kWh prądu.

Kocioł elektrodowy czy pompa ciepła co wybrać?

Choć kotły elektrodowe co prawda zużywają mniej energii elektrycznej niż klasyczne ogrzewanie prądem, nie mogą się pod względem energooszczędności równać z pompami ciepła. Nawet bowiem jeśli zajmuje ona niską pozycję, jeśli chodzi o ranking pomp ciepła pod względem swojego współczynnika COP, który jest równy 3,5, ogrzewając ten sam dom co piec elektrodowy o powierzchni 150 m2, zużyje ona w ciągu miesiąca zaledwie około 286 kWh prądu. Czyli o niemal 6 razy mniej od niego.

Tego typu porównanie pomp ciepła z piecami elektrodowymi jasno wskazuje więc, że to pompy są wciąż o wiele bardziej uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem, pomimo wysokiego kosztu ich zakupu oraz montażu, który jednak z roku na rok coraz bardziej spada. Wszystko za sprawą tego, że koszty ich późniejszego użytkowania są znacznie mniejsze, nie obciążając tym samym tak bardzo budżetu domowego.

Fotowoltaika a kocioł elektrodowy

Za zastosowaniem kotła elektrodowego w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną przemawia przede wszystkim to, że jeśli będzie on zasilany prądem wyprodukowanym przez nią, ogrzewanie nim budynku będzie niemal bezkosztowe. Jest to niezwykle istotne w przypadku wprowadzanych stale podwyżek prądu.

Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli fotowoltaika ma jednocześnie zasilać zarówno piec elektrodowy, jak i zaspokajać zapotrzebowanie na energię elektryczną mieszkańców domu, jej moc, a tym samym wielkość musi być odpowiednio większa, niż jeśli miałaby ona funkcjonować w ten sam sposób z pompą ciepła. To z kolei wiąże się z wyższym kosztem jej montażu.

Dlatego też nawet w takiej konfiguracji, jeśli chodzi o opłacalność zastosowania pieców elektrodowych, nie są one korzystniejsze od pomp ciepła. W związku z tym chcąc podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą tego, jakie źródło ciepła wybrać, należy dokładnie przeanalizować wszystkie istotne kwestie związane z ich doborem. W przypadku pomp pomóc w tym mogą natomiast instalatorzy pomp ciepła, którzy wyliczą koszt ich montażu oraz późniejsze koszty eksploatacyjne, podobnie jak instalatorzy lub dystrybutorzy pieców elektrodowych.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.71 (14 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Przemysław G.

2 lut 2024

Niestety nie zostały uwzględnione w tym artykule bardzo ważne rzeczy. Mianowicie kotły elektrodowe są całkowicie bezobsługowe, nie wymagają przeglądów, nie trzeba robić przeglądów serwisowych, nie wymagają postawienia hałasującej szafy koło domu, nie jest wymagany bufor wodny, nie ma ryzyka wycieku czynnika z układu, nie jest potrzebna duża powierzchnia na zamontowanie całego układu, cała instalacja spokojnie zmieści się na powierzchni 2m2. Nie ma się co popsuć, gwarancja na elektrody nawet 40 lat i najważniejsza część całość z montażem jest 10x tańsza niż pompa ciepła.

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić