Porównaj oferty

Pompa ciepła - schemat instalacji

Instalacja grzewcza bazująca na pompach ciepła składa się nie tylko z samej jednostki, ale także wielu dodatkowych elementów. To, w jaki sposób będzie wyglądał schemat instalacji pompy ciepła, uzależnione jest także od jej rodzaju zarówno pod względem dolnego źródła ciepła, na jakim ona bazuje, jak i  typu — monoblok lub split. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, z jakich elementów składa się instalacja grzewcza z pompą ciepła, jak może zostać podłączone tego typu urządzenie grzewcze oraz jak wygląda przykładowy schemat instalacji.

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła - schemat instalacji

Z jakich elementów składa się instalacja grzewcza z pompą ciepła?

Schemat instalacji pompy ciepła bez względu na jej rodzaj można podzielić na trzy części. Pierwszą z nich jest sama jednostka, która w zależności od tego, czy będzie modelem powietrznym, wodnym lub gruntowym montowana jest na zewnątrz, lub w i jednocześnie poza nim w przypadku modeli typu split. Drugą część instalacji stanowi układ hydrauliczny łączący pompę ciepła oraz rozdzielacz, za pomocą którego przekazywane jest generowane przez urządzenie grzewcze ciepło. Ostatnią składową instalacji z pompą ciepła jest natomiast zastosowany system centralnego ogrzewania, którym najczęściej jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, które pozwala uzyskać najlepszy efekt w połączeniu z tego typu źródłem ciepła.

Jeśli pompa ciepła ma być także wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, schemat jej instalacji wzbogacony został dodatkowo o zasobnik C.W.U. oraz elementy doprowadzające do niego ciepło pochodzące z zastosowanej jednostki.

W jaki sposób może być podłączona pompa ciepła?

To w jaki sposób będzie wyglądał schemat podłączenia pompy ciepła uzależnione jest także od systemu, w jakim ma ona pracować. Urządzenia te mogą bowiem zostać podłączone na trzy różne sposoby. W związku z tym wyróżnia się system pracy pompy ciepła:

 • monowalentny, w którym jednostka zaspokaja w 100% zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku i jest jedynym jego źródłem
 • monoenergetyczny, w którym jednostka wspierana jest poprzez inne elektryczne źródło ciepła w postaci na przykład kotła elektrycznego,
 • biwalentny, w którym jednostka pokrywa wyłącznie część zapotrzebowania na energię cieplną wynoszącą najczęściej od 60% do 80%, pozostałe zapotrzebowanie zaspokajane jest natomiast przez inne źródło ciepła, takie jak na przykład kotły grzewcze.

Przykładowy schemat instalacji powietrznej pompy ciepła

Schemat pompy ciepła powietrznej typu monoblok, która wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania budynku, ale także podgrzewania wody użytkowej składa się z 7 elementów.

Pierwszym z nich jest jednostka, która montowana jest poza budynkiem i najlepiej, aby została umieszczona w odległości od 30 do 150 centymetrów od ściany budynku. Drugim elementem instalacji, który jest połączony bezpośrednio z pompą ciepła jest hydrobox połączony również z naczyniem przeponowym oraz zasobnikiem CWU. W tego typu instalacji hydraulicznej dodatkowo występują także takie elementy jak:

 • zawór rozprowadzający ciepło do górnego źródła ciepła,
 • termostat pomieszczeniowy,
 • separator powietrza,
 • filtroodmulnik.

Oczywiście to jak będzie wyglądał schemat pompy ciepła powietrze-woda zależy od wielu czynników, a ten omawiany powyżej jest wyłącznie przykładem tego, z jakich elementów może się ona składać.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy montażu pomp ciepła?

Teoretyczna wiedza na temat tego, jak powinien wyglądać schemat instalacji powietrznej pompy ciepła, nie gwarantuje, że prace te zostaną wykonane poprawnie. Warto więc dodatkowo zwrócić uwagę na najczęściej popełniane podczas tych prac błędy, aby móc uniknąć nie tylko ich, ale także problemów wynikających z ich popełnienia. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

 • nieodpowiednie dobranie przekrojów rur, wpływające na problemy związane z przenoszeniem ciepła w instalacji,
 • za nisko zamontowaną jednostkę zewnętrzną, która powinna być umieszczona na wysokości co najmniej 40 cm nad gruntem,
 • za duże odległości między jednostkami w przypadku pomp ciepła typu split,
 • ułożenie rur chłodniczych, w taki sposób, że zostają one zagięte i zmniejsza się ich przekrój.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić