Porównaj oferty

Ile kosztuje pompa ciepła?

Instalacja pompy ciepła w budynku wiąże się z dużymi wydatkami, które bardzo często odstraszają inwestorów od zastosowania tego typu rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że choć początkowe koszty montażu urządzeń są wysokie, korzyści płynące z takiej decyzji są o wiele większe. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć dokładnie, ile kosztuje pompa ciepła, od czego zależy cena jej montażu, a także, jak ogrzewanie nią wypada na tle innych instalacji, przeczytaj ten artykuł! Omawiamy w nim szczegółowo każdą z tych kwestii.

Wróć do: Aktualności Ile kosztuje pompa ciepła?

Co wpływa na to, ile kosztuje pompa ciepła?

Koszty montażu pomp ciepła z każdym rokiem coraz bardziej maleją, dzięki temu rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Jest to dobra wiadomość, dająca nadzieję, że jakość naszego powietrza zostanie w znaczny sposób poprawiona, gdyż urządzenia te dzięki temu, że bazują na odnawialnych źródłach energii, nie emitują zanieczyszczeń do środowiska.

Duża dostępność różnorodnych urządzeń sprawia jednak, że szacunkowe określenie tego ile kosztuje pompa ciepła, nie jest łatwym zadaniem. Dodatkowo w przypadku tej kwestii należy także wziąć pod uwagę, że wpływ na cenę tego typu instalacji mają również takie czynniki jak:

 • technologia, w jakiej został lub zostanie wykonany budynek,
 • sposób ogrzewania (tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe),
 • sposób montażu urządzeń,
 • rodzaj i moc urządzeń,
 • warunki geologiczne działki, na której zlokalizowany jest budynek,
 • strefa klimatyczna, w jakiej zlokalizowany jest budynek (w Polsce występuje aż 5 stref klimatycznych).

Dlatego też, aby móc określić to ile kosztuje pompa ciepła, nie wystarczy znać samej ceny urządzenia, trzeba mieć również świadomość kosztów dodatkowych związanych z wymienionymi powyżej elementami. Na co zwrócić uwagę pokazuje porównywarka pomp ciepła.

Ile kosztuje pompa ciepła w zależności od jej rodzaju?

Jednym z wymienionych powyżej elementów wpływających na to ile kosztują pompy ciepła, jest rodzaj wybranego urządzenia. W związku z tym należy wiedzieć, że najtańszą opcją pod tym względem jest zainwestowanie w pompy ciepła powietrze woda lub powietrze powietrze.

Cena montażu instalacji z ich wykorzystaniem waha się średnio od 20 000 do około 35 000 złotych. Warto jednak pamiętać, że bardzo często wymagają one również zastosowania dodatkowego źródła ciepła w postaci grzałki elektrycznej, która zwiększa koszty ich późniejszej eksploatacji.

Z kolei za instalacje oparte na gruntowych pompach ciepła trzeba natomiast zapłacić około 50 000 złotych, rozwiązanie to jest wobec tego najdroższą opcją, którego cena dodatkowo wzrośnie, jeśli wraz z nią zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Jednak koszty późniejszej eksploatacji są w jej przypadku niższe niż przy dwóch pierwszych rodzajach pomp ciepła. Pompy ciepła ranking to miejsce gdzie znajdziesz więcej informacji w tym zakresie.

Ponadto w każdym z tych przypadków bez względu na rodzaj wybranej pompy ciepła pod względem źródła jej energii na to, ile kosztuje montaż pompy ciepła składa się:

 • cena samego urządzenia,
 • koszt instalacji,
 • koszt niezbędnych akcesoriów,
 • koszt uruchomienia dolnego źródła ciepła w przypadku pomp gruntowych oraz woda woda.

Ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła w porównaniu do ogrzewania gazowego, olejowego oraz elektrycznego?

Wiedząc już, ile kosztują pompy ciepła, dla niektórych osób wciąż niezrozumiałe pozostaje to, jak to rozwiązanie może być w stanie bardziej ekonomiczne od klasycznych metod ogrzewania budynków. Wystarczy jednak porównać średni roczny koszt ogrzewania budynku oraz ciepłej wody użytkowej, aby zauważyć wyraźną różnicę w kosztach eksploatacyjnych pompy ciepła względem ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. To właśnie dzięki nim zwrot z inwestycji jest tak szybki, a same pompy ciepła są niezwykle opłacalne w zastosowaniu.

Na potrzeby analizy przyjmijmy, że budynek, w którym zamontowana ma być pompa ciepła, posiada powierzchnię 125 metrów kwadratowych i zamieszkują go cztery osoby. W takim przypadku średnioroczny koszt ogrzewania oraz podgrzewania w nim ciepłej wody użytkowej wynosił będzie około odpowiednio dla:

 • pompy ciepła- 2 500 złotych,
 • kotła gazowego- 4 500 złotych,
 • kotła olejowego- 8 000 złotych
 • kotła elektrycznego- 12 000 złotych.

Stosując więc pompę ciepła zamiast kotła elektrycznego, który w tym zestawieniu jest najdroższym rozwiązaniem, mieszkańcy tego budynku będą w stanie oszczędzić na jego ogrzewaniu przez 20 lat aż 190 000 tysięcy złotych. Dlatego też pomimo wyższych kosztów związanych z zastosowaniem pompy ciepła, jest ona o wiele bardziej opłacalnym sposobem na ogrzewaniu budynków i stosowanej w nich ciepłej wody użytkowej.

Ile kosztuje energia elektryczna potrzebna do zasilania pompy ciepła?

To ile kosztuje pompa ciepła to nie tylko jej instalacja, ale także z drugiej strony koszty jej eksploatacji. Urządzenia te w ¾ wykorzystują do ogrzewania budynków energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, ¼ to natomiast energia elektryczna. To właśnie ona generuje koszty eksploatacji pomp ciepła. Na podstawie statytyk z naszego serwisu i dancyh jakie widzimy na Waszych rachunkach za energię elektryczną widzimy, że nie są tak wysokie.

Z danychjasno wynika, że najwięcej trzeba będzie zapłacić za eksploatację powietrznej pompy ciepła, bo aż niespełna 3 000 złotych. Najtańszym rozwiązaniem jest natomiast pompa ciepła zasilana za pomocą solanki oraz wody, koszt zużywanego przez nią prądu plasuje się bowiem na poziomie niecałych 1500 złotych.

Wobec tego nawet ten argument związany z kosztami energii elektrycznej, który przytaczają przeciwnicy pomp ciepła, nie jest prawdziwy, gdyż ich wysokość, nie jest wcale wyższa niż koszt zakupu np. 2 czy 3 ton węgla.

Jak można obniżyć koszt montażu pompy ciepła? Mówiąc o cenie tego typu instalacji grzewczej, należy także wspomnieć, że istnieją skuteczne sposoby na obniżenie tego, ile kosztują pompy ciepła zarówno, jeśli chodzi o ich montaż, jak i eksploatację. Pamiętajmy też, że polski producent pomp ciepła jest tańszy niż zagraniczny.

Dotacje na pompy ciepła

Prosta i niezwykle skuteczną metodą na to, aby zapłacić mniej za zainstalowanie w swoim budynku pompy ciepła, jest skorzystanie z licznych dotacji, które pozwalają obniżyć jej koszty nawet o 90%. Obecnie w Polsce wyróżnić można ich kilka najpopularniejszych rodzajów, do których zalicza się:

 • Program Czyste Powietrze,
 • dofinansowanie z NFOŚiGW,
 • Regionalne Programy Operacyjne,
 • Lokalne programy antysmogowe,
 • Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Informacje o nich znaleźć można zarówno w firmach instalujących pompy ciepła, jak i właściwych dla miejsca zamieszkania Urzędach Miasta lub Gminy. Dodatkowo montaż pompy ciepła, a właściwie poniesione na niego koszty mogą także zostać odliczone od podatku w ramach wprowadzonej od 1 stycznia 2019 roku Ulgi Termomodernizacyjnej.

Tańsza eksploatacja pompy ciepła dzięki fotowoltaice

Wiedząc, że to ile kosztuje pompa ciepła, jeśli chodzi o jej eksploatację, związane jest ściśle z ilością zużywanego przez nią prądu, wraz z jej montażem warto także rozważyć zastosowanie instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niej niezbędny do zasilania urządzenia grzewczego prąd będzie pozyskiwany również z odnawialnych źródeł energii, w związku z tym jego koszty zostaną znacznie obniżone lub całkowicie zminimalizowane. Wiele firm instalujących pompy ciepła zajmuje się także instalacjami fotowoltaicznymi, dlatego warto zapytać je o szczegóły związane z połączeniem tych dwóch rozwiązań, tym bardziej, że montaż paneli słonecznych objęty jest także wieloma obniżającymi jego koszt dotacjami.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić