Porównaj oferty

Pompy ciepła monoblok czy split?

Coraz częściej w Polsce jako źródło ciepła w budynkach stosowane są nowoczesne, bazujące na odnawialnych źródłach energii pompy ciepła, które uznawane są także za jedne z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie wnętrz. Popularność tego rozwiązania sprawia więc, że na rynku znaleźć można wiele ich modeli różniących się między sobą między innymi rodzajem źródła ciepła, na jakim bazują, mocą, a także wydajnością. Przeglądając oferty producentów pomp ciepła, można napotkać także modele w wersji split oraz monoblok. Czym wobec tego się one różnią i którą z nich warto wybrać? 

Wróć do: Aktualności Pompy ciepła monoblok czy split?

Czym jest pompa ciepła typu monoblok?

Pompy ciepła monoblok cechują się przede wszystkim tym, że wszystkie jej elementy takie jak sprężarka, wentylator, parownik, pompa obiegowa oraz skraplacz zamknięte są w jednej obudowie określanej modułem. Dzięki temu cechują się one prostszym montażem. Dodatkowo pompy ciepła typu monoblok dzielą się jeszcze na dwa rodzaje.

Pierwszym z nich są monobloki wewnętrzne, które jak sama nazwa wskazuje, montowane są wewnątrz budynków. Zaliczane są one do jednych z prostszych instalacji tego typu, pomimo to stosowane są one rzadko. Ze względu na miejsce ich montażu tego typu pompy monoblok wymagają także wykonania kanałów powietrznych, przez które dostarczane będzie do nich powietrze z zewnątrz.

Drugi rodzaj pomp monoblok, który o wiele częściej oferują producenci pomp ciepła to natomiast modele zewnętrzne. Przeznaczone są one do montażu poza budynkiem, przy czym w ich przypadku zasobnik wody montowany jest jednak w budynkach i połączony jest z modułem za pomocą odpowiedniej instalacji.

Do zalet pomp ciepła typu monoblok zalicza się przede wszystkim ich prosty montaż, cichą pracę, szczelność. Ich główną wadą jest jednak dość wysoka cena oraz straty ciepła, jakie może generować jej montaż na zewnątrz.

Czym jest pompa ciepła typu split?

Pompy ciepła typu split to z kolei urządzenia składające się z dwóch modułów, które połączone są ze sobą instalacją chłodniczą. Dzielą się one na jednostkę zewnętrzną, w której umieszczone są sprężarka, wentylator, parownik, a także zawór sprężający oraz jednostkę wewnętrzną, w której znajduje się skraplacz, zabezpieczenia i pompa obiegowa.

Obie jednostki muszą być ze sobą połączone, dlatego też powinny być one montowane w niewielkiej odległości od siebie, każdy metr instalacji łączącej je generuje bowiem mniejszą sprawność pomp ciepła typu split. Co istotne instalatorzy pomp ciepła zajmujący się montażem modeli split muszą posiadać uprawnienia F-gazowe.

Największą zaletą pomp ciepła typu split jest ich niski koszt zakupu w porównaniu z modelami monoblok. Dodatkowo ich praca nie jest uciążliwa dla mieszkańców budynku, gdyż źródła hałasu znajdują się poza nim, a także tego typu pompy nie generują żadnych strat ciepła. Minusem modeli w wersji split są z kolei skomplikowane kwestie związane z ich montażem, konieczność przeprowadzania co roku kontroli szczelności instalacji oraz konieczność zamontowania obu jednostek w możliwie jak najmniejszej odległości od siebie.

Monoblok vs split, czyli na jaką pompę ciepłą się zdecydować?

Choć zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i split składają się z takich samych elementów, a ich praca opiera się na tej samej zasadzie, wybór między nimi nie jest łatwy. Porównanie pomp ciepła w obu typach jasno wskazuje bowiem, że o ile modele split cechują się niższą ceną zakupu, o tyle koszty ich późniejszej eksploatacji są większe. Z kolei w przypadku pomp ciepła monoblok, które są droższe, jeśli chodzi o ich zakup i montaż, jednak nie generują niemal żadnych kosztów eksploatacyjnych, trzeba liczyć się z tym, że ponieważ są one montowane najczęściej na zewnątrz, mogą generować spore straty ciepła.

Dlatego też w przypadku tego typu decyzji pomocni okazują się doświadczeni instalatorzy pomp ciepła, którzy będą w stanie doradzić odpowiednie rozwiązanie do danych potrzeb, biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze kwestie oraz prezentując na ich podstawie wady i zalety zastosowania zarówno modeli typu split, jak i monoblok.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

2.5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić