Porównaj oferty

Jaka pompa ciepła do domu 250 m2?

Coraz więcej osób zarówno budujących, jak i modernizujących swoje domy decyduje się na zrezygnowanie z klasycznych źródeł ciepła na rzecz nowoczesnych, ekologicznych i niskokosztowych pomp ciepła. Pomimo to wciąż istnieje duży problem z dobraniem jej odpowiedniego rodzaju oraz modelu do danych potrzeb w budynku. Dlatego też podpowiadamy jak oraz na jakiej podstawie dobrać pompę ciepła do domu o powierzchni 250 m2

Wróć do: Aktualności Jaka pompa ciepła do domu 250 m2?

Co jest najważniejsze przy doborze pompy ciepła do danej powierzchni domu?

Większość osób planujących montaż pompy ciepła w swoim domu jej wybór rozpoczyna od zdecydowania się na dany typ urządzenia pod względem źródła ciepła, z jakiego będzie ono pobierać energię. Jednak to nie to, czy wybierzemy pompę ciepła powietrze woda, powietrzną, czy też gruntową jest najważniejsze.

Najbardziej istotnym parametrem pompy ciepła rzutującym na jej sprawność, wydajność, a co za tym idzie, koszty ogrzewania nią domu jest jej moc. To od niej zależy bowiem to, ile energii cieplnej będzie w stanie dostarczyć pompa ciepła i czy ta ilość będzie w stanie zaspokoić w pełni o każdej porze roku zapotrzebowanie na ciepło w budynku.

Właściwą moc pompy ciepła dla budynku o powierzchni 250 m2 można natomiast wyliczyć, wykorzystując kalkulator pomp ciepła lub wykonując samodzielnie czy też z pomocą instalatora odpowiednie obliczenia uwzględniające wszystkie istotne kwestie.

Dlaczego odpowiednia moc pompy ciepła dopasowana do powierzchni domu jest tak ważna?

W kwestii pomp ciepła wiele mówi się o jej wydajności, na podstawie której powstają rankingi pomp ciepła, jednak o wiele mniej o odpowiednio dobranej mocy do potrzeb danego budynku. Jest to jednak błąd. Źle dobrana moc pompy ciepła zarówno jeśli jest ona zbyt mała, jak i zbyt duża doprowadza bowiem do tego, że ogrzewanie nią domu staje się o wiele mniej opłacalne, a ona sama szybciej ulega awariom.

Dodatkowo za mała moc pompy ciepła sprawia, że nie jest ona w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania na ciepło mieszkańców domu, w którym zostanie ona zamontowana, a to z kolei wymusza zastosowanie przez nich innych źródeł ciepła. Natomiast duża moc pompy ciepła to przede wszystkim wysokie koszty jej montażu, które mogłyby być niższe, jeśli urządzenie byłoby odpowiednio zwymiarowane.

Jak wyliczyć moc, jaką powinna mieć pompa ciepła w domu 250m2?

Chcąc uniknąć powyższych błędów i mieć pewność, że koszty ogrzewania domu pompą ciepła będą na pewno niższe, należy więc odpowiednio wyliczyć jej moc. Do tego potrzebne są jednak przynajmniej informacje związane z zapotrzebowaniem na ciepło w budynku wynikające z rodzaju oraz jakości zastosowanej w nim termoizolacji. Im jest ona bowiem lepsza, tym dom wymaga mniejszej ilości energii do jego ogrzania.

Załóżmy więc, że dom o powierzchni 250 m2 ma wykonaną dobrej jakości izolację termiczną, czyli jego zapotrzebowanie na energię cieplną jest równe 50 W na każdy metr powierzchni budynku. W takim przypadku orientacyjną moc, będącą punktem wyjścia przy doborze pompy ciepła można wyliczyć za pomocą prostego działania, które stosują bardzo często monterzy pomp ciepła. Polega ono na przemnożeniu powierzchni budynku przez zapotrzebowanie na energię cieplną na każdy metr wyrażoną w watach.

Oznacza to więc, że nasz dom o powierzchni 250 m2 powinien mieć zamontowaną pompę ciepła o mocy 12,5 kW, gdyż:

250 m2 x 50 W = 12,5 kW.

Wyliczenia te są oczywiście bardzo uproszczone, gdyż nie uwzględniają one, chociażby tego, jakie w lokalizacji domu panują średnie temperatury w ciągu roku oraz tego, czy za pomocą pompy ciepła ma być także podgrzewania ciepła woda użytkowa. Na ich podstawie można już jednak określić czy oferta firmy prezentująca koszt pompy ciepła do domu 250 m2, która została wybrana do jej montażu, jest poprawnie wykonana, czy też. Proponowana przez nią pompa ciepła powinna mieć bowiem moc oscylująca właśnie w okolicach wartości 12,5 kW.

Podsumowując, najważniejszym parametrem przy wyborze pompy ciepła jest jej moc, a do jej wyliczenie potrzebne są takie informacje jak:

  • powierzchnia domu, w jakim ma być zamontowana pompa ciepła,
  • rodzaj i jakość zastosowanej izolacji cieplnej w budynku,
  • średnie temperatury w ciągu roku, jakie panują w miejscu montażu pompy ciepła,
  • to czy pompa ciepła ma także podgrzewać ciepła wodę użytkową.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.53 (36 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić