Porównaj oferty

Pompa ciepła czy pellet?

Wybór źródła ciepła to jedna z ważniejszych decyzji podczas budowy domu. To od niego zależy bowiem komfort cieplny w budynku, a także późniejsze jego koszty eksploatacyjne. Obecnie najczęściej wybieranymi źródłami ciepła są natomiast kotły na pellet oraz pompy ciepła. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować wady i zalety obu tych rozwiązań oraz pomóc w decyzji dotyczącej tego, na jakie źródło ciepła postawić w domu — pompa ciepła czy pellet. 

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła czy pellet?

Ogrzewanie na pellet czy warto?

Kotły na pellet coraz częściej montowane w nowych oraz modernizowanych domach produkują energię cieplną w procesie spalania pelletu będącego granulatem sprasowanych trocin i wiór drzewnych. Pellet zaliczany jest natomiast do biomasy, w związku z tym określany jest on jako paliwo odnawialne, a zasilane nim kotły jako ekologiczna alternatywa dla klasycznych kotłów węglowych czy drzewnych.

Zalety pieców na pellet

Do głównych zalet ogrzewania domu kotłem na pellet zaliczyć można to, że w porównaniu do kotłów węglowych emitują one mniejszą ilość zanieczyszczeń. Ponadto nowoczesne kotły peletowe z podajnikiem są wygodne w użytkowaniu. Działają one niemal w pełni automatycznie, włączając się samodzielnie, kiedy temperatura we wnętrzu domu spada do określonego poziomu. Z kolei ich efektywność grzewcza utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto także wspomnieć, że popiół ze spalonego pelletu może być z powodzeniem wykorzystywany jako nawóz,

Wady pieców na pellet

Zastosowanie kotła na pellet do ogrzewania domu ma jednak także swoje wady. Wymagają one bowiem poświęcenia im czasu na czyszczenie co najmniej raz w tygodniu. Nie będą także działały, jeśli w podajniku nie znajdzie się paliwo. W związku z tym nie są one do końca samoobsługowe, przez co, jeśli chodzi o ogrzewanie pelletem opinie na jego temat nie są do końca pozytywne.

Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Pompy ciepła w odróżnieniu od kotłów na pellet nie produkują ciepła, a jedynie odzyskują je w zależności od ich rodzaju z gruntu, wody lub powietrza, bazują więc one w pełni na odnawialnych źródłach energii. Do ich działania niezbędna jest jednak także energia elektryczna, za pomocą której przekazywane jest ciepło do budynku.

To ile dana pompa ciepła jest w stanie przekazać energii, zużywając 1 kWh prądu, określa w jej przypadku natomiast współczynnik efektywności COP. Najlepsze modele tych urządzeń, zajmujące pierwsze miejsca, jeśli chodzi o ranking pomp ciepła, cechują się więc jego poziomem wynoszącym ponad 5, oznaczającym, że są one w stanie wygenerować ponad 5 kWh energii cieplnej, pobierając wyłącznie 1 kWh energii elektrycznej.

Zalety pomp ciepła

Podstawową zaletą pomp ciepła jest ich bezobsługowa praca, a także wysoka wydajność oraz sprawność. Ponadto szeroki wybór różnorodnych modeli na rynku pozwala na dopasowanie ich do niemal każdego budynku. Oprócz tego za zastosowaniem pomp ciepła przemawia także:

  • energooszczędność, czyli niskie koszty ogrzewania budynku,
  • ekologiczność,
  • szybki zwrot z inwestycji,
  • podniesienie wartości domu na rynku.

Wady pomp ciepła

Jeśli chodzi natomiast o wady, jakimi cechują się pompy ciepła, jest nią przede wszystkim cena ich zakupu montażu. Pomimo że koszt pomp ciepła sukcesywnie spada z roku na rok, wciąż są one jednak o wiele droższe niż piec na pellet.

Piec na pellet czy pompa ciepła co wybrać i dlaczego?

Porównanie pomp ciepła z kotłami na pellet pod względem kosztów ogrzewania budynku jasno wskazuje, że to właśnie one są o wiele opłacalniejszym rozwiązaniem. Wszystko za sprawą tego, że jeśli chodzi o ogrzewanie pelletem koszt 1 kWh energii cieplnej, jaką zapewnia kocioł na pellet to bowiem średnio 0,25 złotych. W przypadku pomp ciepła wynosi on natomiast 0,15 złotych. Ponadto pompy ciepła do swojej pracy nie wymagają żadnej ingerencji człowieka, a do tego mogą być najczęściej także sterowane za pomocą aplikacji mobilnych poprzez internet, co jest dużą zaletą dla osób, które często wyjeżdżają lub większość czasu przebywają poza domem. Dlatego też, pomimo że pompy ciepła są droższe w montażu, pozwalają one zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz są wygodniejsze w codziennej eksploatacji. Warto więc przyjrzeć się im z bliska.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.29 (24 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić