Porównaj oferty

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia - jak działa, ceny i parametry

Pompa ciepła kojarzy się przede wszystkim z zapewnieniem ogrzewania w budynku. Niewiele osób wie jednak, że z powodzeniem może być ona także wykorzystywana do chłodzenia, stając się tym samym wygodnym rozwiązaniem 2w1 zastępującym również klimatyzację. W tym artykule skupiamy się więc na tym czym tak właściwie jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia, jak ona działa oraz ile kosztuje.

Wróć do: Aktualności Pompa ciepła z funkcją chłodzenia - jak działa, ceny i parametry

Czym jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia?

Pompa ciepła zapewniająca możliwość chłodzenia budynku to jednostka, która jest wyposażona w funkcję umożliwiającą wykorzystywanie odnawialnego źródła ciepła do obniżania temperatury w domu. Realizowana jest ona zazwyczaj poprzez zastosowanie w nich poza głównymi elementami takimi jak sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężny także zaworu czterodrogowego. To właśnie dzięki niemu skraplacz oraz parownik może zamienić się swoimi funkcjami.

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia ma wiele zalet. Przede wszystkim w porównaniu do klasycznej klimatyzacji generuje ona mniejszy pobór energii elektrycznej, przekładający się na niższe rachunki za prąd. Dodatkowo wśród korzyści jej zastosowania wyróżnić można także:

  • bezobsługowe utrzymywanie określonej temperatury na niskim poziomie, 
  • ekologiczność, 
  • brak konieczności wykonywania instalacji klimatyzacyjnej.

Jak działa chłodzenie pompą ciepła?

Chłodzenie pompą ciepła może być realizowane na dwa sposoby — aktywnie i pasywnie. Każdy z nich pozwala natomiast na zapewnienie przyjemnego chłodu latem poprzez odmienny sposób działania jednostki. Wyposażona w jedną z tych funkcji pompa ciepła chłodzenie latem może natomiast rozprowadzać w budynku zarówno za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego, jak i klimakonwektorów. Grzejniki niestety nie mogą być wykorzystywane w tym przypadku, gdyż ich wydajność chłodnicza ze względu na niewielką różnicę między wodą chłodniczą a temperaturą w budynkach nie jest zbyt mała.

Jak działa aktywne chłodzenie pompą ciepła? 

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia aktywnego opiera się przede wszystkim na pracy sprężarki, a także aktywnych układach chłodzenia (z ang. active cooling). Cały proces obniżania temperatury w budynku latem jest natomiast możliwy dzięki temu, że zostaje odwrócony obieg czynnika chłodniczego. Przez co jednocześnie odwrócony zostaje kierunek przepływu ciepła, a parownik zaczyna pełnić funkcję skraplacza i na odwrót. Przełączenie kierunku przepływu ciepła realizowane jest przy pomocy zaworu czterodrożnego, który uruchamiany jest poprzez wybranie odpowiedniego trybu pracy pompy ciepła.

Jak działa pasywne chłodzenie pompą ciepła?

Pasywne chłodzenie pompą ciepła (z ang. natural cooling) polega natomiast na wykorzystaniu właściwości dolnego źródła ciepła w postaci gruntu lub wody. Realizowane ono może być więc wyłącznie przez wodne lub gruntowe pompy ciepła. W tym przypadku obniżanie temperatury w budynku odbywa się poprzez usuwanie z niego ciepła za pomocą pomp obiegowych, które odprowadzają je do dolnego źródła. Dzięki temu w całym procesie chłodzenia nie bierze udziału sprężarka, przez co jest to nieco tańsze, ale także mniej wydajne rozwiązanie od chłodzenia aktywnego. W przypadku pasywnego rozwiązania pompa ciepła i chłodzenie podłogowe jest najlepszym rozwiązaniem, które pozwala uzyskać bardzo dobrą wydajność.

Ile kosztuje pompa ciepła z funkcją chłodzenia?

Chłodzenie pompą ciepła to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Ile jednak kosztuje pompa ciepła z funkcją chłodzenia? Cena tego typu jednostek wbrew pozorom nie jest o wiele wyższa niż w przypadku standardowych modeli. Znaleźć je można natomiast między innymi w ofercie producentów pomp ciepła takich jak Panasonic lub NIBE. Jeśli chodzi natomiast o ich parametry, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu jednostki wyróżnić wśród nich można przede wszystkim:

  • wskaźnik efektywności COP — który podobnie jak w przypadku funkcji grzania wskazuje na to ile energii elektrycznej będzie zużywała pompa ciepła podczas dostarczania chłodu, 
  • moc — która powinna być w takim przypadku dopasowana zarówno do zapotrzebowania na ciepło w budynku, jak i zapotrzebowania na chłód przy określonych temperaturach, 
  • sposób realizacji przełączania funkcji pompy ciepła — najczęściej może być ona realizowana zarówno za pomocą panelu sterującego jednostki, jak i przeznaczonej do niej aplikacji mobilnej.

Podsumowując, pompa ciepła z funkcją chłodzenia to ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zapewnić w budynku odpowiedni komfort termiczny nie tylko w okresie grzewczym, ale także latem. Cena tego typu jednostek zachęca natomiast do zainteresowania się nimi, podczas wybierania pompy ciepła do domu.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić