Porównaj oferty

Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Pompy ciepła coraz częściej wybierane są przez właścicieli domów jednorodzinnych. Wszystko za sprawą ich ekologiczności, niskich kosztów eksploatacyjnych, a także tego, że mogą być one wykorzystywane nie tylko do ogrzewania budynku, ale również chłodzenia ich latem oraz podgrzewania c.w.u.. Osoby decydujące się na montaż pompy ciepła najczęściej biorą pod uwagę jej cenę, a ta z kolei zależy od parametrów urządzenia oraz metrażu, jaki ma ogrzewać. W związku z tym podpowiadamy jaką pompę ciepła dobrać do domu 150 m2

Wróć do: Aktualności Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Jaką pompę ciepła dobrać do domu 150 m2?

Osoby planujące montaż pompy ciepła w swoim domu mają do wyboru trzy rozwiązania, jeśli chodzi o źródło ciepła, z jakiego będzie ono pobierane i przekazywane. Są nimi:

  • gruntowe pompy ciepła,
  • powietrzne pompy ciepła,
  • pompy ciepła powietrze woda.

Często więc na tej podstawie dokonywane jest przez nich porównanie pomp ciepła, jednak należy pamiętać, że nie jej rodzaj a moc ma największe znaczenie. To od mocy pompy ciepła zależy bowiem, czy będzie ona w stanie skutecznie ogrzewać dom o powierzchni 150 m2 bez względu na temperaturę za oknem. Dlatego też to właśnie na tej kwestii poszukując odpowiedniego urządzenia grzewczego tego typu, należy się w szczególności skupić.

Jak dobrać optymalną moc pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m2?

Dobranie odpowiedniej mocy pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m2 jest kluczowe dla jej w pełni sprawnego i wydajnego działania. Urządzenie o zbyt małej mocy wymagać będzie bowiem zastosowania dodatkowych źródeł ciepła, a co za tym idzie, zwiększy koszty związane z ogrzewaniem budynku. Z kolei pompa ciepła o zbyt dużej mocy znacznie zwiększa koszt jej montażu oraz wydłuża okres zwrotu z inwestycji, do tego przyczyniać się może także do szybszego zużycia się części eksploatacyjnych pompy ciepła.

Od czego zależy to, jaką moc powinna mieć pompa ciepła?

Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła do domu 150 m2 powinien być dokonywany zawsze na podstawie występujących w nim indywidualnie czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można natomiast:

  • rodzaj zastosowanej izolacji termicznej w budynku oraz technologia jego budowy, od których w głównej mierze zależy zapotrzebowanie na energię cieplną w domu,
  • lokalizacja, w jakiej znajduje się dom,
  • preferencje domowników co do wysokości temperatury w pomieszczeniach,
  • sposób ogrzewania budynku.

Posiadając te informacje, można natomiast stosując kalkulator pomp ciepła, wstępnie określić, jaki jej rodzaj oraz moc będzie najlepsza w danym przypadku.

Jak wyliczyć moc pompy ciepła do domu o powierzchni 150 m2?

Oprócz kalkulatorów pomp ciepła istnieje jeszcze jeden sposób pozwalający na oszacowanie jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza dla domu o powierzchni 150 m2. Jest nią proste wyliczenie uwzględniające metraż budynku oraz jego zapotrzebowanie energetyczne.

Zakładając więc, że dom o powierzchni 150 m2 potrzebuje 50 W energii cieplnej na każdy metr kwadratowy, gdyż posiada dobrej jakości izolację termiczną, odpowiednią pompą ciepła do niego będzie ta o mocy około 7,5 kW, gdyż:

150 m2 x 50 W = 7,5 kW.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 150 m2?

To ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m2 zależy od wielu czynników, do których zaliczyć można nie tylko jej moc oraz rodzaj dolnego źródła ciepła, na jakim ona bazuje, ale także markę i przeznaczenie. Średnia cena urządzeń grzewczych tego typu waha się więc w granicach od 10 000 złotych do nawet 50 000 złotych.

Przy czym należy pamiętać, że ceny pomp ciepła spadają z miesiąca na miesiąc ze względu na ich dużą popularność oraz dużą konkurencję na rynku, jeśli chodzi o ich producentów. Przy wyborze najlepszego rozwiązania pomocny może się więc okazać ranking pomp ciepła, który nie tylko uwzględnia ich cenę, ale także jakość oraz opinie dotychczasowych użytkowników o danej marce.

Dodatkowo warto także pamiętać, że koszt pompy ciepła do domu 150 m2 można także obniżyć za pomocą dotacji oraz dofinansowań przeznaczonych na montaż urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.67 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić