Porównaj oferty

Jak działa grawitacyjny magazyn energii?

W dzisiejszych czasach modułowe opcje przechowywania energii w formie grawitacyjnej wykorzystują, jak sama nazwa wskazuje – grawitację, ale także energię kinetyczną. W ten sposób przechowywanie oraz przesyłanie energii elektrycznej jest o wiele efektywniejsze, aniżeli dotychczas stosowane metody. Obecnie specjaliści z zakresu energetyki i fizyki opracowują coraz nowocześniejsze metody wykorzystania grawitacji oraz energii kinetycznej do magazynowania energii. Chcesz wiedzieć nieco więcej na ten temat? Sprawdź poniższy wpis.

Wróć do: Aktualności Jak działa grawitacyjny magazyn energii?

Jak funkcjonują nowoczesne systemy grawitacyjne do magazynowania energii elektrycznej?

Jeśli masz niewielką, przydomową instalację fotowoltaiczną, możesz sprawdzić ranking magazynów energii i wybrać najlepsze z dostępnych urządzeń na rynku. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej, jeśli mówimy o bateriach grawitacyjnych oraz o tym, jak działa grawitacyjny magazyn energii w praktyce. Nowoczesne systemu tego typu opierają się przede wszystkim na inżynierii mechanicznej oraz zasadach grawitacji. Firmy zajmujące się tworzeniem grawitacyjnych magazynów energii przede wszystkim zastępują wodę ciężkimi cegłami kompozytowymi wykonywanymi na zamówienie klienta.

Ten materiał jest podnoszony przez automatyczne dźwigi nawet na wysokość 100 metrów ponad powierzchnię ziemi. To wszystko sprawia, że w razie występowania nadmiarów energii elektrycznej magazyn po prostu rozpoczyna oddawanie jej w formie podnoszenia, układania oraz opuszczania ciężkich bloków kompozytowych. Finalnie energia kinetyczna wytwarzana podczas opuszczania bloczków pozwala na napędzanie generatorów zwrotnych przekazujących energię do sieci elektrycznej.

Grawitacyjne magazyny energii – wady i zalety tej nowatorskiej technologii

Grawitacyjny magazyn energii to sposób przechowywania i przekazywania nadmiarów energii elektrycznej. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wiele pozytywnych aspektów stosowania takich rozwiązań, a mianowicie:

  • minimalny wpływ na środowisko naturalne,
  • szansa na długotrwałe przechowywanie energii,
  • niskie koszty zastosowania grawitacyjnych magazynów energii w porównaniu do akumulatorów litowo-jonowych,
  • wykorzystywanie surowców z recyklingu,
  • ogromne pojemności magazynów, co pozwala na zasilanie nimi wielu gospodarstw i firm jednocześnie,
  • wysoki poziom elastyczności działania oraz wydajności.

Oczywiście takie rozwiązania również mają wady, o których też warto pamiętać. Główne z nich to:

  • niższa sprawność przechowywania energii,
  • konieczność zainstalowania systemu w miejscu o odpowiednim ukształtowaniu terenu i lokalizacji (np. kopalnie),
  • spore ograniczenia działania ze względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Sektor OZE a grawitacyjny system magazynowania energii – czy to krok w stronę przyszłości?

Grawitacyjne magazynowanie energii to nowatorski system przechowywania i rozsyłania energii, który eliminuje dotychczasowe problemu i wady tradycyjnych rozwiązań. Oczywiście w tym przypadku również pojawiają się spore ograniczenia np. infrastruktury zewnętrznej. Doskonałym przykładem tego, jak działa grawitacyjny system energii jest elektrownia szczytowo-pompowa.
W odniesieniu do OZE można śmiało powiedzieć, że baterie grawitacyjne i wszelkie metody związane z wykorzystaniem energii kinetycznej i zasad grawitacji do przechowywania energii są po prostu przyszłością dla tej branży. Oczywiście jeszcze przez jakiś czas tradycyjne metody przechowywania energii wciąż będą aktualne, dlatego warto wiedzieć, jakiego producenta magazynu energii wybrać przed podłączeniem sprzętu do przydomowej instalacji PV.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić