Porównaj oferty

Magazyn energii - jak podłączyć?

O ile zastosowanie magazynu energii do magazynowania nadwyżek energii na własne potrzeby od razu podczas montażu fotowoltaiki nie stanowi najmniejszego problemu i bardzo często odbywa się za pomocą jednego, wspólnego, hybrydowego falownika, do którego podłączona jest jednocześnie bateria oraz panele fotowoltaiczne. O tyle w przypadku rozbudowania istniejącej już instalacji PV o magazyn energii czynność ta wymaga dokupienia specjalnych urządzeń. Pomimo to podłączenie magazynu energii i tak nie jest skomplikowane.

Wróć do: Aktualności Magazyn energii - jak podłączyć?

Po co stosuje się magazyny energii?

Standardowe instalacje fotowoltaiczne są instalacjami on-grid, czyli podłączonymi do sieci energetycznej, do której odprowadzają nadwyżki produkowanej energii elektrycznej w okresach mniejszego zapotrzebowania na nią, skąd mogą być później odbierane nawet do roku. Takie rozwiązanie, chociaż niezwykle wygodne wciąż nie uniezależnia posiadaczy paneli fotowoltaicznych od działania sieci, a do tego sprawia, że ilość możliwej do odebrania energii po oddaniu jej nadwyżek jest mniejsza o około od 20 do 30 procent. Dodatkowo nie zawsze istnieje także możliwość podłączenia paneli do sieci, na przykład ze względu na ograniczoną infrastrukturę energetyczną w danym regionie.

W takiej sytuacji oraz w przypadku kiedy użytkownicy fotowoltaiki nie chcą tracić swojej energii rozwiązaniem jest instalacja off-grid (bez zasilania), czyli niepodłączone do sieci, kumulujące energię produkowaną w nadmiarze przez panele PV za pomocą akumulatorów li-ion lub kwasowo-ołowiowych, będących niczym innym jak magazynem energii. Możesz też skorzystać z narzędzia: porównywarka magazynów energii, która dla osób niezdecydowanych wybierze najlepsze na rynku oferty.

Co jest potrzebne, aby połączyć magazyn energii i istniejącą instalację fotowoltaiczną?

Aby móc zastosować magazyn energii w połączeniu z już istniejącą instalacją fotowoltaiczną gwarantującą produkcję prądu z energii słonecznej niezbędne jest zakupienie dodatkowych elementów. Do których zalicza się, takie urządzenia, jak:

  • sam magazyn energii wyposażony w odpowiednio dobrany akumulator pod względem jego mocy znamionowej oraz pojemności,
  • inwerter zapobiegający przeładowaniu się baterii w magazynie energii, a także cofaniu się prądu z akumulatorów do paneli fotowoltaicznych,
  • falownik wyspowy, pozwalający odłączyć się od sieci i pracę instalacji w układzie off-grid podczas awarii sieci.

Czy warto na zapas kupować falownik hybrydowy?

O zastosowaniu w przyszłości urządzeń pozwalających na magazynowanie energii można także pomyśleć już momencie, kiedy montowana jest instalacja fotowoltaiczna, stosując wtedy w instalacji specjalny inwerter hybrydowy. Rozwiązanie to nie jest jednak polecane przede wszystkim ze względu na ograniczenia, jakie generuje przy późniejszym doborze kompatybilnych z nim baterii, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że branża magazynów energii stale prężnie się rozwija, a technologie związane z nią zmieniają się z roku na rok.

Jak wygląda podłączenia magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej?

Jak widać na poniższej grafice podłączenia magazynu energii do fotowoltaiki, opiera się na dodatkowym falowniku, który odbiera prąd produkowany przez panele z falownika instalacji i przekazuje ją do baterii, gdzie jest ona następnie kumulowana, a także wysyła ją w momencie, kiedy jego produkcja jest zmniejszona, czerpiąc prąd z magazynu. Dzięki temu wykonana instalacja pozwala uzyskać pełną niezależność energetyczną od sieci energetycznej, a także uniknąć wszelkich strat związanych z net-meteringiem.

magazn energii schemat podłączenia

Sam proces montażu urządzeń, w których odbywa się magazynowanie energii, do istniejącej fotowoltaiki składa się natomiast z kilku kroków, pomimo to powinien on być jednak zawsze przeprowadzony przez wykwalifikowanego instalatora, który odpowiednio połączy wszelkie elementy instalacji, zapewniając bezpieczeństwo jej użytkowania.

Gdzie mogą być montowane magazyny energii?

Magazyny energii podłączane do istniejącej już instalacji fotowoltaicznej nie wymagają zbyt dużej ilości przestrzeni. Mogą być one montowane bowiem nawet na powierzchni ściany wynoszącej około 2 metry kwadratowe, w zależności od ich wymiarów.

Podczas wybierania miejsca na ich montaż należy jednak zwrócić uwagę na to, aby temperatura utrzymywała się w nim w zakresie od 10 do 25 stopni Celsjusza, ponieważ niższe, jak i wyższe temperatury mogą przyczyniać się do spadków wydajności baterii. Istotne jest także to, aby w pomieszczeniu gdzie zostanie ulokowany magazyn energii, nie występowała duża wilgotność. Dlatego też najczęściej montowane są one w garażach lub pomieszczeniach technicznych. Pamiętaj, żeby korzystać tylko ze sprawdzonych firm i urządzeń. Ranking magazynów energii pomoże w wyborze urządzenia.

Czy montując magazyn energii można wciąż rozliczać się jak prosument?

Wiele osób rezygnuje z magazynowania energii w obawie przed utratą możliwości korzystania przysługującym im jako prosumentom opustów. Jednak należy wiedzieć, że montaż magazyn energii nie zmienia w żaden sposób statusu posiadaczy instalacji fotowoltaicznej. Sprawia on tylko, że w większej ilości będziemy korzystać z naszej własnej energii elektrycznej, która podczas okresów produkcji nadwyżek w pierwszej kolejności trafi do magazynów energii poprzez proces ich ładowania, a dopiero po jego pełnym naładowaniu zostanie przesłana do sieci, skąd w razie potrzeb będzie można ją odebrać na identycznych zasadach jak w przypadku nieposiadania baterii zintegrowanej z instalacją fotowoltaiczną.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.2 (5 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić