Porównaj oferty

Jaki magazyn energii dla domu?

Jedną z kwestii dotyczących fotowoltaiki jest magazynowanie nadwyżek produkowanej energii, aby móc ją wykorzystać w momentach, kiedy jej zapotrzebowanie nie może być zaspokojone przez panele fotowoltaiczne. Wśród umożliwiających to rozwiązań wyróżnia się więc między innymi magazyny energii, które sprawdzają się również w przypadku domowych instalacji fotowoltaicznych. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn energii dla domu?

Wróć do: Aktualności Jaki magazyn energii dla domu?

Dlaczego warto zainwestować w domowy magazyn energii?

Produkowana za pomocą instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna ze słońca jest zużywana na bieżąco. W klasycznym modelu wobec tego, kiedy zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego jest niższe niż produkcja prądu, jego nadwyżki przesyłane są więc do sieci, skąd jest on odbierany np. nocą lub podczas zimowych miesięcy.

Rozwiązanie to byłoby idealne, jednak użytkownicy posiadający instalację fotowoltaiczną oddający wyprodukowany przez swoje instalacje prąd, nie mogą odebrać go w całości. Muszą oni bowiem zapłacić koszty jej magazynowania dla zakładów energetycznych. W związku z tym, zamiast otrzymać 100% przesłanej wcześniej energii elektrycznej, otrzymują oni około od 70 do 80%. Takie straty prądu nie mają natomiast miejsca w przypadku zastosowania domowego magazynu energii. Dodatkowo argumentem przemawiającym za magazynem energii dla domu są także częste awarie sieci energetycznej oraz jej przeciążenia, które sprawiają, że bez prądu pozostają również użytkownicy instalacji fotowoltaicznych.

Jak dobrać odpowiednie domowe magazyny prądu?

Dobór odpowiedniego magazynu energii dla domu wymaga dokładnego przeanalizowania kilku kwestii. Można pójść na skróty i wykonać porównanie magazynów energii, ale naszym zdaniem i tak warto coś na ten temat wiedzieć. Dzięki temu będzie on nie tylko w pełni spełniał swoje podstawowe zadanie, ale także inwestycja w niego stanie się opłacalniejsza. Wśród elementów istotnych przy wyborze domowego urządzenia do magazynowania energii wyróżnia się więc między innymi:

  • ilość i rodzaj urządzeń, jakie mają być za jego pomocą zasilane,
  • moc,
  • sprawność baterii,
  • głębokość rozładowywania baterii,
  • rodzaj baterii (litowo jonowe czy kwasowo ołowiowe).

Wobec tego pierwszym istotnym pytaniem, które należy sobie zadać przed montażem magazynów energii, jest to, jak ma on działać w razie przerw w dostawach prądu czy też w okresach jego zmniejszonej produkcji. Domowe magazyny są bowiem w stanie zasilać wyłącznie ograniczoną ilość urządzeń. Dlatego też przed jego zakupem i montażem najczęściej projektowane są tak zwane kluczowe obwody, które mają być zasilane przez nie. Powinny się w nich znaleźć wszelkiego rodzaju urządzenia, bez których codzienne funkcjonowanie byłoby utrudnione. Dlatego też najczęściej składają się one z lodówki pozwalającej przechowywać żywność, wybranych gniazdek elektrycznych pozwalających podłączyć i zasilić niezbędne urządzenia, a także oświetlenie. Tak zaprojektowane kluczowe obwody pozwolą na swobodne funkcjonowanie w domu, w którym zostanie odcięte zasilanie na przykład w wyniku anomalii pogodowych, nawet przez kilka dni.

Jak obliczyć moc i pojemność domowego magazynu?

Wykorzystaj nasz kalkulator magazynów energii, ale równolegle przeczytaj dalszą treść wpisu. Wiedząc już, co ma zasilać nasz domowy magazyn, pora na dobranie jego odpowiedniej mocy. Wiele osób mylnie uważa, że dobrze dobrany magazyn to taki, który posiada tę samą pojemność co moc instalacji fotowoltaicznej. Takie rozwiązanie nie pozwala jednak dobrać go do indywidualnych potrzeb, wobec tego generuje także duże koszty związane pojemnością, jaką mają magazyny energii, która nie będzie w rzeczywistości wykorzystywana.

Dlatego też należy się skupić w tym przypadku na jego dwóch parametrach. Mocy wyrażonej w kW, która wskazuje to, ile on będzie w stanie oddać prądu, co przekłada się jednocześnie na ilość możliwych do zasilania za jego pomocą urządzeń. A także pojemności określonej w kWh lub niekiedy w Ah wskazującej ile energii elektrycznej jest w stanie zmagazynować dany magazyn. Wyliczenie właściwej mocy i pojemności magazynu prądu powinno więc wyglądać następująco.

  • Określamy ilość kluczowych urządzeń, które mają być podłączone do magazynu energii elektrycznej, a także ich dzienny pobór prądu.
  • Sumujemy maksymalną moc wybranych urządzeń określoną w Watach oraz ich łączny dzienny pobór energii.
  • Na podstawie obliczonej wartości dobieramy właściwą moc i pojemność akumulatorów magazynu energii.

Przykładowo maksymalna moc kluczowych urządzeń, które mają być połączone do magazynu energii, wynosi 300 W, z kolei dzienny pobór prądu generowany przez nie to około 1 kWh. W tym przypadku odpowiednim magazynem energii będzie wobec tego model o mocy 0,5 kW oraz pojemności 2,4 kWh, który zapewni zasilanie awaryjne na ponad dwa dni w sytuacji, kiedy produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną byłaby ograniczona niemal do zera.

Sprawność, głębokość rozładowywania oraz rodzaj baterii w magazynach energii

Obecnie na rynku dominują urządzenia do magazynowania wyposażone w akumulatory litowo jonowe lub LiFePO. Cechują się one bowiem większą głębokością rozładowywania, o wiele wyższą wydajnością oraz mniejszą wagą i rozmiarami w porównaniu do chociażby powszechnych jeszcze kilka lat temu akumulatorów kwasowo ołowiowych. Dlatego też kupując urządzenie pozwalające na magazynowanie energii lepiej postawić na nowsze rozwiązania, które są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, a co za tym o wiele bardziej opłacalne w eksploatacji pomimo ich wyższej ceny zakupu. Dodatkowo dobierając akumulatory litowo jonowe czy każde inne do domowego urządzenia magazynującego energię, należy także zwrócić uwagę na poniższe parametry oferty.

DoD — czyli głębokość rozładowania

DoD (Depth of Discharge) określa ilość energii akumulatora, jaką można z niego czerpać bez negatywnego wpływu na jego sprawność. Dlatego też im wyższa wartość DoD tym jest lepsza klasa akumulatorów i cechują się one dłuższą żywotnością względem pełnych cykli ładowania i rozładowania.

Sprawność akumulatora

Istotna jest także sprawność samego akumulatora, od niej zależy bowiem, ile energii będzie można z niego odebrać, gdyż nie jest ona zawsze równowartością tego, co zostało dostarczone do niego podczas ładowania. Przykładowo sprawność, jaką mają baterie litowo jonowe wynosi ponad 90% - kwasowo-ołowiowych natomiast zaledwie 75% stąd też ich niższa cena. Oznacza to więc, że urządzenia z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi są w praktyce mniej opłacalne niż oddawania i odbieranie nadwyżki produkowanego prądu z sieci, gdyż ilość pozyskiwanego z niej prądu to około 80%.

Żywotność akumulatora domowych magazynów energii

Ostatnią kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, dobierając akumulator do magazynu energii, jest natomiast jego żywotność. To ona określa bowiem, ile cykli pełnego naładowania i rozładowania powinien wytrzymać akumulator bez spadku jego sprawności.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę wybierając domowy magazyn energii?

Wybierając magazyn energii dla domu, nie należy się przede wszystkim kierować ceną. Jej zbyt atrakcyjna wartość względem konkurencji powinna być także ostrzeżeniem. Bardzo często wynika ona bowiem z braku kluczowej technologii, która pozwoli na zapewnienie prądu w domu podczas awarii sieci energetycznej lub – co gorsza – nie będą wtedy ładowane przez fotowoltaikę czy też ich moc będzie o wiele mniejsza.

Ponadto warto także uważać na gwarancję, jaką oferowana jest na urządzenie do magazynowania energii. Niektórzy producenci opisują ją bowiem za pomocą zarówno maksymalnej ilości lat, przez jaką instalacja ma być w pełni sprawna, jak i maksymalną liczbę cykli. W takiej sytuacji obowiązującą gwarancją jest wyłącznie ta, która skończy się wcześniej. W praktyce oznacza to więc, że jeśli gwarancja na magazyn energii wynosi 10 lat oraz 10 000 cykli ładowania, jeśli w 8 roku jego użytkowania wykonamy 10 001 cykl ładowania, gwarancja na niego jest już nieważna.

Podsumowując, dobierając magazyn energii, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność oraz moc magazynu energii, które powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, dzięki temu będą one spełniać swoje zadanie w 100%, a ich użytkownicy nie będą przepłacać za niewykorzystywane parametry.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić