Porównaj oferty

Jak odpowiednio dobrać magazyn energii?

Stale rosnąca w ostatnich latach popularność fotowoltaiki w Polsce niewątpliwie wpłynęła na rozwój branży związanej z magazynami energii. Wszystko za sprawą tego, iż panele fotowoltaiczne w ciągu doby produkują zmienne ilości prądu z energii słonecznej w zależności od stopnia nasłonecznienia danego obszaru oraz pory dnia. Wobec tego najczęściej nadmiar prądu względem potrzeb osób użytkujących systemy fotowoltaiczne produkowany jest wtedy, kiedy nie są oni go w stanie wykorzystać. Tego typu urządzenia do magazynowania energii zapewniają więc alternatywę dla oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej oraz odbierania jej w zmniejszonej o około 30% ilości. Jak wobec tego dobrać odpowiedni magazyn do swoich potrzeb, aby korzystanie z niego było opłacalne?

Wróć do: Aktualności Jak odpowiednio dobrać magazyn energii?

Na jakie parametry magazynów energii należy zwrócić uwagę?

Planując montaż i zakup urządzenia do magazynowania energii rozbudowującego instalację fotowoltaiczną, który pozwoli przechowywać w nim energię elektryczną, zamiast oddawać ją do sieci elektroenergetycznej oraz wykorzystywać ją w okresach zmniejszonej wydajności instalacji fotowoltaicznej (zimą) lub w momentach, kiedy ona nie działa w ogóle (w nocy), należy zwrócić uwagę na 5 podstawowych parametrów.

Moc znamionowa magazyny energii

W magazynach energii moc znamionowa jest parametrem, który określa ilość energii, jaką zdolne są dostarczyć w danym momencie zastosowane w nich najczęściej akumulatory litowo jonowe lub kawosowo ołowiowe. Wyrażona jest ona w kilowatach (kW). Parametr ten jest o tyle istotny, iż w przypadku zbyt małej mocy znamionowej magazynu energii ilość urządzeń, jakie będzie on w stanie zasilić jednocześnie, jest znacznie ograniczona. Dlatego też tak istotne jest dobranie go pod względem indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników magazynu energii.

Pojemność magazynu energii

Kolejną istotną kwestią jest pojemność urządzenia do magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej, określana także jako moc pojemnościowa lub po prostu moc magazynu. Wyrażana jest ona w kilowatogodzinach (kWh) i jest ona iloczynem napięcia, w jakim pracuje urządzenie magazynujące oraz amperogodzin baterii. Parametr ten wskazuje natomiast to, ile dany magazyn będzie w stanie jej skumulować. Warto wspomnieć, że pojemność magazynu energii może być swobodnie rozbudowywana poprzez dołożenie do jego instalacji kolejnej baterii połączonej szeregowo. W przypadku pojemności warto zwracać uwagę także na moc znamionową. Oba te parametry powinny być bowiem odpowiednio dobrane względem siebie, ponieważ magazyn energii bazujący na akumulatorach litowo jonowych o dużej pojemności oraz małej mocy znamionowej będzie w stanie zasilić niewielką ilość urządzeń, jednak przez długi czas. Z kolei ten o małej pojemności i dużej mocy znamionowej zasili nam dużą ilość urządzeń jednocześnie, jednak wyłącznie na krótko.

Sprawność baterii

Decydując się na montaż magazynu energii, warto także pamiętać o tym, że ilość znajdującego się w nim prądu poprzez naładowanie baterii za pomocą instalacji PV nigdy nie jest odbierana w 100%. Wszystko zależy bowiem od sprawności zastosowanych w urządzeniu baterii. Dlatego też w ostatnich latach coraz popularniejsze stają się magazyny energii li-ion, oparte o akumulatory litowo-jonowe, których sprawność wynosi około 95%. Oznacza to więc, że z każdych 10 kWh dostarczonych do niego, będzie można z powodzeniem odebrać 9,5 kWh. Dla porównania akumulatory kwasowo-ołowiowe cechują się sprawnością na poziomie 75%.

Głębokość rozładowania

Jeśli chodzi o możliwość wykorzystania ilości energii wyprodukowanej i zmagazynowanej w bateriach, ważna jest także głębokość rozładowania określana przez producenta. Wskazuje ona bowiem poziom, do jakiego w bezpieczny sposób mogą być rozładowane akumulatory litowo jonowe lub kwasowo ołowiowe, bez wpływu na jego pojemność i późniejszą sprawność. Wobec tego, jeśli zainstalowany magazyn energii posiada pojemność 10 kWh, a jego producent wskazał, że głębokość rozładowania wynosi dla niego 90%. Oznacza to więc, że nie należy rozładowywać akumulatora poniżej 2 kWh. Czyli jego użytkownicy mają do dyspozycji tylko 8 kWh energii pomimo 10 kWh znajdującej się w magazynie. Dodatkowo głębokość rozładowania wskazuje także na klasę zastosowanego akumulatora. Dlatego też im jej wartość jest wyższa, tym jest on droższy.

Żywotność zastosowanej w magazynie energii baterii

Ostatnim parametrem wartym uwagi podczas wybierania tego urządzenia jest natomiast żywotność baterii. Magazyny energii ładowane energią produkowaną za pomocą instalacji fotowoltaicznych za dnia oraz rozładowywane podczas zmniejszonej ich wydajności na przykład nocą, działają na podobnej zasadzie jak baterie w naszych telefonach czy laptopach. Każdy pełen cykl zmniejsza więc ich sprawność oraz pojemność. Dlatego też producenci magazynów energii najczęściej oferując na nie swoją gwarancję, określają ją nie tylko w latach, ale także ilości pełnych cykli ładowania. Przy czym należy wiedzieć, że obowiązująca z nich jest wyłącznie ta, która skończy się wcześniej. Wobec tego, jeśli nasz magazyn energii bazujący na akumulatorach litowo jonowych ma gwarancję na 10 lat oraz 8000 pełnych cykli (ładowania i rozładowania), jeśli w 8 roku jego użytkowania nastąpi 8001 pełen cykl, sprzęt nie jest już objęty gwarancją.

Magazyn energii jak dobrać jego moc?

Wszystkie z wymienionych powyżej pięciu parametrów są istotne z punktu widzenia późniejszej eksploatacji magazynu. Jednak podczas jego doboru najważniejsza jest jego moc. Powinna być więc ona dobrana ściśle do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego danych użytkowników. W tym celu przeprowadzana jest więc najczęściej szczegółowa analiza zużycia energii elektrycznej np. w domu w przypadku domowych magazynów energii, wraz ze wzięciem pod uwagę tego ile będzie w stanie dostarczać do niego energii instalacja fotowoltaiczna nawet podczas najmniejszej jej wydajności.

Wybierając magazyn energii, należy także uważać na uproszczoną metodę dopasowywania jego energii. Polega ona bowiem na tym, że moc urządzenia dobierana jest dokładnie do dziennej wartości zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej. Czyli jeśli w ciągu jednej doby gospodarstwo domowe zużywa 15 kWh energii elektrycznej z sieci, moc dobranego magazynu powinna mieć tę samą wartość. Jest to błąd. Należy bowiem pamiętać o tym, że moc nominalna baterii nie jest nigdy równoważna z mocą realną, chociażby ze względu na ich ograniczoną sprawność.

Ile kosztuje zakup magazynów energii?

To ile kosztuje magazyn energii do instalacji fotowoltaicznych, zależy od wielu różnorodnych czynników. I mowa tutaj nie tylko o parametrach baterii, omówionych powyżej czy jego mocy, ale także, chociażby zastosowanym jej rodzaju. Przykładowo magazyny energii magazynujące energię elektryczną w akumulatorach kwasowo ołowiowych, będą tańsze od tych z akumulatorami li-ion, jednak będą one także wymagały większej ilości miejsca na ich montaż oraz ich sprawność będzie na niskim poziomie.

Ceny magazynów energii czyli urządzeń pozwalających na magazynowanie energii zależy także od tego, czy ma on być wyposażony w elektronikę pozwalającą używać go w trybie off-grid, jako zasilanie awaryjne podczas awarii sieci, czy też nie. Wpływ na nią może mieć także marka magazynu, okres, na jaki przysługuje na niego gwarancja oraz rodzaj akumulatorów. Dlatego też wybierając go nigdy, nie należy się kierować wyłącznie ceną urządzenia, a raczej tym czy będzie on w stanie spełniać wszelkie wymagania podczas późniejszej eksploatacji.

Podsumowując, aby wybrać odpowiedni magazyn energii do swoich potrzeb, należy przede wszystkim określić swoje zapotrzebowanie energetyczne, a także zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry, takie jak pojemność, moc znamionowa, sprawność baterii czy też dopuszczalna głębokość jej rozładowania. Dlatego też w tym celu najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą we wszystkich tych kwestiach.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić