Porównaj oferty

23 lis 2023

Prąd - baza wiedzy

Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?

Wprowadzone limity prądu wynoszące 2000 kWh na rok, po których przekroczeniu cena energii elektrycznej będzie wzrastać sprawiły, że wiele osób zastanawia się ile kWh zużywa dom dziennie. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić średnie zużycie prądu na dobę w gospodarstwach domowych, a także to jakie urządzenia zasilane energią elektryczną generują w domach jej największy pobór.

Wróć do: Aktualności Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?

Od czego zależy dzienne zużycie prądu w domu?

To ile dziennie zużywa się prądu w domu zależy od wielu czynników. Wpływ na tę kwestię ma przede wszystkim liczba oraz rodzaj urządzeń elektrycznych występujących w danym gospodarstwie domowym. Ich moc, wydajność i energooszczędność, a także to przez jaki czas są one używane w ciągu dnia. Dodatkowo dzienne zapotrzebowanie domu na prąd uzależnione jest także od liczby jego mieszkańców oraz ich stylu życia i tego przez ile czasu w ciągu dnia przebywają oni w poza domem. Duże znaczenie w przypadku dziennego zużycia prądu w domu, a co za tym idzie, wysokości rachunków za prąd ma również to, czy domownicy pamiętają o wyłączaniu urządzeń elektrycznych, kiedy z nich nie korzystają.

Jakie jest średnie dzienne zapotrzebowanie domu na prąd?

Choć dzienne zapotrzebowanie domu na prąd zależy od wielu kwestii wymienionych powyżej, można jednak określić, że szacunkowe średnie zużycie prądu na dobę w wynosi:

 • w przypadku 1-osobowych gospodarstw domowych — od 2,5 kWh do 4,5 kWh,
 • w przypadku 2-osobowych gospodarstw domowych — od 3,1 kWh do 4,9 kWh,
 • w przypadku 3-osobowych gospodarstw domowych — od 3,8 kWh do 6 kWh,
 • w przypadku 4-osobowych gospodarstw domowych — od 5,2 kWh do 6,5 kWh,
 • w przypadku 5-osobowych gospodarstw domowych — od 6,5 kWh do 7,6 kWh.

Przy czym jak wskazują dane GUS, średnie dobowe zużycie prądu w domu jest większe w regionach mocno zurbanizowanych, takich jak województwo mazowieckie czy Śląskie.

Jak wyliczyć średnie zużycie prądu na dobę?

Średnie zużycie prądu na dobę nie jest jednak odzwierciedleniem realnego poboru energii w każdym gospodarstwie domowym. Aby więc samodzielnie wyliczyć ile kWh zużywa dom dziennie należy przede wszystkim spisać wszystkie używane każdego dnia urządzenia elektryczne, a także ich moc i czas, przez jaki są one używane. Chcąc uzyskać dokładne wyliczenia, trzeba wziąć pod uwagę każdy element zasilany elektrycznie, z dokładnością co do jednej żarówki. Następnie należy zamienić moc (W) urządzeń z watów na kilowaty (kW), dzieląc ją przez 1000, gdyż 1 kW to 1000 W. Uzyskane w ten sposób wartości trzeba z kolei przemnożyć przez czas użytkowania danego urządzenia, a wyniki działań zsumować. Przykładowo suszarka do włosów od mocy 2200 W, czyli 2,2 kW, używana przez 10 minut dziennie generuje pobór energii na poziomie 0,36 kWh.

Podczas wyliczania dziennego zapotrzebowania domu na prąd, należy jednak wziąć pod uwagę to, że moc urządzeń elektrycznych podawana jest jako maksymalna wartość poboru energii, jaką mogą one wygenerować podczas ich użytkowania. Dlatego też tego typu obliczenia należy traktować wyłącznie szacunkowo.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej prądu w domu?

Już podczas wyliczenia średniego zużycia prądu na dobę w domu można zauważyć jakie urządzenie elektryczne generują największy pobór energii, tym samym przyczyniając się do wysokich rachunków za prąd. Najczęściej zaliczają się do nich natomiast przede wszystkim:

 • kuchenka elektryczna,
 • płyta indukcyjna,
 • klimatyzacja,
 • bojler elektryczny,
 • czajnik elektryczny,
 • zmywarka do naczyń,
 • piekarnik elektryczny,
 • lodówka,
 • pralka,
 • klasyczne żarówki.

Świadomość tego ile dziennie zużywa prądu w domu dane urządzenie, jest natomiast bardzo ważna. Dzięki niej nie tylko bowiem wiemy, co można zrobić, aby zaoszczędzić prąd, ale także w przypadku zakupu ich nowych modeli zwracamy uwagę na to, by były one jak najbardziej energooszczędne.

Podsumowując, dzienne zapotrzebowanie domu na prąd jest niezwykle indywidualną kwestią. Warto jednak poświęcić czas na zapoznanie się z tą wartością, aby móc wiedzieć jakie rozwiązania wprowadzić dla zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a tym samym obniżenia coraz wyższych rachunków za prąd.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić