Porównaj oferty

Ile prądu zużywa lodówka?

Lodówka to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Urządzenie to jest stale podłączone do gniazdka, generując tym samym zużycie prądu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Poszukując oszczędności, które pozwolą zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną, w czasach gdy cena prądu stale rośnie, warto wiedzieć więc, ile prądu zużywa lodówka i czy być może nie opłaca się jej wymienić na energooszczędniejszy model.

Co ma wpływ na to, ile prądu zużywa lodówka?

To ile energii elektrycznej zużywa lodówka, zależy od kilku elementów. Pierwszym z nich jest jej klasa energooszczędności. To ile prądu zużywa stara lodówka, może być nawet dwa razy większe niż w przypadku nowoczesnych, energooszczędnych modeli oznaczonych obecnie symbolem G, a wcześniej A+++. Kolejnym czynnikiem wpływającym na pobór prądu przez lodówkę jest jej wielkość. Małe lodówki są bowiem znacznie mniej energochłonne niż na przykład modele dwudrzwiowe. Dodatkowo na ilość zużywanej przez lodówkę energii elektrycznej wpływa także:

  • ustawiona w jej wnętrzu temperatura, im jest ona niższa tym pobór prądu większy,
  • sposób użytkowania, im częściej lodówka jest otwierana, tym częściej włącza się jej sprężarka, a co za tym idzie, pobór prądu jest większy,
  • typ lodówki, modele do zabudowy, choć prezentują się estetycznie, zużywają więcej energii elektrycznej niż lodówki wolnostojące.

Jak sprawdzić ile prądu pobiera lodówka?

Aby sprawdzić to, ile prądu zużywa lodówka, można skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego kalkulatorów zużycia energii elektrycznej lub wykonać obliczenia samodzielnie. W każdym przypadku potrzebne będą jednak dane związane z mocą tego urządzenia, które można znaleźć na jego tabliczce znamionowej lub w specyfikacji producenta. Niektórzy producenci lodówek podają również już gotowe wartości w kWh związane ze zużyciem prądu przez ich modele, dzięki temu przykładowo wyliczenie ile prądu zużywa lodówka Samsung, marki stosującej taką praktykę, staje się o wiele prostsze.

Ile prądu zużywa lodówka na dobę?

Przy założeniu, że energooszczędna lodówka generuje w ciągu jednej godziny pobór mocy na poziomie 60 W, co daje nam 0,06 kWh, wystarczy teraz pomnożyć tę liczbę przez 24 godziny. Dzięki temu uzyskujemy informację, że lodówka zużywa 1,44 kWh na dobę. Przy założeniu więc, że cena energii za 1 kWh u sprzedawcy prądu to około 0,77 groszy, koszt użytkowania lodówki to 1,11 zł dziennie.

W przypadku mniej energooszczędnego modelu o poborze mocy równym 90 W na godzinę dzienne zużycie prądu wynosiłoby natomiast 2,16 kWh, a koszt użytkowania urządzenia wzrósłby do 1,66 zł dziennie.

Ile prądu zużywa lodówka miesięcznie?

Analogicznie do wyliczeń związanych ze zużyciem energii elektrycznej generowanym przez lodówkę w ciągu dnia można wyliczyć jej pobór prądu w ciągu miesiąca. Wystarczy jedynie przemnożyć uzyskany wynik przez 30 dni, czyli:

  • dla lodówki energooszczędnej 1,44 kWh x 30 = 43,2 kWh,
  • dla lodówki mniej energooszczędnej 2,16 kWh = 64,8 kWh.

W związku z tym miesięczny koszt użytkowania pierwszej lodówki to 33,26 zł, z kolei drugiej 49,90 zł. Jak więc widać niewielka różnica w poborze energii na godzinę przekłada się na sporą, bo ponad 15 złotową miesięczną różnicę w wysokości rachunków za prąd. Dlatego tak ważne jest to, aby kupując nową lodówkę zwracać uwagę na jej energochłonność, gdyż jest ona urządzeniem pracującym bez przerwy każdego dnia. Innymi sposobami na obniżenie zużycia prądu przez lodówkę, jest także między innymi nieotwieranie jej bez potrzeby czy też wkładanie do niej wyłącznie przestudzonych potraw.